16.22 Na Jistebnicku spadlo během 24 hodin téměř 100 mm srážek, což představuje 100 litrů vody na metr čtvereční. Následkem toho vznikl během soboty povodňový stav ohrožení. "Voda zatopila některé ulice v Jistebnici, další škody napáchala v přilehlých osadách. Největším problémem bylo přetékání některých rybníků v Jistebnici, v Božejovicích a ve Vlásenici, kde se musela udělat celá řada protipovodňových opatření. Místa přetékání vody se pokryla plachtou, aby se zabránilo vymletí hráze," sdělil starosta Vladimír Mašek. Přestože průtoky vody byly letos vyšší než při historické povodni v roce 2002, podařilo se je díky protipovodňovým stavbám lépe zregulovat. "Na zvládnutí povodně byla nasazeno velké množství techniky. Neocenitelnou pomoc poskytli dobrovolní hasiči z Jistebnice, Vlásenice, Božejovic, Makova a Pohoří, dále místní rybáři a celá řada občanů. Jednalo se zhruba o 100 lidí. Na budování ochraných bariér se použilo 20 tun písku a téměř 300 pytlů," dodal. V současné době probíhají práce na likvidaci následků povodně, například úklid naplaveného materiálu, čerpání vody ze sklepů. V každém případě je potřeba u této krizové situaci ocenit aktivní přístup občanů a jejich pracovní nasazení.

16.05  Čistírny odpadních vod v Roudné, táborské části Klokoty a všechny čtyři jistebnické čistírny na Milevském potoce musely být kvůli povodním odstaveny. „Zřejmě nejhorší situace je na staré táborské čistírně Klokoty, kterou protéká voda z rozvodněné řeky. Snažíme se minimalizovat škody, podařilo se nám odmontovat některá," popsal vedoucí provozní oblasti Sever vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. Milan Křiklán.
Bez pitné vody je zhruba 500 obyvatel z obce Chyšky, kde voda zaplavila místní zdroj. Lidem tu vozí pitnou vodu cisterny. „Situaci na Táborsku s ohledem na vývoj počasí i nadále pozorně sledujeme," dodal Křiklán. Tam, kde společnost ČEVAK nedováží vodu v cisternách se obyvatelé nemusejí obávat. „Kvalita dodávané pitné vody je v naprostém pořádku," doplnil Křiklán.

16.00 Problém s velkou vodou zaznamenaly včera i v Tučapech. "V Bradlíně se nám přelili dva rybníky a ve Dvorcích máme zase poničenou kanalizac. Poškozené je i fobalové hřištěi," řekl starosta Tučap Pavel Novák s tím, že místní lidé jsou na podobnou situaci zvyklí. V současné době je již situace stabilizovaná a hladina Černovického potoka klesá. 

15.32 Děti se do plánské základní školy zítra ještě nepodívají. Jak uvedl zástupce ředitelky Bohuslav Hora, do lavic usednou nejdříve ve středu. "Zatím pro děti nemáme ani jídelnu. Tam jsou momentálně uskladněné skříňky. Navíc ještě čekáme, kam vystoupá Lužnice," vysvětlil Bohuslav Hora.

15.20 Voda o sobě kromě sklepů či obytných místností dala znát i na silnicích. Několik z nich proto museli silničáři uzavřít. „Drobné problémy jsme evidovali například v Soví ulici v Táboře, v Plané nad Lužnicí, kde voda přetékala z hráze rybníka či u rybníka v Nemyšli.Tyto komunikace jsou již otevřené. Zůstal na nich jen nepořádek, který se bude muset uklidit," řekla Radka Pavlíková, ředitelka ředitelka Správy a údržby silnic Tábor Radka Pavlíková.
Poznamenala, že mnohem horší situace je ve Stádlci, Dobronicích u Bechyně, u Žahourova mlýna v Mladé Vožici a v Košicích u Plané nad Lužnicí. V těchto místech jsou až do odvolání silnice uzavřeny a vjezd je pouze na vlastní nebezpečí.
„Ve Stádlci na silnici směrem k řetězovému mostu přetékající voda z hráze způsobila, že se hráz může zbořit na komunikaci. Musíme počkat,a ž voda opadne a teprve pak budeme jednat o tom, jak to vyřešit," upřesnila Radka Pavlíková.
V Mladé Vožici hrozí, že se auta mohou propadnout pod vozovku nebo mohou spadnout z hráze.
V Dobronicích u Bechyně potok kolem silnice podemlel břehy i komunikaci. V Košicích stále vytéká voda z rybníku na vozovku. Rybáři dokonce museli prokopnout hráz rybníka, aby neprasknul.
„Tato opatření jsou z důvodu bezpečnosti řidičů. Vjezd je jen na vlastní nebezpečí," upozornila ředitelka s tím, že škody v současné době neodstraňují. Zatím je vyhledávají a označují, aby byly řidičům zřejmé a nepřehlédli je.
Jak dlouho budou rizikové úseky uzavřené zatím Radka Pavlíková neumí přesně říct. „Do řešení závad se pustíme, až opadne voda. Do té doby musí lidé jezdit objížďkami, proto prosíme řidiče o trpělivost a shovívavost," dodala ředitelka s tím, že se snaží udržet silnice sjízdné. V současnosti všichni čekají na kulminaci Lužnice a obávají se, co se vlivem zvýšené hladiny stane v okolí Veselí nad Lužnicí.

