VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor hostí olympijské hry dětí a mládeže 2009

Tábor - Olympiáda vypukne už za čtyřicet dní.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Maskot olympiádyFoto: Agentura Rudi


Tábor/ Jednou z největších sportovních akcí roku pořádaných na jihu Čech budou Letní olympijské hry mládeže, které se uskuteční v Táboře. Soutěže vypuknou od čtvrtka 14. května přesně za čtyřicet dní. Na dotazy Deníku odpovídala Ivana Průchová z pořadatelské Agentury Cyklistika.

V jaké fázi jsou přípravy olympijských her mládeže čtyřicet dní před startem soutěží?
Přípravy jsou „na papíru“ a nyní se všechno začíná realizovat. Zadává se tisk všech propagačních materiálů, připravují se dárky pro olympioniky, chystají se reklamní předměty, nejrůznější společenská setkání.

Určitě je hodně složitá „výroba“ slavnostního ceremoniálu?
Jeho příprava je strašně náročná. Hodně práce je se zahajovacím ceremoniálem a také s každodenním medailovým ceremoniálem, s následným doprovodným programem. Je to zatím největší akce, podle množství účastníků i délky trvání, která v Táboře kdy probíhala.

Sbíráte cenné zkušenosti?
Určitě. Všichni se pořád učíme. Město Tábor pořádá hned několik akcí ročně, včetně třeba Táborských setkání, a máme tedy už zkušeností dost, toto je ale opravdu hodně velká akce. Naše Agentura pořádá především cyklokrosové závody, v roce 2001 mistrovství světa, v roce 2003 mistrovství Evropy a v lednu 2010 budeme opět pořádat mistrovství světa v cyklokrosu.

Jsou speciální požadavky, které při přípravě olympijských her mládeže musíte plnit?
Naším heslem je, že se snažíme vycházet vstříc všem olympionikům v jejich prosbách a požadavcích . Chceme jim pobyt v Táboře co nejvíce zpříjemnit. Budeme rádi, když se budou do Tábora vracet. Musím potvrdit, že požadavků a speciálních přání je opravdu moc.

Jaká přání zaznívají konkrétně?
Jsou to třeba požadavky na ubytování, ale i na stravu. Například jeden ze sportovců má bezlepkovou dietu , to jsou věci, které musíme vědět dopředu, abychom dokázali všechno zajistit.

Asi nikdo z obyvatel města nemůže přehlédnout, že se olympiáda koná?
Během příštího týdne bychom rádi začali s kampaní. Ve městě bude billboard, přes hlavní silnice budou rozvěšeny transparenty, odstartuje plakátová kampaň, na olympijském domě, což je budova sokolovny v Táboře a na Žižkově náměstí, budeme mít pověšeny transparenty a samozřejmě počítáme i s podporou v tisku. Chtěli bychom co nejvíce lidí přilákat na jednotlivá sportoviště, aby přišli podpořit a povzbudit všechny olympioniky, aby jim vytvořili skvělou sportovní atmosféru. Vstup je všude volně přístupný.

Chystáte kromě sportovních soutěží i doprovodné akce?
Samozřejmě. Všechny, které budou probíhat na Žižkově náměstí, budou zdarma a volně přístupné pro každého. Po Táboře bude probíhat také mnoho akcí, kam budou mít přístup pouze akreditovaní účastníci her. Každý den dvakrát denně budeme promítat filmy v kině Svět, budou speciální prohlídky Husitského muzea a táborského podzemí. U Zimního stadionu bude přistavena i bungee jumping trampolína. Největší problém ale vidím v nastěhování postelí.

Do Tábora budete přivážet postele?
Týden před začátkem olympiády se během dvou dnů musí do čtyř základních škol rozvést 1500 kovových postelí, matrace, prostěradla a spacáky. Do každé školy to pak vychází na 300 až 400 kusů. Hodně nám musí pomáhat děti a učitelé. Vystěhovat třídy, nastěhovat postele, dát matrace, povléct prostěradlem a připravit spacáky. A v neděli opět sbalit, vystěhovat a uvést školu před prázdninami do původního stavu. Školní rok letos v Táboře končí na základních a některých středních školách už devatenáctého června, děti budou přebírat vysvědčení už na nastěhovaných postelích.

Který ze sportovních sektorů vám dal nejvíc práce?
Sporty a sportoviště mají na starosti ředitelé soutěží a jsou to právě oni, kdo s přípravou sportů mají nejvíce starostí. Město Tábor a Agentura Cyklistika zastřešujeme celou olympiádou a pravidelně se s řediteli setkáváme a řešíme s nimi případné problémy a také jejich požadavky. Nejvíce práce je určitě s beachvolejbalem, neboť v Táboře není jediné upravené beachvolejbalové hřiště. A během závodů bude asi největší problém u plavců, neboť těch je 396 a všichni budou závodit téměř zároveň. Během dopoledne jsou rozplavby a odpoledne již finále a závodí se pouze dva dny.

Na jakém čísle se definitivně uzavřel počet účastníků?
Koncem února byla uzávěrka přihlášek B, to znamená, že jsme měli maximální počty účastníků z každého kraje. To bylo 2 433 účastníků. Z toho zhruba 2000 dětí a 400 trenérů. Od té doby se počty neustále pohybují směrem nahoru, ale i dolů, podle toho, jak trenéři začínají dělat soupisky svých týmů a závodníků na základě nominačních závodů. Uzávěrka on line registrace je pětadvacátého května o půlnoci.

