Když někomu řekneš, ať si zacpe uši, už na něj nemluv, zněla rada poroty členovi ústeckého souboru historického šermu Trabantengarde.V sobotu se na Housově mlýně totiž i střílelo.
Od deseti hodin všechna dívčí srdce postupně jihla při pohledu na tolik urostlých a odvážných rytířů. Housák ovládl již osmý ročník festivalu bojovníků.
„Přihlásilo se šest souborů a letos poprvé se také všichni utkali v soutěži choreografií,“ informoval otec festivalu Petr Nůsek ze spolupořádající agentury A.R.G.O.
Okolo tisícovky návštěvníků tak strávilo sobotu výletem do středověku. „Lidi to baví, protože ta doba je naštěstí daleko za námi. Máme tendenci si středověk idealizovat a spojovat s hrdinstvím rytířů. Ve skutečnosti to byla ale hnusná doba,“ poznamenal poslanec a bývalý táborský starosta František Dědič. Pozlátko rytířské slávy však okouzlilo každého.
„Hlavní důvod, proč jsme před osmi lety festival zakládali, byl ten, aby šermíři mezi sebou soutěžili a začali být nejen hezčí ale i bezpečnější,“ vysvětlil Nůsek.
Kromě vystoupení šermířských skupin a soutěžní přehlídky choreografií, při které porota po každém vystoupení vynesla svůj ortel, se mohli návštěvníci sami zapojit do středověkých aktivit. Metalo se sekyrkou, střílelo z luku i balancovalo na rytířském trenažéru. Na něm odvážlivci soutěžili o kalich. Vítězů bylo ale víc a tak se museli spokojit se střepem z násilně rozbité odměny.
V porotě hodnotící jednotlivé choerografie zasedli špičkoví odborníci. „Svědčí to o velmi dobré úrovni tohoto festivalu,“ naznačil šermířský mistr a žijící legenda Petr Koza.
Festival je zajímavý tím, že se sem jezdí předvést i šermířské školy. „To se jinde neděje,“ upozornil Petr Nůsek, který se ve třinácti letech rozhodl, že se bude šermem živit. Jeho sen se mu splnil víc než na sto procent. „V každém z nás je kapka keltské krve, krve krále Artuše, tedy krve rytíře. Tečka,“ shrnul Nůsek.