VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor hostí olympijské hry dětí a mládeže 2009

Tábor - Olympiáda vypukne už za čtyřicet dní.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Maskot olympiádyFoto: Agentura Rudi


Tábor/ Jednou z největších sportovních akcí roku pořádaných na jihu Čech budou Letní olympijské hry mládeže, které se uskuteční v Táboře. Soutěže vypuknou od čtvrtka 14. května přesně za čtyřicet dní. Na dotazy Deníku odpovídala Ivana Průchová z pořadatelské Agentury Cyklistika.

V jaké fázi jsou přípravy olympijských her mládeže čtyřicet dní před startem soutěží?
Přípravy jsou „na papíru“ a nyní se všechno začíná realizovat. Zadává se tisk všech propagačních materiálů, připravují se dárky pro olympioniky, chystají se reklamní předměty, nejrůznější společenská setkání.

Určitě je hodně složitá „výroba“ slavnostního ceremoniálu?
Jeho příprava je strašně náročná. Hodně práce je se zahajovacím ceremoniálem a také s každodenním medailovým ceremoniálem, s následným doprovodným programem. Je to zatím největší akce, podle množství účastníků i délky trvání, která v Táboře kdy probíhala.

Sbíráte cenné zkušenosti?
Určitě. Všichni se pořád učíme. Město Tábor pořádá hned několik akcí ročně, včetně třeba Táborských setkání, a máme tedy už zkušeností dost, toto je ale opravdu hodně velká akce. Naše Agentura pořádá především cyklokrosové závody, v roce 2001 mistrovství světa, v roce 2003 mistrovství Evropy a v lednu 2010 budeme opět pořádat mistrovství světa v cyklokrosu.

Jsou speciální požadavky, které při přípravě olympijských her mládeže musíte plnit?
Naším heslem je, že se snažíme vycházet vstříc všem olympionikům v jejich prosbách a požadavcích . Chceme jim pobyt v Táboře co nejvíce zpříjemnit. Budeme rádi, když se budou do Tábora vracet. Musím potvrdit, že požadavků a speciálních přání je opravdu moc.

Jaká přání zaznívají konkrétně?
Jsou to třeba požadavky na ubytování, ale i na stravu. Například jeden ze sportovců má bezlepkovou dietu , to jsou věci, které musíme vědět dopředu, abychom dokázali všechno zajistit.

Asi nikdo z obyvatel města nemůže přehlédnout, že se olympiáda koná?
Během příštího týdne bychom rádi začali s kampaní. Ve městě bude billboard, přes hlavní silnice budou rozvěšeny transparenty, odstartuje plakátová kampaň, na olympijském domě, což je budova sokolovny v Táboře a na Žižkově náměstí, budeme mít pověšeny transparenty a samozřejmě počítáme i s podporou v tisku. Chtěli bychom co nejvíce lidí přilákat na jednotlivá sportoviště, aby přišli podpořit a povzbudit všechny olympioniky, aby jim vytvořili skvělou sportovní atmosféru. Vstup je všude volně přístupný.

Chystáte kromě sportovních soutěží i doprovodné akce?
Samozřejmě. Všechny, které budou probíhat na Žižkově náměstí, budou zdarma a volně přístupné pro každého. Po Táboře bude probíhat také mnoho akcí, kam budou mít přístup pouze akreditovaní účastníci her. Každý den dvakrát denně budeme promítat filmy v kině Svět, budou speciální prohlídky Husitského muzea a táborského podzemí. U Zimního stadionu bude přistavena i bungee jumping trampolína. Největší problém ale vidím v nastěhování postelí.

Do Tábora budete přivážet postele?
Týden před začátkem olympiády se během dvou dnů musí do čtyř základních škol rozvést 1500 kovových postelí, matrace, prostěradla a spacáky. Do každé školy to pak vychází na 300 až 400 kusů. Hodně nám musí pomáhat děti a učitelé. Vystěhovat třídy, nastěhovat postele, dát matrace, povléct prostěradlem a připravit spacáky. A v neděli opět sbalit, vystěhovat a uvést školu před prázdninami do původního stavu. Školní rok letos v Táboře končí na základních a některých středních školách už devatenáctého června, děti budou přebírat vysvědčení už na nastěhovaných postelích.

Který ze sportovních sektorů vám dal nejvíc práce?
Sporty a sportoviště mají na starosti ředitelé soutěží a jsou to právě oni, kdo s přípravou sportů mají nejvíce starostí. Město Tábor a Agentura Cyklistika zastřešujeme celou olympiádou a pravidelně se s řediteli setkáváme a řešíme s nimi případné problémy a také jejich požadavky. Nejvíce práce je určitě s beachvolejbalem, neboť v Táboře není jediné upravené beachvolejbalové hřiště. A během závodů bude asi největší problém u plavců, neboť těch je 396 a všichni budou závodit téměř zároveň. Během dopoledne jsou rozplavby a odpoledne již finále a závodí se pouze dva dny.

Na jakém čísle se definitivně uzavřel počet účastníků?
Koncem února byla uzávěrka přihlášek B, to znamená, že jsme měli maximální počty účastníků z každého kraje. To bylo 2 433 účastníků. Z toho zhruba 2000 dětí a 400 trenérů. Od té doby se počty neustále pohybují směrem nahoru, ale i dolů, podle toho, jak trenéři začínají dělat soupisky svých týmů a závodníků na základě nominačních závodů. Uzávěrka on line registrace je pětadvacátého května o půlnoci.

