Už od začátku roku běží Mileně Doležalové (37) 
z Tábora hlavou nepříjemné myšlenky. Spaní jí ruší poplatky, které musí uhradit. „Začíná to daněmi, které platí manžel jako podnikatel, a pokračuje platbami za odpad a dalšími výdaji," shrnula Milena Doležalová položky, které zatěžují pětičlennou domácnost.

Pět set padesát korun za odvoz a likvidaci odpadu je podle ní sice značná suma, ale ušetřit ji dokážou. „Zkrátka musíme počítat s tím, že 
v květnu z peněženky vyndáme 2750 korun navíc. Když každý měsíc pár stovek uložím, není to pak takový šok pro rodinný rozpočet," prozradila fintu maminka tří dětí, která pracuje v obchodě.

Táborská radnice od loňska nabízí svým občanům pomocnou ruku. Jak připomněla vedoucí odboru financí Dana Daňková, platit je možné ve dvou splátkách. „Letos jsme rozeslali složenky bez konkrétní částky. Lidé se tak mohou rozhodnout, jestli částku zaplatí do konce května najednou, nebo nadvakrát," upřesnila Dana Daňková 
s tím, že v minulém roce naprostá většina občanů uhradila poplatek najednou.

Radnice počítá, že by od občanů mohla vybrat 17 milionů. Ovšem ani tato částka na systém komunálního odpadu nestačí. „Celkové náklady se pohybují kolem 37 milionů, což znamená, že z rozpočtu vydáme dvacet milionů," vysvětlila ekonomka.

Kolik se kde platí:Město: Suma/os:
Tábor  550 Kč
Bechyně  600 Kč
Mladá Vožice  648 Kč
Jistebnice  350 Kč
Sezimovo Ústí  500 Kč
Soběslav  550 Kč
Veselí nad Lužnicí  590 Kč
Planá nad Lužnicí  500 Kč
Chýnov  600 Kč 

Peníze pak jdou na úhradu celého systému odpadového hospodářství na území města. Každý Táborák tak přispívá na svoz kontejnerů, košů po ulicích, ale také se z nich hradí provoz sběrných dvorů i svoz biologického odpadu.
Do konce května, kdy je třeba alespoň část poplatku uhradit, zbývá ještě osm dnů. Využít můžete doručenou složenku, bezhotovostní platbu přes účet nebo zajít přímo na pokladu a zaplatit hotově nebo bankovní kartou.

Společné prohlášení

Jak dále Dana Daňková zmínila, lidé si mohou z webových stránek města stáhnout také formulář prohlášení společného zástupce pro odvod poplatku za odstraňování komunálních odpadů. Ten je určený pro poplatníky, kteří spolu žijí v jednom bytě či domě. „Tento způsob šetří nejen čas, ale také administrativu. Ve formuláři stačí vyplnit všechny osoby, za něž je hrazen odpad, a my si je pak zapíšeme do evidence. Na úřad pak jde jen jeden člověk, tedy společný zástupce," popsala princip společného prohlášení.

Ani Mladá Vožice pro letošní rok sumu za odpad nezvýšila. Stále se drží na 648 korunách pro poplatníka ve městě a 600 korunách pro obyvatele místních částí a rekreačních objektů.

„Na poplatcích vybereme zhruba dva miliony. Další milion ale musíme dodat z rozpočtu," vyčíslil financování odpadů starosta Jaroslav Větrovský. Dodal, že problém s neplatiči u nich ve městě téměř neřeší. Za dvanáct let, co tato povinnost trvá, vytvořili lidé dluh ve výši 100 tisíc.

„Jestli budeme zdražovat, už bude záležitostí rozhodnutí nového zastupitelstva. Pokud bych do toho ale mohl mluvit, určitě bych částku nechal ve stávající výši," naznačil starosta s tím, že jde o vstřícný krok k obyvatelům, jimž se zvedají jiné životní náklady.