Jak informoval mluvčí radnice Luboš Dvořák, pracovníci TST využívají technologii AirSpade, tedy pneumatický rýč. "Ošetření spočívá ve vyfoukání původní zeminy z kořenové zóny pneumatickým rýčem a dosypání strukturálního substrátu ke kořenům. Následně se povrch zamulčuje štěrkem a ošetřený strom se důkladně zalije," uvedl Luboš Dvořák.

Citlivé odstraňování substrátu je podle jeho slov založeno na principu dopadu úzkého proudu usměrněného vzduchu na drobné komory v půdě. Ty pod tlakem explodují a půda se uvolňuje. „Tento způsob je tak efektivní, že stačí sebemenší obsah vzduchu v půdě, abychom dosáhli požadovaného efektu i na velmi zhutněných stanovištích. Naopak okolo povrchu kořenů stromů, jež mají povrch zaoblený bez vzduchových mezer, proud neškodně obtéká a nedochází tak žádnému poškození,“ vysvětlil jednatel TST Jan Pávek.

Ilustrační foto.
Radní rozhodli o zvýšení poplatků za školku a družinu. Nezdražovalo se 15 let

Podle potřeby zvoleného zásahu se odstraňuje svrchní vrstva do 10 cm, nebo hlubší profily i více než 30 cm. Odstraněný substrát se nahrazuje novým obsahujícím speciální složky pro potřeby daného stanoviště a stromu.

„Použitím vhodného složení substrátu umožníme vsakování povrchové vody a stálou přítomnost půdního vzduchu,“ uvedl jednatel. Technické služby Tábor ošetření stromů provádějí nejen ve veřejné zeleni, ale i u soukromých majitelů.

Ilustrační foto.
Bytes Tábor ukončil topnou sezonu. Venkovní teploty se drží nad 13 stupni Celsia

Luboš Dvořák doplnil, že optimální je ošetření opakovat po 5 až 7 letech. Tento zásah pak umožní přežití stromů v náročném městském prostředí další roky.

V místě prací, které potrvají do 6. maximálně do 7. května, je nutné přejít na druhou stranu ulice.