Celá akce hodně připomíná klasickou olympiádu?
Je to olympiáda dětí a mládeže, vše ale probíhá stejně jako při klasických olympijských hrách. Třiadvacátého června najedou výpravy do škol, večer proběhne na zimním stadionu v Táboře zahajovací ceremoniál. Hlavním moderátorem bude Štěpán Škorpil. Během večera dojde k zapálení olympijského ohně, k oficiálnímu zahájení her a samozřejmě slavnostní nástup jednotlivých krajů na plochu stadionu. Každý kraj si musí ze svých sportovců vybrat pouze třicet, kteří budou daný kraj reprezentovat. Ostatní je budou povzbuzovat z hlediště. K slavnostnímu nástupu si měl každý kraj nominovat svého vlajkonoše.

Ve výpravách z krajů budou v rolích vlajkonošů osobnosti českého sportu. Znáte už jejich jména?
Většina krajů si vybrala svého nejznámnějšího nebo nejúspěšnějšího sportovce. V Táboře se představí Roman Šebrle, Lída Formanová, Květa Pecková Jeriová, Lukáš Mensator, Kryštof Krýzl, Jirka Novák, Jiří Magál, Táňa Netoličková Kocembová a mnoho dalších. Pouze Jihomoravský kraj to vzal z trochu jiné strany a za svoji vlajkonošku nominoval nej〜úspěšnější sportovkyni na předchozích letních hrách pro děti a mládež v Ústí nad Labem Kristýnu Pálešovou.

Kdo povede Jihočeskou výpravu?
Jihočeskou výpravu povede olympionička z Atén 2004 a Pekinku 2008, čtyřnásobná mistryně České republiky a především rodilá Táboračka, výškařka Iva Straková.

Mohli bychom znovu připomenout ostrý začátek olympiády?
V úterý třiadvacátého června v devatenáct hodin je doba, kterou bych mohla nazvat ostrým začátkem. Vypukne slavnostní zahajovací ceremoniál. Olympionici budou v Táboře do neděle osmadvacátého června.

Kdybyste měla možnost vypíchnout jediný moment z doprovodného programu, který by to byl?
To je strašně těžké. Osobně se těším na Jaroslava Uhlíře, protože mám ráda jeho humor a laskavé písničky. Ale jinak si myslím, že vrcholem bude ve středu určitě Ewa Farna a v pátek skupina Chinaski.

Budou podle vás Jihočeši v některém ze sportovních odvětví atakovat medailové pozice?
Určitě. Samozřejmě cyklisti a cyklokrosaři, to musím říct hned na začátku, protože naše agentura je také pořadatelem právě cyklistické části. Nesmím zapomenout na triatlonisty, plavce, atlety nebo karatisty. V ostatních sportech bohužel nemám takový přehled o úspěších a dosud neznám přesně nominace Jihočeské výpravy.

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož. manuální zručnost, vytrvalost, poctivost,, nástup dle dohody,, stravování, odměny, kontakt : TELEFON, E-mail !!. Pracoviště: Gz media, a.s., pobočka soběslav, Wilsonova, č.p. 222, 392 01 Soběslav. Informace: Iveta Bodnárová, +420 605 883 744. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Aknel group a.s., restaurace u anděla, Strkovská, č.p. 1, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Lenka Jirovská, +420 736 455 186. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači sportovních potřeb sportovní poradce, prodejce, pracovník v půjčovně lyží. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce ve specializované prodejně a půjčovně pro lyžaře. Obsluha zákazníků v prodejně a v půjčovně lyží a snowboardů. Požadujeme příjemné vystupování a základní znalosti na PC, zájem o lyžování., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Jan jirák, skicentrum, Bechyňská, č.p. 398, 390 01 Tábor 1. Informace: Jan Jirák, +420 777 940 349. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 20 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů pomocník - obsluha zemního stroje (zaškolíme). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B (+E) (C+E výhodou), kontakt: Vít Zavadil 604929188, Karel Kůrka 777581763 - 8:00 - 16:00 nebo e-mail: aquaservis@skylan.cz. Pracoviště: Aqua servis kz, s.r.o. veselí, U Vodárny, č.p. 902, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Vít Zavadil, +420 604 929 188.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou
22

Hlubocká zoo už zase září stovkami světýlek

Ilustrační foto

V pondělí sněhové přeháňky

Žáci 9. tříd dělali sýr

Veselí nad Lužnicí - O výrobě sýra se v minulých dnech dozvěděli žáci 9. tříd z táborského okresu na Střední škole potravinářské a ekologické ve Veselí nad Lužnicí.

Vánoce se blíží i do hospicu

Prachatice – Laskavost a důstojnost, co nejmenší bolesti a klid. Když to jde zasmát se, nechat se pohladit po tváři, stisknout ruku. To jsou největší hodnoty života v prachatickém hospicu.

Vyrobte si svého anděla v dílně

Tábor – Ve středu od 15 do 18 hodin se koná v obchodě domácího hospice Jordán v obchodním domě Dvořák Andělská tvořivá dílna.

České dráhy zdražily jízdné

Jižní Čechy – Nový jízdní řád Českých drah (ČD), který začal platit v neděli, přinesl mírné zdražení jízdného, a to 2,5 procenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT