Podle místostarostky Radoslava Kacerovského se pořízením mobilní aplikace přibližuje město Tábor dalším praxím různých samospráv v republice. „Aplikace jsou dnes již součástí života většiny uživatelů mobilních zařízení, představují moderní možnost komunikace radnice s občany. Ke sdílení informací už je používá řada měst,“ poznamenal s tím, že jde mimo jiného i o další naplnění priority současné koalice.

Více o využití aplikace v praxi si lze přečíst zde.

Město se jejím pořízením zabývalo delší dobu. „Porovnávali jsme nejen cenové nabídky, ale i funkce aplikací od dvou společností v oboru - AppSisto i Munipolis. Osobně jsem si je stáhl a stal se uživatelem zpráv některých měst,“ popsal Kacerovský s tím, že přívětivější a jednoduší na obsluhu se jeví produkt firmy AppSisto, který nakonec posvětili i radní.

Osvědčený produkt v táborském kabátě s individuálním nastavením

Radnice si nechá ušít vzhled systému na míru. „Použije se aplikace, která je osvědčená a funguje v praxi už pro mnoho municipalit. Navíc necháme upravit vizuál podle našich požadavků, bude kopírovat vzhled, znak i barvy města. Lze se podílet i na konkrétním obsahu,“ dodal.

Aplikace bude sloužit nejen k pasivní komunikaci, kdy si lidé hledají informace sami podle svých preferencí. „Naší cestou je spíše aktivní komunikace zejména pomocí notifikačních zpráv a emailů, které nestojí nic nad rámec paušálního poplatku. V případě krizové situace ale můžeme informovat i pomocí zpoplatněné SMS či hlasové zprávy,“ uvedl. „Každý uživatel si může individuálně nastavit z jakých oblastí si přeje dostávat informace,“ řekl místostarosta.

Přínosem má být městská mobilní aplikace i pro turisty. „Velkou výhodu je dle mého názoru také možnost hlášení závad a aplikace funguje bez nutnosti registrace,“ upozornil na klady.

Aplikace běžně obsahují podobné oblasti informací: Webové stránky samosprávy, organizací, místní zpravodaj, kulturní dění, kalendář akcí, odpady, kontaktní seznamy, školství a vzdělávání, zdravotnická zařízení, policie, pošta, knihovna, poplatky, místní spolky a sdružení jako dobrovolní hasiči, sportovní kluby a podobně.

Náklady na pořízení první rok vyjdou na 60 tisíc korun, v následujících tří letech půjde o 233 500 korun. „Oproti druhému poskytovali jde i o cenově výhodnější nabídku, asi o 400 tisíc po uvedenou dobu užívání aplikace,“ porovnal Radoslav Kacerovský.

Nyní radnice ladí poslední detaily. Je potřeba čas na nákup, zprovoznění a nastavení. Aplikaci bude možné stáhnout přes klasické platformy jako Google play. Od července je v plánu zkušební provoz.

V září by pak měl začít ostrý režim, takže na Táborská setkání už by mělo být užívání bez problémů. „Na používání se osobně těším, doufám, že se tak komunikace s občany i turisty zvedne na vyšší úroveň,“ podotkl k tématu mluvčí města Luboš Dvořák s tím, že doufá, že aplikace osloví větší část obyvatelstva. „Nebudeme si dávat velké cíle, ale když ji postupnými kroky využije 10 tisíc lidí, bude to úspěch,“ konstatoval.

Aplikace od téže společnosti v jižních Čechách již používají samosprávy měst a obcí Vodňany na Strakonicku, Kamenný Újezd a Hůry na Českobudějovicku či Loučovice na Českokrumlovsku.