13.39 Voda ohrožovala také Sedlečko u Soběslavě. „Máme tady kaskádu tří rybníků, takže jsme je museli postupně přepuštět na silnici s tím, že voda tekla samospádem. Podél chodníků je šest vpustí, kterými voda doteče až do Černovického potoka," popisoval starosta Vlastimil Bočánek kroky, jimiž předcházeli prasknutí přeplněných rybníků."Kdybychom nepřistoupili k přepouštění rybníků, byly by škody mnohokrát větší," dodal starosta.  Auta v tuto dobu mohla jezdit jen jedním pruhem. Proud byl ale tak silný, že voda zasahovala téměř celou silnici. Přímé síle vody čelil v obci pouze jeden dům. Naštěstí šla voda jen přes jeho zahradu.

12.40 Na Táborsku v těchto chvílích dochází k obnovám elektrické energie. V současné době jsou vypnuté dvě trafostanice vysokého napětí v Soběslavi, jedna v Želči a Rybově Lhotě v chatové oblasti. Táborskému deníku to potvrdil mluvčí společnost E. ON Vladimír Vácha. Na úrovni nízkého napětí je omezena dodávka v jedné ulici ve Veselí nad Lužnicí. Dodávka elektrické energie je obnovována i v Bechyni. Omezení dodávek se zatím týká „méně" důležitých odběrných míst, v místech kde hrozí přerušení dodávek provádíme přepojování. Na horních tocích probíhá obnovování dodávek. Situace se během noci stabilizovala, povodňová vlna se přesouvá na dolní toky.

11.56  Ani Stádlec Lužnice nevynechala. Jak uvedl starosta Milan Kelich, v obci hrozil kalamitní stav na dvou místech.„Nejdříve se naplnil Mlýnský rybník. Voda tekla přes hráz a zaplavovala pod hrází mlýn. Nebezpečí hrozilo ve chvíli, kdy se hráz začala bortit, takže jsme byli nuceni silnici uzavřít," popsal včerejší stav starosta. Pokud by se hráz protrhla, hrozilo by vyplavení samoty Liška a tam vyplavení jedné z rodin. Proto se obec rozhodla k její evakuaci.
„Nebylo to jednoduché. Suchou nohou se tam již nedalo dostat, příjezdová cesta byla zaplavená. Proto rodinu odvezli hasiči. Kromě toho Stálec ohrožovala ještě voda z polí, která zatopila sklepy i suterény několika domů.
„Pozitivní je, že nikdo neztratil střechu nad hlavou. Voda ve sklepích dosahovala místy padesáti až šedesáti metrů, v jednom případě i metru a půl," vzpomněl Milan Kelich s tím, že již od včerejška mají lidé k dispozici kontejner na zničené věci.
Dnes už je situace naprosto jiná. Voda začíná pomalu opadávat a v Mlýnském rybníku už voda odtéká přes stavidla. Voda poškodila i obecní majetek. „Jde hlavně o silnice, které jsou vymleté vodou, která se přihnala z polí. Dokonce máme i poškozené chodníky, na jednom místě asi tak na metru čtverečním se propadla zámková dlažba," popsal starosta. Poničené je, stejně jako před jedenácti lety, i hřiště, kde voda dosahovala výšky až dva metry.
„Škody budou dosahovat řádu statisíců. Pokud bude vyhlášena finanční pomoc a my bychom splnily podmínky, určitě bychom jí využili. Pokud se to ale nepovede, pak budeme muset upravit naše priority a odložit akce, které byly naplánované na letošek, a přednostně opravit komunikace i chodníky," dodal Milan Kelich. 

11.25 Hladinu Lužnice v Táboře pozoruje Miroslav Miko z Fišlovky. Udělal si dokonce značku, aby viděl, kam včera dosahovala voda. Dneska už je o 20 - 30 centimetrů níž. "Radnice i strážníci nás pořád sledují. Byli tu i v noci. Myslím si, že řeka už více ale nevystoupá, takže evakuovat nás nejspíš nebudou," soudí Miroslav Miko, který řeku zná, neboť zde bydlí 25 let a zažil všechny povodně.

11.15 Největší škody Lužnice napáchala asi v Bechyni. Lidé zde včera s hrůzou sledovali, kam až voda vystoupá a co způsobí. "Vrací se to tady pomalu k normálu. Včera jsem měl v dílně vody po kolena, dnes už tu mám jen bahno. Uklízí se i v protější hospodě. Řeka je sice plná, ale drží se v korytu," zavolal nám informaci Michal Kus, která má v Zářečí keramickou dílnu.

Lužnice v Zářečí již pomalu opadá

10.55 Řeka v Soběslavi se vylila pouze do parku. Z laviček jsou vidět je vršky. Na hlavní silnici se voda nedostala, brání jí betonové zátarsy. Černovický potok je také zatím v klidu. K můstku má ještě metr rezervu.

10.45 Lužnice v Klenovicích se rozlévá v Ovčíně. "Včera ještě v 15 hodin tady hasiči čerpali čerpadaly vodu. Silnice, kam se včera odpoledne dalo jít, je dnes již pod vodou. Odhaduji, že voda od včerejška stoupla tak o 40 - 50 centimetrů," monitoruje situaci Jan Pinc. Podle něj už hladina Lužnice dosáhla tří metrů a v průběhu dne by se mohla zvýšit ještě od devadesát centimetrů. "V roce 2002 tu byly zatopené domy. Snad tomu tak nebude i letos," doufá Jan Pinc. Schody, které vedou do Lužnice již před jedenáctou dopoledne nebyly vidět a pod vodou byla i silnice. Lidem, kteří bydlí v blízkosti Lužnice, se voda dostala zatím na zahradu.

10.16 Sokolská ulice ve Veselí nad Lužnicí je v současné době pod vodou a pršet nepřestává. "Přijeli jsme se sem podívat, protože babička v této ulici bydlí. Naštěstí až na konci, takže vodu má jen na zahradě," vysvětlovala Kateřina Novotná, jejíž syn Matyáš mel z vody radost a brouzdal se v ní. Pod vodou je i sportovní hala a lidé blízko břehů mají vodu ve sklepích. Střední ekologická škola ve Veselí ale funguje bez omezení. Potvrdil nám to ředitel Ladislav Honsa. "Fungujeme, učíme. Máme tady po zkušenostech v roce 2006 postavená protipovodňová opatření, takže pokud nepřijde opravdu velký problém, tak by nás měla chránit," konstatoval.

Evakuace Lužnické zatím nebyla zahájená

Táborská Lužnická ulice zatím evakuovaná není. Jak řekl starosta Jiří Fišer, k tomuto opatření by město přistoupilo ve chvíli, kdy by voda dosáhla k obrubníku protějších domů, tedy přelila by se přes silnici. Lužnice i v Táboře pomalu klesá.

9.50 Říčka Smutná, která včera potrápila Rataje, už také klesla, takže obec již není rozdělena na dvě části. "Největší škody zřejmě bude mít majitel mlýna a lidé, jimž se voda dostala až do obytných prostor," řekl starosta Ratají Roman Šafránek. Poznamenal, že zatopena ještě zůstává komunikace v části, které říkají Malá strana. Od škody však není ušetřená ani obec. "Úplně zničený máme umělý povrch na kurtech. Jak šla voda, tak koberec z boku úplně srulovala. Nevíme, jestli to půjde opravit, je v něm bahno," dodal starosta s tím, že Ratajemi protekla stoletá voda. Podle něj místní byli z povodně v šoku. Mysleli si, že již nazažijí hrůzy z roku 2002.

9.30 Nežárka v Hamru zatím lidi neohrožuje, ale podle majitele jedné z restaurací Jiřího Vatrse hladina rychle stoupá. "Byl jsem se na ní podívat ráno a pak asi za dvě hodiny. Za tu dobu se hladina zvedla asi o dva metry," popsal. Jeho restaurace je jen několik metrů od břehu. U Nežárky je i elektárna. Ještě ráno se k ní téměř dalo dojít suchou nohou. Teď už jen v holinkách. Momentálně je zatopených jen několik kůlen. Místní louky, které dříve rozdělovaly ohradníky, se změnily v jednu velkou lagunu.

