„Tábor hodlá do města přilákat absolventy medicíny dvěma způsoby: dotačním stipendijním programem na podporu budoucích zubních lékařů a systémem podpory nových lékařských praxí formou bezúročných půjček. Obě pobídky už schválili táborští zastupitelé, takže jsou platné,“ uvedl mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Dostupností primární zdravotní péče se dlouhodobě zabývá místostarosta Tábora Martin Mareda. Inicioval pracovní skupinu složenou ze zástupců politických subjektů napříč celým táborským zastupitelstvem. Místostarosta informoval, že obec s rozšířenou působností (ORP) Tábor byla ministerstvem zdravotnictví v květnu 2018 vyhodnocena jako jedna z oblastí Česka se zhoršenou dostupností zdravotních služeb v oboru zubní lékařství.

Za problémem stojí především nedostatečná generační obměna lékařů. Mnozí dentisté i obvoďáci jsou v důchodovém věku, odcházejí, není za ně náhrada.

„Během pěti let je k zachování generační obměny a zachování adekvátních kapacit potřeba příchod deseti nových zubních lékařů. Lépe na tom není ani odbornost všeobecného praktického lékařství, sem je nutný příchod minimálně osmi lékařů,“ sdělil závěry z analýzy místostarosta Mareda.

Hlinice se dočká nových ukazatelů rychlosti. Vyjdou na 144 tisíc.
Hlinice se dočká nových ukazatelů rychlosti. Vyjdou na 144 tisíc

Stipendijní program může budoucím zubařům poskytnout částku až 400 000 korun za celé studium za těchto podmínek: po absolvování studia musí lékař vykonávat praxi zubního lékaře v Táboře v délce minimálně pěti let, doložit do jednoho roku od započetí praxe smluvní vztah minimálně se čtyřmi zdravotními pojišťovnami, dodržovat minimální ordinační dobu 35 hodin týdně.

Město Tábor bude na program alokovat čtyři miliony korun. Maximální výše půjčky může činit dva miliony na náklady na pořízení vybavení ordinace, na stavební úpravy ordinace, na mzdové prostředky zdravotní sestry.

„Schválená splatnost je nejpozději do deseti let od poskytnutí návratné finanční výpomoci s tím, že je možné požádat o roční odklad splátek. Důležité je, že zastupitelé neomezili okruh žadatelů o stipendium či půjčky trvalým bydlištěm v Táboře či v ORP Tábor. Obě pobídky bude Tábor propagovat na lékařských fakultách,“ upřesnil Luboš Dvořák.

V současné době místostarosta Martin Mareda jedná s Jihočeským krajem o zapojení Tábora do krajské dotační výzvy na podporu lékařské péče. Kraj nabízí 600 tisíc korun jako motivační bonus a 900 tisíc jako příspěvek na bydlení.

Čtvrteční ranní zásah jednotky dobrovolných hasičů města Planá nad Lužnicí v chatové oblasti Ovčín místní části obce Klenovice a následky bouřky v Soběslavi a Plané nad Lužnicí.
Plánští hasiči zažili pernou noc. Jejich motorovky se nezastavily ani ve čtvrtek