Dobrý odhad. Právě ten za tím vidí místostarostka Olga Bastlová i šéf Bytesu Ondřej Semerák. Výsledkem jejich trefy je, úhradu energie za vytápění a ohřev vody v loňském roce budou lidem účtovat ve výši záloh.
Jedním z ekonomických faktorů je finanční plán a odběr energie od teplárny.

„S odběrem jsme se do plánu trefili na 94 procent, takže jsme za loňský rok ztratili dvanáct tisíc gigajoulů. Teď v lednu jsme ale plán překročili o osm tisíc, takže ztrátu už máme skoro celou vyrovnanou," upřesnil Ondřej Semerák.

V Táboře se konečná cena od záloh nemění, v Soběslavi a Veselí ji lidem o něco snížili.

Koneční zákazníci Bytesu, především tedy nájemníci městských bytů, tak za každý spotřebovaný GJ zaplatí shodně se zálohovou cenou 672,6 koruny. Bytes si dal za cíl cenu tepla pro lidi zlevňovat, a pokud teplárna svoji sazbu zdražuje, ukrajuje si ze svých marží, aby dopad nenesl konečný zákazník. Zatímco ještě vcelku nedávno tyto dvě ceny rozlišovala stokoruna, nyní již méně než desetikoruna.

Dvanáct tisíc neprodaných GJ, které má na svědomí počasí, představuje pro Bytes ztrátu 800 tisíc. Jak řekl Ondřej Semerák, částečně už ji snižuje mrazivý leden nebo dalších obchodní činnost společnosti. „Na takové výkyvy je ale náš finanční plán připravený."

Oproti zálohové ceně, kterou v Soběslavi loni kalkulovali ve výši 595,41 korun, se skutečná snižuje. Gabriela Zíková ze Správy města Soběslav upřesnila, že jejich nájemci zaplatí 556,53 koruny za jeden gigajoule.
V klidu mohou být v Bechyni. Tady již pár let cenu drží a výjimkou nebude ani předchozí rok 2016.

„Výše plateb za teplo se u nás nezměnila dokonce už od roku 2015," říká Libuše Tupá z bechyňského Bytenesu. Za jeden gigajoule tady lidé poslední dva roky platí 555,84 koruny. Teplo jim vyrábí společnost Erding, která v roce 2010 dokončila rekonstrukci centrální kotelny a zavedla spalování biomasy. Investor radnici tehdy zaručil, že za teplo lidé ušetří. Bechyně tak jako jediná v okrese pouští do radiátorů energii, jež nevznikla spalováním zemního plynu nebo uhlí, ale obilné slámy.

Také Veselí nad Lužnicí již může oznámit, že skutečná cena za každý spotřebovaný gigajoule bude nižší než zálohová, a lidem tak budou vracet přeplatky.

„Zálohová cena byla spočtena na 740 korun, ale ve výsledku nakonec zaplatí nájemci městských bytů méně, a to 726,67 koruny," potvrdil Jaroslav Benda z Veselských služeb.