Jak informoval místostarosta Radoslav Kacerovský, letos už se částečné rekonstrukce dočkaly dvě kašny. „Jedna z nich se nachází na náměstí Mikuláše z Husi, druhá v ulici Křížová. Opravy se dotkly zejména vnitřního pláště,“ upřesnil.

Více o táborských kašnách ZDE.

Město si nechalo zpracovat restaurátorský průzkum na další historické vodní prvky v centru. „Z tohoto průzkumu vyplynulo, že rekonstrukci potřebují i další kašny v oblasti Starého města,“ dodal s tím, že rada města pro tyto účely schválila rozpočtové opatření ve výši 230 tisíc korun.

Dvě vybrané čeká celková oprava

Pokračování oprav je proto nasnadě, tentokrát se dočkají obnovy vnitřní i vnější části. „Kompletní rekonstrukci plánujeme u kašen v Převrátilské a Děkanské ulici. Ta první zmiňovaná je dlouhodobě bez vody, jde o jednu z nejmalebnějších staveb tohoto druhu částečně vestavěnou do zdi a částečně zasahující do soukromé zahrady u rodinného domu. Druhá uvedená pak sice funguje, ale uniká z ní vody netěsnícími spárami, jsou u ní i poškozené schody, i zde je potřeba komplexní zásah,“ popisuje Radoslav Kacerovský.

Kašna na náměstí Mikuláše z Husi.
Kašny ročně spořádají až půl milionu

Obnova těchto staveb by měla opět zajistit bezvadnou funkčnost i estetický vzhled. „Potřeba jsou technické zásahy, vyčištění spár a jejich vyplnění novým materiálem. Problémem je i výskyt mechů, řas a hub, které degradují kámen, ty budou také odstraněny,“ zmiňuje hlavní důvody restaurování.

Příští rok ta největší

Práce samospráva konzultovala s Národním památkovým ústavem, pustit se do nich plánuje ještě letos. V příštím roce chce město Tábor v restaurování pokračovat. „Nejzásadnější rekonstrukce příštího roku by se měla týkat kašny na Žižkově náměstí, kde nás čeká velký a komplexní zásah,“ zdůraznil Kacerovský s tím, že finanční náklady se odhadují na 1,8 milionu korun.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Ve městě Tábor funguje 14 kašen a fontán, některé další se nedochovaly. Nejstarší je ze 16. století, nejmladší z roku 2015. Najdete je na náměstí T. G. Masaryka, Františka Křižíka, Mikuláše z Husi, Tržním a Žižkově náměstí, v ulicích Křížová, Kotnovská, Převrátilská, Děkanská, Dlouhá a třeba i před Miléniem na Pražském sídlišti.