"Tatínek se narodil pod šumavským vrchem Javorník na samotě zvané Amerika. Po základní škole se vyučil lakýrníkem a natěračem. Tomuto povolání zůstal věrný po celý pracovní život až do důchodu," sdělila Deníku dcera oslavence Jaroslava Petrovičová.

Jeho životní příběh byl podle ní hodně rozmanitý. V době války pracoval také v Praze. "A když nebyla práce, tak se domluvil s kamarádem a jezdil s cirkusem. V té době také zažil zblízka bombardování Berlína ve vesnici nedaleko. Ve válečné době se s cirkusem dostal i do Čech. Vystupovali v Praze, na Kladně a také poprvé uviděl Tábor," popisuje smutnou válečnou dobu svého tatínka Jaroslava Petrovičová.

Pokračuje, že po válce otec dále pracoval jako lakýrník-natěrač. "Podnik ho poslal natírat do Opařan a tam se seznámil se svou budoucí ženou Marií, která pracovala v tamní léčebně.

Za Kozí farmou Borotín stojí od roku 2015 manželé Adam a Pavlína Burzikovi. Mléčné produkty i práci se zvířaty považují za smysl svého života. Tvrdí, že když se něco dělá s láskou, je to znát.
Na kozí farmě v Borotíně míchají tajné ingredience. Sýrová srdce prý sbližují

Několik let bydleli v Opařanech a pak se přestěhovali se dvěma dcerami do Klokot, kde byly volné parcely. V šedesátých letech si zde postavili za pomoci švagrů svůj vysněný dům. S manželkou pak pracovali dlouhá léta spolu v táborském podniku Lakma," vzpomíná dcera.

Dodává, že se oba starali i o poměrně velkou zahradu. Poté, co jeho žena zemřela, na to zůstal sám, později se zapojily i dcery.

Oslavenci stále chutná a umí si úměrně věku užívat života. "Nejradši má svíčkovou nebo ovocné knedlíky. Brambory moc nemusí, to raději bramborové knedlíky. Z koníčků ho baví sledovat tenis nebo hokej v televizi a v létě sedět na zahradě," říká Jaroslava Petrovicová.

Slavnostní odhalení pamětní desky významného občana Soběslavi, pilota RAF Jaroslava Taudyho.
Nová pamětní deska připomíná soběslavského rodáka pilota RAF Jaroslava Taudyho

A když se Deník zeptal, zda jí otec prozradil recept na dlouhý život? "To, že se dožil tak vysokého věku přikládá šťastnému rodinnému životu a svému šumavskému kořínku," odpovídá dcera.