Jak informoval mluvčí táborských strážníků Pavel Šimek, zázemí tamního tábora Oko se zvuk sirény policejního vozu rozezněl v úterý 26. července v devět hodin. Dopolední program zahájil kynolog městské policie komentovanou ukázkou výcviku policejního psa. "Německý ovčák Kass při ní dokázal, že je účinným donucovacím prostředkem, který strážníkům pomáhá při boji s pouliční kriminalitou. Kromě cviků poslušnosti, která je u policejního psa nutností, provedl několik zákroků proti agresivnímu pachateli. Poradit si dokázal dokonce i v situaci, kdy výtržník ujížděl na bicyklu," popsal.

Tři zajímavá stanoviště

Po ukázce se táborníci rozdělili do skupin, aby se vystřídali na třech stanovištích, které pro ně uniformovaná návštěva nachystala. "První bylo u služební dodávky vybavené pro odchyty zvířat. Tam si mohli nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet moderní odchytovou techniku - odchytovou smyčku, kleště na hady či tyč s uzavíratelnou sítí. Největší zájem u dětí však opět vzbudily odchytové klece v zadní části vozidla, kam se jich v jednu chvíli namačkalo deset," sdělil Šimek.

Na druhém stanovišti děti zkoušely motoriku po požití různého množství alkoholu nebo marihuany. "Neznamená to však, že by strážníci děckám nalévali alkohol nebo snad dokonce balili jointy. K tomuto účelu měli k dispozici brýle, které užití návykových látek simulují, a to v různé intenzitě. Úkolem každého pak bylo s nasazenými brýlemi projít slalom mezi kužely a postavit komín z dřevěných kostiček," přiblížil.

Zopakovali dopravní výchovu

Třetí stanoviště cílilo na dopravní výchovu. "Malí účastníci silničního provozu měli v jednoduchém obrázkovém testu rozpoznat situace, ve kterých se chodci nebo cyklisté chovají nesprávně. Poté si zopakovali význam některých důležitých dopravních značek a povinnou výbavu jízdního kola. K tomu účelu dokonale posloužilo kolo, na kterém předtím ujížděl pachatel služebnímu psovi," podotkl Pavel Šimek s tím, že kolo mělo účelně nedostatky, které děti musely odhalit.

Na závěr strážníci přijali pozvání vedoucích "na kus řeči" a také na výtečnou svíčkovou.