8.45 V Dobronicích u Bechyně napáchala největší škody Lužnice na komunikacích. "Voda některé části silnici roztrhala, někde je komunikace podmletá, jinde zase plná děr. Včera šla navíc voda jinudy, takže se nám odplavily také svahy," uvedl ráno starosta Jiří Kodad krátce před tím, než se na místo vypravil se správou a údržbou silnic. V Dobronicích je pět domů, které mají vodu až v obytných místnostech. Do sklepů natekla ve většině nemovitostí. "Zatím nemůžeme nic dělat, počkáme, až voda opadne a budeme sčítat škody. Největší jsou majetkové," upřesnil Jiří Kodad s tím, že svahy budou muset znovu zavézt a opravit silnice. Včera hladina vody dosáhla si metr pod průtok, který naměřili v roce 2002.

TÁBORSKO:
telefon: 381 486 364
e-mail:krizovy.stab@mutabor.cz

PLANÁ NAD LUŽNICÍ:
telefon: 724 200 098

7.54 Během noci se ve Veselí nad Lužnicí stav příliš nezměnil. Pozitivní je, že se snížila hladina Bechyňského potoka, což znamená, že voda již neteče přes Weissovu ulici. "Podle prognóz, které vychází z předpovědí, je pravděpodobné, že se voda v řece vlivem neustálého deště ještě zvýší," konstatoval starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák. Včera ve městě museli Veselské služby evakuovat lidi ze Sokolovské ulicie, poslední z místa odešel v půl osmé. V ulici Na Potoce lidé zůstali, podle Jaromíra Nováka by v případě nebezpečí odešli přes zahrady. Co se týče škod, zatím je nelze vyčíslit, neboť je zatím vše pod vodou. "Jediným místem, kde by v tuto chvíli už lidé neměli být, je lokalita zvaná Slepičák. Silnice je zatopená, což znamená, že místo je odříznuté. Situaci tam komplikuje Horusický rybník," dodal Jaromír Novák.

7.40 Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu už extrémní stupeň ohrožení neplatí ani na jednom toku v Česku.

7.33 Hladina v Klenovicích se zvyšuje. Nyní je na 294 centimetrech. Podle informací by se měla vyšplhat na 310 centimetrů. Podobná situace panuje i v Plané. Všechny silnice jsou průjezdné, ovšem plánské děti mají dnes volno. Škola je uzavřená a je v ní odpojená elektřina. 

7.17 I v Bechyni je Lužnice stále na ústupu. Drží se sice na 3. SPA, ale její hladina se dostala na 465 centimetrů. Krátce po šesté hodině ranní klesla dokonce na 1. SPA, ale po deseti minutách se hladina řeky zvýšila opět o dva metry.

Dnešní počasí by mělo být bez výraznějších změn: v Čechách bude převládat velká oblačnost s občasným, místy intenzivním deštěm.

Dnes 06.30 Lužnická ulice v Táboře je opět průjezdná a řeka se vrací do svého koryta. Na snímcích je zachycený stav včera v 17.30 a dnes v 6.30 hodin.


Lužnice se v Táboře vrací do svého koryta.Lužnice se v Táboře vrací do svého koryta.

Lužnice se v Táboře vrací do svého koryta.Lužnice se v Táboře vrací do svého koryta.

ZAPOJIL SE UŽ I ČERVENÝ KŘÍŽ

23.42 Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českých Budějovicích vyhlásil materiální sbírku humanitární pomoci. "Prosíme o poskytnutí: úklidových prostředků jako jsou vědra, košťata, domácí čistící a dezinfekční úklidové prostředky, hadry na podlahy, pracovní a gumové rukavice, koleček pro odvoz naplaveného materiálu a drobného nářadí jako jsou lopaty, motyky hrábě a apodobně," sdělila Hana Vacovská, ředitelka úřadu OS ČČK Č. Budějovice

Uvedenou materiální pomoc je možné osobně přinést do sídla Oblastního spolku ČČK České Budějovice, Husova 20, České Budějovice denně v době od 8 do 17 hodin. V této chvíli nevybírá ČČK ošacení.

Přispět můžete i finančně pomocí DMS: SMS pošlete ve tvaru DMS CCK na číslo 87777 nebo na účet Fondu Humanity ČČK: 222885/5500, bez var. symbol.

23.10 Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policejním prezídiem zřídilo psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Linka funguje NONSTOP na telefonním čísle 974 834 688. „Linka je určena zejména pro občany zasažené povodněmi a jejich blízké, slouží však také profesionálům (praktičtí lékaři, zástupci obcí, pedagogové, psychologové, členové Integrovaného záchranného systému), kteří zde mohou zjistit informace, jak optimalizovat své postupy při práci s lidmi zasaženými povodněmi," informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

23.01 Hladina Lužnice v Bechyni již čtyři hodiny po sobě velmi mírně klesá. Řeka kulminovala v 17 hodin ve výšce 584 centimetrů. Od té doby klesla hladina o dvacet centimetrů.

22.20 Evakuace Lužnické ulice v Táboře se z rozhodnutí krizového štábu zatím odkláda. Hladina Lužnice totiž o něco klesla. Ulice přesto zůstává uzavřená.

21.40 Hladiny jihočeských řek a potoků začaly dnes vpodvečer mírně opadávat. Přesto na mnoha místech zůstává třetí stupeň povodňového ohrožení a na Lužnici v Bechyni zůstávají extrémní hodnoty. V příštích hodinách by měly hladiny klesat, výjimkou je Otava. V Písku by měla kulminovat kolem pondělního poledne, řekla ČTK Kristýna Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

21.35 Velká voda omezila železniční dopravu v regionu. Podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové je zaplavená trať mezi Hlubokou nad Vltavou a Zliví nebo mezi Číčenicemi a Protivínem (stanice Ražice). "Na trati Vyšší Brod klášter - Lipno nad Vltavou je zaplavena trať u Loučovic, na trati Číčenice - Temelín je velká voda u Bohumilic. Cestující budou místo vlaků ještě v pondělí vozit autobusy," informovala mluvčí. Doplnila, že výluky plánované na pondělí v úsecích České Budějovice - Veselí nad Lužnicí a Horní Planá - Černý Kříž - Nové Údolí jsou z důvodu záplav zrušeny.

Voda z Jordánu se už valí přes vodopád.

V devět večer začal bagr upravovat koryto Tismenického potoka v Táboře.

21.20 Jordánským vodopádem v Táboře se voda valí mohutný proudem. Pod něj, k Tismenickému potoku, přijel bagr, který má upravit koryto vodního toku tak, aby velká voda neohrožovala lidi bydlící podél potoka. Kulminace Lužnice se očekává kolem půlnoci, hrozí evakuace Lužnické ulice.

19:50 Celodenní déšť způsobil, že Jordán již přetéká i přes normální výpusť, přes vodopád. Podle odhadů se hladina Jordánu zvýšila za poslední hodinu a půl asi o 40 centimetrů.

18.43 Od 20:00 bude v Jihočeském kraji platit stav nebezpečí. Evakuováno bylo 506 osob. V oblasti se očekává druhá povodňová vlna.

16.28 Ve Veselí nad Lužnicí již zasedala povodňová komise a v současné době je starosta Jaromír Novák i místostarosta Václav Matějů v terénu a monitorují postižené úseky. "Největší starost nám dělá Bechyňský potok, který se nám již vylil do sklepů domů a je i u sportovního areálu," popsal současnou situaci Jaromír Novák s tím, že město již přistoupilo k evakuaci lidí, kteří bydlí v Sokolské ulici. Výpusti do Rožmberka jsou otevřené naplno, a tak mají ve Veselí obavu, co to udělá s tokem Lužnice a Nežárky. Podle Jaromíra Nováka by řeka mohla svou hladinu zvýšit až dvojnásobně. 

16.00 Oba rybníky nad Želčí jsou plné po okraj, bezpečnostní přepad z rybníka Trubného - voda se přelila na parkoviště u nové bytovky a zaplavila technické podlaží bytovky cca 10 centimetrů. Teď již voda neteče a hasiči už ji tedy neodčerpávají. "Lidé mají vodu ve sklepech a to buď z povrchu, nebo třeba u nás i skrz izolace, ten terén je strašně nacucanej. Sousedům pretekají studny, možna ještě hasiči pojedou odčerpávat," uvedl Jan Čížek ze Želče.

15.04 Voda na silnici a téměř přetékající rybník. Taková je situace u kempu Malý Jordán. "Je to strašný. My tady máme zahrádku před prodejem. Je mi z toho smutno, když to vidím takhle zaplavené. Máme skoro potopené okno. Voda se zvedla minimálně o metr," konstatovala Viola Sovová, které teď nezbývá, než čekat než to opadne. "Povodně jsme zažili už v roce 2002. To byla naše chata úplně odplavaná," doplnila Viola Sovová s tím, že i teď chata trošku hnutá.

14.59 Obyvatelé Zárybničné Lhoty z hrůzou sledovali, jak se voda valí mostem pod silnicí kolem domů. Ohrožených je asi sedm domů. "Vypadá to, že Kozký potok nestíhal brát vodu. Můj bratr bydlí hned v prvním domě vedle silnice a má nejen plný sklep vody, ale již se mu dostala i do přízemí. Koberce, skřívně .. všechno to plave," popsala aktuální situaci Lenka Šimáková ze Zárybničné Lhoty. Místní si také stěžují na protipovodňová opatření, která město nechalo vybudovat. Podle Lenky Šimákové tu sice stavbaři postavili protipovodňové valy, ale dnes se voda přes ně lehce přelije. "Ve vsi u mostu je to katastrofa. To, co bylo v roce 1996 bylo proti tomu nic, co je teď. Spousta lidí tady nechápe, jak někdo může dovolit zvýšit louku v zátopové oblasti," dodala.

Bechyňské Zářečí.

14.45: Ani v Soběslavi se situace neliší od jiných míst Táborska. Černovický potok je na 3. SPA a Lužnice dosáhla v 10 hodin dopoledne 2. SPA. Její hladina ale stále stoupá. Podle tajemníka úřadu Radka Brylla situaci po městě pravidelně monitorují a na řadě míst bylo osazeno mobilní hrazení. Voda se do ulic nevylila, prozatím je vytopených několik splepů. 

Zatopené domy.

14.04: Pozor na další uzavřené úseky, kvůli zatopené Plané (snímek lidí) vás policisté odkloní z trasy již v Klenovicích. V Táboře neprojedete kolem Fišlovky v Lužnické ulici. 

14.00: Utíkal po žebříku. V bechyňském Zářečí je situace opravdu kritická. Hladina řekly už vystoupala o téměř tři metry výš. Bohumil Novotný má za sebou dramatickou noc: "Asi v půl jedný jsem šel spát, to byla hladina přes dva metry. Ve tři mne ale probudilo hučení, z potoka byly Niagárské vodopády. To už byla voda přes tři metry, ale dál se zvedala. Pro mne jsou rozhodující čtyři metry, to už mám vodu v domě a jsem odříznutý. Přijel tedy pro mne syn a museli jsme se po žebříku dostat do skal nad domem, jinak už to nešlo. Mám na sobě texasky, svetr a koženou bundu. Jinak nemám nic!. Něco jsme vynesli nahoru, ale co honem vystěhujete? Z aut koukají jen střechy," vyprávěl sedmasedmdesátiletý Bohumil Novotný ze Zářečí. "Takový je život, co se dá dělat. Teď jsem plný mimořádných dojmů, nikomu bych nepřál, aby se musel dívat, jak se mu zaplavuje barák."   

Kulminační vlna teprve přijde. Připravte se na ni

13.30: "Ve tři hodiny ráno tatínek volal, abychom ho odvezli. Dům už má zaplavený. Je to úplně jiný než před jedenácti lety, protože teď voda stoupá rychleji a pořád jde nahoru," informoval nás o stavu v bechyňském Zářečí syn Bohumila Novotného, který tam má domek přímo nad řekou a v roce 2006 mu azyl nabídl soused Miroslav Kalousek, Jiří. Kalousek před chvílí v rádiu slíbil, že peníze na likvidace všech následků najde a kdyby bylo potřeba, upraví státní rozpočet.  

13.26: V Táboře zasedla krizová komise, která mapovala situaci na Táborsku. Za nejhorší označil starosta Jiří Fišer stav záplavy v Zárybničné Lhotě. "Tam je situace kritická, nicméně evakuace lidí nebyla zatím nutná." Také v Hlinici je situace vážná, tady voda už ničí i silnici, zatopená je Stoklasná Lhota a u několika rybníků stále hrozí protržení hrází. "Někdy je hladina o něco níž, ale o to horší je pak dopad na níže položená místa. Jako například Jordán, který se naplnil stejně jako na začátku roku. Situace se vyhrocuje v Čelkovicích, kde počítáme se zaplavením silnice u Fišlovky. Navíc má dál pršet, proto by lidé neměli nic podcenit a raději udělat opatření víc než méně, protože kulminační vlna na Lužnici teprve přijde. Očekává se v noci nebo v pondělí," upozornil starosta Fišer. 

13.00 - Policisté na Táborsku  uzavřeli další silnici, a to na Bechyňsku z obce Staré Sedlo do Srlína 

13.00 - E.ON  na celém území kraje eviduje řadu poruch  na linkách nízkého napětí. Technici ráno preventivně vypínali trafostanice v Českém Krumlově a Soběslavi, čímž dochází k omezení dodávky do domácností. "Tyto  kroky nám pomohou bezprostředně po opadnutí hladiny řek co nejrychleji opět dodávky zprovoznit," říká mluvčí Vladimír Vácha.  

11.54 "Za šestadvacet let, co mám v Noskově chatu, jsem tolik vody neviděl. Máme komplet vyplavené sklepy a nemůžeme se odtud vůbec dostat, protože na příjezdové cetě je 60 cm vody," informoval nás o suituaci v Noskově na Vožicku Miroslav Říha. Noskov je obklopn dvěma rybníky, které se přelévají. Ve Vožici jsou ochroženy kromě rodinných domů i chaty.

11.04 Ostrov v Čelkovicích je celý pod vodou. Na pomoci přijeli i vojáci, kteří evakují lidi z kempu. Vlivem popadaných stromů a naplaveného bahna nejezdí v neděli vlaky na jihočeských tratích. Potíže vzniky na úsecích tratí Volary - Číčenice, Rybník - Lipno nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí - Lomnice nad Lužnicí, Čemeřice - České Budějovice. Pod vodu se dostala vlaková stanice Ražice, která je železniční křižovatkou. Tam všude dráhy ráno zavedly náhradní autobusovou dopravu. Železničáři a hasiči pracují se na odstranění s tím, že kolem poledne, případně kolem 13 hod. by tratě měly být opět průjezdné.

10.45 Ve Veselí nad Lužnicí situaci zatím tragická není. Přesto vedení města z hrůzou čeká, co napáchá voda, která do města doteče během dne. "To, že stále prší, nám komplikuje přeesně předpovědět situaci na tocích. Ať budeme dělat, co budeme moct, myslím, že se obě řeky, Lužnice i Nežárka, ze svých koryt vylijí a zaplaví části města," uvedl místostarosta Václav Matějů. Společně se starostou jsou v kontaktu s Povodím Vltavy, které má aktiální informace o tom, co se na řekách děje. Na základě toho se rozhodnout, kdy svolají povodňový štáb. Rovněž v současné době stavbaři protipovodňových opatření přeparkovávají své stroje, aby nedošlo například k úniku nafty do vody, a zabezpečují stavbu proti případným škodám, které by způsobila valící se voda.

10.30 Lužnice v ulici Na Bydžově se rozlila do prvních zahrad a stékající voda ze svahu zatopila skautskou klubovnu. Asi se co nevidět rozleje. Problémy s vodou jsou i v Mladé Vožici. "Rozlilo se u nás, co šlo. Povolali jsme proto na pomoc dobrovolné hasiče z okolních obcí. Situace je kritická," hodnotí mladovožický starosta Jaroslav Větrovský. Vylitý je i rybník ve Slapech, at o hlavně na silnici.

10.20: Od šesti hodin ráno trvají i problémy na Jordánu, kde se opět protrhla hráz. "Když jsem se vracel domu, řííkal jsem si, že je druhá část hodně naplná. Zachvilku už jsme pozorovali, jak hráz praká, nejdřív vlevo, pak uprostřed a pak už byl konec úplný. Byla jako z papíru," konstatoval David Peltán, který bydlí hned nad Jordánem. Zhotoviteli se se všemi možnými opatřeními nepodařilo vodu udržet v horní části Jordánu. Ačkoli vodu řízeně od pátkou přepouštěli, hrázka se protrhla za dolní již bagrovanou část opět zatopila vodou. "Z povodí přitékalo 12 až 14 kubíku za vteřinu. Co jsem mluvil s lidmi, tak to je možné přirovnat k povodni v roce 2002. Pro nás to znamená minimálně zpoždění termínu a samozřejmě budou i finanční následky, ale zatím je neumím vyčíslit," vyjádřil se manažer projektu z firmy Daich Josef Kubík. 

10.15: Že je zle poznali Blažkovi, kteří bydlí v Plané nad Lužnicí vedle rybníka, kolem půlnoci. Farský rybník se k nim rozlil od roku 2002 již popáté. Dnes mají na dvoře stejně vody jako tehdy. Edita Blažková se zlobí, že radnice za více než deset let nic neudalala. "Chápu, že je to milionová investice, ale rybník nás ohrožuje. Kolem půlnoci přijeli jako první hasiči, pak jsme šli nachvilku spát a k ránu jsme pár věci vystěhovali do prvního patra," sdělila. Bojí se vytopení sklepa. Tam mají skříň s botami, lyžemi, ale hlavně dřevo a plyn. "Je to hrůza,už  mě to dost zmáhá," říká pětasedmdesátiletá Věra Blažková.

9.44: V Plané nad Lužnicí je zatopená školní tělocvička a voda je všude kolem školy. Zatopené jsou i domy kolem řeky. Voda se nevyhnula ani prostranství před radnicí. Zatím však dovnitř nevnikla. Plánským jede na pomoc velké čerpadlo ze Soběslavi. " S povodněmi v roce 2002 se to vůbec nedá srovnávat. Měli jsme zatopenou tělocvičnu a sklepy, ale voda tehdy přišla z jiných míst než teď. Dneska nás zatopila voda z rybníka," uvedla ředitelka Základní školy Hana Vellánová. Z kempů na Lužnici v okolí Bečic evakuovali hasiči během rána na 300 lidí.

9.35: V Bechyni Lužnice dosáhla 470 centimetrů a starosta Jaroslav Matějka předpokládá, že se pole předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu zvedne až do výšy 530 centimetrů. Kolem řeky hasiči již do půl páté ráno staví protipovodňovou zeď. "Zatím hotová není. Když jsem byl an kontrole řeky v půlnoci a mezi třetí a půl čtvrtou ráno, nic nenasvědčovalo tomu, že se hladina tak rychle zvedne," popsal aktuání situaci Jaroslav Matějka.

9.12: Pozor si dejte v Plané nad Lužnicí na hlavní silnici E55. Voda z přetékajícího rybníka zaplavila komunikaci a hasiči ji proto uzavřeli. Již se rozlila i řeka a evakuována bude zřejmě i pouť. V Plané nad Lužnicí v současné době budují protipovodňová opatření, takže voda z rybníka má volnou cestu přímo do řeky. Nuzbely celou noc nezamhouřily oči. Celá náves je pod bahnem z polí. „Děkujeme moc všem hasičům, kteří tu celou noc byli a stavěli bariéry. Tím mi zachránili barák," vzkazuje poděkování i starostovi vesnice Marie Kalinová.

2.45: Situace na tocích se podstatně změnila. Na první povodňový stupneň dosáhla Lužnice v Klenovicích, v Bechyni je na dvojce stejně jako říčka Smutná v Ratajích. Jednička je bdělost, dvojka pohotovost. Výška hladiny v Bechyni se dostala na 312 centimetrů, po osmé večer byla na 205 centimetrech. Korytem se valí rychlostí 365 kubíků  za sekundu

2.35: Při cestě Táborskem narazíte na některých místech na valící se vodu z polí. Pozor si dejte na proud vody na silnici v Dražičkách a Lomu. Na pilno mají v Plané nad Lužnicí. Přijelo sem několik hasičských vozů a hasiči odčerpávají vodu z rybníku.  

22.25: Větší deště se okamžitě projevují v Nuzbelích. Voda splavuje hlínu z polí a nese ji do údolí, kde stojí domy. "Potoku, který tu protéká, už chybí asi půl metru, aby se přelil přes lávku. Je to hrůza, hučí to tu ze všech stran. Máme dům v dolíku, tak se to na nás valí ze všech stran. Auto už jsem raději vyvezla na kopec a do rána určitě spát nepůjdeme," zavolala nám Marie Kalinová, jejichž dům bývá první na ráně, ale voda tu dokáže zaplavit velké území s dalšími domy. "Rokle, kudy může voda téct, už sice máme vyčištěné, ale už se nemá kam vsakovat," dodala Marie Kalinová.

21. 30 hodin: Po 20. hodině chybělo Lužnici v Bechyni třicet centimetrů do prvního povodňového stupně. Starosta Jaroslav Matějka nám potvrdil, že voda stále stoupá. "Mobilní díly protipovodňové zdi máme zatím ve skladu, ale možná je budeme muset použít, protože i zítra má stále pršet," uvedl starosta. 

Také jeho veselští kolegové nespustí z očí web meteorologického ústavu, kde sledují průtoky a výšky hladin řek. "Rozhodující bude dnešní noc a jestli to k nám půjde Lužnicí a Nežárkou. Zatím jsme se nesešli, ale s panem starostou jsme v kontaktu, sedím stále u počítače a také jsme komunikovali se stavbyvedoucím ze stavby protipovodňových opatření ve městě a uvidíme, co bude zítra," uvedl pro Táborský deník místostarosta Veselí Václav Matějů.  

Meteorologové pro několik krajů, včetně Jihočeského, vydali výstrahu před povodněmi. Také na jihu Čech včetně Táborska hrozí vysoké nebezpečí a platí povodňová pohotovost. V kraji do 19. hodiny už napršelo  5 až 20 mm. Hladiny toků jsou opět na vzestupu, na Lužnici ale zatím není vyhlášen žádný z povodňových stupňů. Na silnicích se ale tvoří hluboké kaluže. 

Pište do diskuze, jaká situace je u vás.