Celá akce hodně připomíná klasickou olympiádu?
Je to olympiáda dětí a mládeže, vše ale probíhá stejně jako při klasických olympijských hrách. Třiadvacátého června najedou výpravy do škol, večer proběhne na zimním stadionu v Táboře zahajovací ceremoniál. Hlavním moderátorem bude Štěpán Škorpil. Během večera dojde k zapálení olympijského ohně, k oficiálnímu zahájení her a samozřejmě slavnostní nástup jednotlivých krajů na plochu stadionu. Každý kraj si musí ze svých sportovců vybrat pouze třicet, kteří budou daný kraj reprezentovat. Ostatní je budou povzbuzovat z hlediště. K slavnostnímu nástupu si měl každý kraj nominovat svého vlajkonoše.

Ve výpravách z krajů budou v rolích vlajkonošů osobnosti českého sportu. Znáte už jejich jména?
Většina krajů si vybrala svého nejznámnějšího nebo nejúspěšnějšího sportovce. V Táboře se představí Roman Šebrle, Lída Formanová, Květa Pecková Jeriová, Lukáš Mensator, Kryštof Krýzl, Jirka Novák, Jiří Magál, Táňa Netoličková Kocembová a mnoho dalších. Pouze Jihomoravský kraj to vzal z trochu jiné strany a za svoji vlajkonošku nominoval nej〜úspěšnější sportovkyni na předchozích letních hrách pro děti a mládež v Ústí nad Labem Kristýnu Pálešovou.

Kdo povede Jihočeskou výpravu?
Jihočeskou výpravu povede olympionička z Atén 2004 a Pekinku 2008, čtyřnásobná mistryně České republiky a především rodilá Táboračka, výškařka Iva Straková.

Mohli bychom znovu připomenout ostrý začátek olympiády?
V úterý třiadvacátého června v devatenáct hodin je doba, kterou bych mohla nazvat ostrým začátkem. Vypukne slavnostní zahajovací ceremoniál. Olympionici budou v Táboře do neděle osmadvacátého června.

Kdybyste měla možnost vypíchnout jediný moment z doprovodného programu, který by to byl?
To je strašně těžké. Osobně se těším na Jaroslava Uhlíře, protože mám ráda jeho humor a laskavé písničky. Ale jinak si myslím, že vrcholem bude ve středu určitě Ewa Farna a v pátek skupina Chinaski.

Budou podle vás Jihočeši v některém ze sportovních odvětví atakovat medailové pozice?
Určitě. Samozřejmě cyklisti a cyklokrosaři, to musím říct hned na začátku, protože naše agentura je také pořadatelem právě cyklistické části. Nesmím zapomenout na triatlonisty, plavce, atlety nebo karatisty. V ostatních sportech bohužel nemám takový přehled o úspěších a dosud neznám přesně nominace Jihočeské výpravy.

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič C+E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mezinárodní kamionová doprava (DE,AT,IT). týdenní práce PO - PÁ. Víkendy volné. Nutný ŘP C+E, profesní způsobilost, digitální karta tachografu. Kontakt: telefonicky nepřetržitě.. Pracoviště: Kafka transport a.s., 391 61 Opařany. Informace: Vlastimil Bednář, +420 725 756 775.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK-SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do nově vzniklé provozovny. Praxe nebo vyučení. Kontakt: tel., osobně, mailem.. Pracoviště: Petr votýpka - herna siesta, Světlogorská, č.p. 2767, 390 05 Tábor 5. Informace: Petr Votýpka, +420 777 854 280.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov pomocný dělník ve výstavbě budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: pracovní doba: 16:00 - 24:00 a 0:00 - 8:00. Pracoviště: Active union com s.r.o., Měšická, č.p. 2868, 390 02 Tábor 2. Informace: Vasyl Yurkiv, +420 608 657 203.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 95 Kč

Instalatéři ústředního topení topenář, instalatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Zvýšení mzdy po zapracování., Topenářské a instalatérské práce,, Požadujeme: vyučení v oboru, praxe výhodou, svářečská oprávnění výhodou (možnost doplnit), samostatnost, komunikativnost, spolehlivost, flexibilitu, řidičský průkaz min. sk. B, Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Installtop spol. s r.o., U Cihelny, č.p. 2128, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Zděnková, +420 727 844 868.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nález papírku z roku 1938. Ten objevili na českobudějovickém Gymnáziu Česká při výměně oken.
4

EXKLUZIVNĚ: „Československo nezahyne“. Našli vzkaz starý 80 let

Chutná hezky, Jihočesky

Slapský „vlašák“ získal zlato

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Noc v muzeu na knihařské téma

Soběslav - Smrčkův dům v Soběslavi se v pátek od 16 ponoří do atmosféry sedmé Noci v Blatském muzeu.

Z automobilu zmizel notebook

Veselí nad Lužnicí – Pískovny opět lákají zloděje. Přesvědčila se o tom řidička Toyoty Yaris, která v době mezi půl osmou a půl devátou hodinou středečního večera odstavila svůj automobil právě u jedné z místních pískoven.

Psychika i fyzička v Café Deník

České Budějovice – Kavárna Deníku v parku BosoNoha se zaměřila na prastarý ideál rovnováhy duše a těla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT