VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor hostí olympijské hry dětí a mládeže 2009

Tábor - Olympiáda vypukne už za čtyřicet dní.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Maskot olympiádyFoto: Agentura Rudi


Tábor/ Jednou z největších sportovních akcí roku pořádaných na jihu Čech budou Letní olympijské hry mládeže, které se uskuteční v Táboře. Soutěže vypuknou od čtvrtka 14. května přesně za čtyřicet dní. Na dotazy Deníku odpovídala Ivana Průchová z pořadatelské Agentury Cyklistika.

V jaké fázi jsou přípravy olympijských her mládeže čtyřicet dní před startem soutěží?
Přípravy jsou „na papíru“ a nyní se všechno začíná realizovat. Zadává se tisk všech propagačních materiálů, připravují se dárky pro olympioniky, chystají se reklamní předměty, nejrůznější společenská setkání.

Určitě je hodně složitá „výroba“ slavnostního ceremoniálu?
Jeho příprava je strašně náročná. Hodně práce je se zahajovacím ceremoniálem a také s každodenním medailovým ceremoniálem, s následným doprovodným programem. Je to zatím největší akce, podle množství účastníků i délky trvání, která v Táboře kdy probíhala.

Sbíráte cenné zkušenosti?
Určitě. Všichni se pořád učíme. Město Tábor pořádá hned několik akcí ročně, včetně třeba Táborských setkání, a máme tedy už zkušeností dost, toto je ale opravdu hodně velká akce. Naše Agentura pořádá především cyklokrosové závody, v roce 2001 mistrovství světa, v roce 2003 mistrovství Evropy a v lednu 2010 budeme opět pořádat mistrovství světa v cyklokrosu.

Jsou speciální požadavky, které při přípravě olympijských her mládeže musíte plnit?
Naším heslem je, že se snažíme vycházet vstříc všem olympionikům v jejich prosbách a požadavcích . Chceme jim pobyt v Táboře co nejvíce zpříjemnit. Budeme rádi, když se budou do Tábora vracet. Musím potvrdit, že požadavků a speciálních přání je opravdu moc.

Jaká přání zaznívají konkrétně?
Jsou to třeba požadavky na ubytování, ale i na stravu. Například jeden ze sportovců má bezlepkovou dietu , to jsou věci, které musíme vědět dopředu, abychom dokázali všechno zajistit.

Asi nikdo z obyvatel města nemůže přehlédnout, že se olympiáda koná?
Během příštího týdne bychom rádi začali s kampaní. Ve městě bude billboard, přes hlavní silnice budou rozvěšeny transparenty, odstartuje plakátová kampaň, na olympijském domě, což je budova sokolovny v Táboře a na Žižkově náměstí, budeme mít pověšeny transparenty a samozřejmě počítáme i s podporou v tisku. Chtěli bychom co nejvíce lidí přilákat na jednotlivá sportoviště, aby přišli podpořit a povzbudit všechny olympioniky, aby jim vytvořili skvělou sportovní atmosféru. Vstup je všude volně přístupný.

Chystáte kromě sportovních soutěží i doprovodné akce?
Samozřejmě. Všechny, které budou probíhat na Žižkově náměstí, budou zdarma a volně přístupné pro každého. Po Táboře bude probíhat také mnoho akcí, kam budou mít přístup pouze akreditovaní účastníci her. Každý den dvakrát denně budeme promítat filmy v kině Svět, budou speciální prohlídky Husitského muzea a táborského podzemí. U Zimního stadionu bude přistavena i bungee jumping trampolína. Největší problém ale vidím v nastěhování postelí.

Do Tábora budete přivážet postele?
Týden před začátkem olympiády se během dvou dnů musí do čtyř základních škol rozvést 1500 kovových postelí, matrace, prostěradla a spacáky. Do každé školy to pak vychází na 300 až 400 kusů. Hodně nám musí pomáhat děti a učitelé. Vystěhovat třídy, nastěhovat postele, dát matrace, povléct prostěradlem a připravit spacáky. A v neděli opět sbalit, vystěhovat a uvést školu před prázdninami do původního stavu. Školní rok letos v Táboře končí na základních a některých středních školách už devatenáctého června, děti budou přebírat vysvědčení už na nastěhovaných postelích.

Který ze sportovních sektorů vám dal nejvíc práce?
Sporty a sportoviště mají na starosti ředitelé soutěží a jsou to právě oni, kdo s přípravou sportů mají nejvíce starostí. Město Tábor a Agentura Cyklistika zastřešujeme celou olympiádou a pravidelně se s řediteli setkáváme a řešíme s nimi případné problémy a také jejich požadavky. Nejvíce práce je určitě s beachvolejbalem, neboť v Táboře není jediné upravené beachvolejbalové hřiště. A během závodů bude asi největší problém u plavců, neboť těch je 396 a všichni budou závodit téměř zároveň. Během dopoledne jsou rozplavby a odpoledne již finále a závodí se pouze dva dny.

Na jakém čísle se definitivně uzavřel počet účastníků?
Koncem února byla uzávěrka přihlášek B, to znamená, že jsme měli maximální počty účastníků z každého kraje. To bylo 2 433 účastníků. Z toho zhruba 2000 dětí a 400 trenérů. Od té doby se počty neustále pohybují směrem nahoru, ale i dolů, podle toho, jak trenéři začínají dělat soupisky svých týmů a závodníků na základě nominačních závodů. Uzávěrka on line registrace je pětadvacátého května o půlnoci.

Celá akce hodně připomíná klasickou olympiádu?
Je to olympiáda dětí a mládeže, vše ale probíhá stejně jako při klasických olympijských hrách. Třiadvacátého června najedou výpravy do škol, večer proběhne na zimním stadionu v Táboře zahajovací ceremoniál. Hlavním moderátorem bude Štěpán Škorpil. Během večera dojde k zapálení olympijského ohně, k oficiálnímu zahájení her a samozřejmě slavnostní nástup jednotlivých krajů na plochu stadionu. Každý kraj si musí ze svých sportovců vybrat pouze třicet, kteří budou daný kraj reprezentovat. Ostatní je budou povzbuzovat z hlediště. K slavnostnímu nástupu si měl každý kraj nominovat svého vlajkonoše.

Ve výpravách z krajů budou v rolích vlajkonošů osobnosti českého sportu. Znáte už jejich jména?
Většina krajů si vybrala svého nejznámnějšího nebo nejúspěšnějšího sportovce. V Táboře se představí Roman Šebrle, Lída Formanová, Květa Pecková Jeriová, Lukáš Mensator, Kryštof Krýzl, Jirka Novák, Jiří Magál, Táňa Netoličková Kocembová a mnoho dalších. Pouze Jihomoravský kraj to vzal z trochu jiné strany a za svoji vlajkonošku nominoval nej〜úspěšnější sportovkyni na předchozích letních hrách pro děti a mládež v Ústí nad Labem Kristýnu Pálešovou.

Kdo povede Jihočeskou výpravu?
Jihočeskou výpravu povede olympionička z Atén 2004 a Pekinku 2008, čtyřnásobná mistryně České republiky a především rodilá Táboračka, výškařka Iva Straková.

Mohli bychom znovu připomenout ostrý začátek olympiády?
V úterý třiadvacátého června v devatenáct hodin je doba, kterou bych mohla nazvat ostrým začátkem. Vypukne slavnostní zahajovací ceremoniál. Olympionici budou v Táboře do neděle osmadvacátého června.

Kdybyste měla možnost vypíchnout jediný moment z doprovodného programu, který by to byl?
To je strašně těžké. Osobně se těším na Jaroslava Uhlíře, protože mám ráda jeho humor a laskavé písničky. Ale jinak si myslím, že vrcholem bude ve středu určitě Ewa Farna a v pátek skupina Chinaski.

Budou podle vás Jihočeši v některém ze sportovních odvětví atakovat medailové pozice?
Určitě. Samozřejmě cyklisti a cyklokrosaři, to musím říct hned na začátku, protože naše agentura je také pořadatelem právě cyklistické části. Nesmím zapomenout na triatlonisty, plavce, atlety nebo karatisty. V ostatních sportech bohužel nemám takový přehled o úspěších a dosud neznám přesně nominace Jihočeské výpravy.

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě dělník do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: dvousměnný, třísměnný provoz v sezónních měsících (červen - září), plat 13000,- 15%osobní ohodnocení, vhodné spíše pro muže - dělník ve výrobě, SOU- vyučen řezník, konzervář výhodou, SOŠ s maturitou výhodou, ochota pracovat, manuální zručnost, loajalita k firmě, stravenky 70Kč. Pracoviště: Pt servis konzervárna spol. s r.o., Purkyňova, č.p. 1000, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Žirovnická, +420 381 201 151,602 264 870. Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení elektrikář, elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vyhláška 50/78-§5, diety, profesní růst, stabilní zaměstnání, kontakt: telefonicky 8:00 - 17:00 nebo e-mailem. Pracoviště: Sitel spol. s r.o. oblast tábor, Dražická, č.p. 55, 390 03 Tábor 3. Informace: Jaroslav Prchlík, +420 602 178 215. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 19 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Hotelová recepční. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Přijímání a zakládání rezervací + aktivní prodej hotelových služeb + provize z prodeje, práce s hotelovým systémem, dobré komunikační dovednosti, min. AJ slovem i písmem pokročilý, další jazyk výhodou. Velmi dobrá znalost práce na PC - office., Možnost i brigádně., Zaměstnanecké výhody: zvýhodněné stravování, zvýhodněné využívání wellness služeb, vstupenky na akce atd., Kontakt: emailem recepce@hotelpalcat.cz. Pracoviště: Palcát services s.r.o. - hotel palcát, 9. května, č.p. 2471, 390 02 Tábor 2. Informace: Jan Pracný, +420 774 706 495. Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC obráběcích strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce: Obrábění dílců dle výkresové dokumentace a technologického postupu. Příjem a kontrola dodaných položek Požadujeme: Znalost čtení strojírenských výkresů, praxe na obdobné pozici - výhodou, Podnikové stravování. Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Kontakt: mailem, telefonicky.. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lokomotiva najela v pátek večer na českobudějovickém nádraží do dvou prázdných vagonů.
3

Lokomotiva najela do odstavených vagonů, škoda je tři miliony

Akademie jihočeských talentů
48

TalentAkademie má před sebou další dva dny

Jihočeští hasiči jsou světoví

Jižní Čechy - Dva jihočeští profesionální hasiči Michal Brousil a David Kubiš se zúčastnili 13. Světových hasičských her, které se konaly v Jižní Koreji.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Kmen stromu udeřil muže do zad

Jindřichův Hradec - Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z Hradce vypracoval 19. září usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Obec Vesce dostane nový vodovod

Vesce – Novým vodovodem bude již za několik týdnů proudit pitná voda pro obyvatele obce Vesce na Táborsku. Obec jeho vybudováním vyřeší potřebu stabilních dodávek vody do své místní části Mokrá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT