Velikým problémem Tábora jsou podle místostarosty Radoslava Kacerovského (Tábor 2020) černé skládky. Pozitivní podle něj je, že skládek ubylo, s tím se snížily i náklady na jejich likvidaci. „Když se podíváme dvacet let zpátky, tak město na likvidaci skládek vynakládalo přibližně dva miliony korun ročně. Nyní je to tři sta až pět set tisíc ročně,“ porovnal.

Nádoby na separované odpady v Táboře. Ilustrační foto.
Revoluce v odpadovém hospodářství. Tábor chce zapojit malé a střední podnikatele

I tak černé skládky stále lidé zakládají a radnice proti nim bojuje různými způsoby. „Velkými pomocníky jsou nám strážníci. Mnoho možností ale nemáme, někdy se podaří původce odhalit a dopadnout díky vyhozeným věcem, všímavým občanům či kamerovému systému. Ne vždy je původ snadno prokazatelný,“ dodal Kacerovský.

Jsou levnější a přenositelné

Další pomůckou se tak mohou stát fotopasti, za uvolněnou částkou lze pořídit čtyři až pět kusů. Poslouží tam, kam nemíří žádná z kamer městského systému. Hlavně v odlehlejších místech a problémových lokalitách. „Fotopast je užitečná věc, která pomůže s odhalováním původců černých skládek. Oproti klasickém kamerovému bodu s přenosovým zařízení je ekonomicky výhodnější. Praktické využití spočívá i v možnosti změny bodů a místa,“ vyzdvihl místostarosta výhody.

Nádoby na odpad v Táboře. Ilustrační foto.
V Táboře zdraží poplatky za svoz odpadu, přibydou popelnice na papír a plasty

Zastupitelka Soňa Šicnerová (ANO 2011) kvitovala nápad a poděkovala za přínos v řešení nejen odpadových problémů ve městě. „Nejenže pan místostarosta vyhledává a zajišťuje odtah vraků, abychom měli kde parkovat, ale věnuje se intenzivně i další problematice odpadů a černých skládek,“ zmínila. „Myslím, že fotopasti budou přínosem z důvodu preventivního i následného sankčního,“ dodala.

Nejen na skládky, i na zloděje

Olga Bastlová (Šance pro Tábor) uvedla, že vidí pro fotopasti širší možnosti využití. „Jela jsem ulicí Náchodská a všimla jsem si na parkovišti auta, kterému odcizili všechna čtyři kola. Na sociálních sítích se řeší, že to nebyl první případ na tomto místě. Parkoviště zde bylo toužebně očekávané, protože není kde parkovat. Je těžké tam zavést kamery, ale myslím si, že fotopast by posloužila i v těchto případech velmi účelně,“ navrhla.

Policie ČR - Ilustrační foto.
Zaparkoval před garáží, druhý den stálo auto na špalcích

Usnesení týkající se pořízení fotopastí posvětilo všech 26 přítomných zastupitelů. Samospráva si od tohoto kroku slibuje další snížení počtu skládek na území města. Správu zařízení dostane na starosti odbor životního prostředí, vyhodnocení dat a řešení pachatelů pak Městská policie Tábor.

Skutečné příběhy uživatelů fotopastí si lze přečíst například zde.