Na účastníky čekají přednášky předních českých vědců o palčivých problémech současnosti. Těšit se můžete mimo jiné na egyptologa Miroslava Bártu, geologa a klimatologa Václava Cílka, historika Martina Kováře, vojenského analytika Jiřího Šedivého, spisovatele Patricka Zandla a celou řadu dalších odborníků.

„V dnešní době plné informací z dezinformačních webů je dobré poslechnout si skutečné odborníky ve svých oborech,“ uvedl starosta Štěpán Pavlík a dodal, že veřejnost může zaujmout právě různorodost nabídnutých pohledů.

Tábor si v úterý odpoledne připomněl 598. výročí úmrtí husitského hejtmana Jana Žižky.
OBRAZEM: Tábor si připomněl 598. výročí úmrtí husitského hejtmana Jana Žižky

Konferenci inicioval bývalý táborský místostarosta Jiří Návara, koná se pod záštitou starosty Štěpána Pavlíka, hejtmana Martina Kuby, poslance Pavla Klímy a náměstka hejtmana Pavla Hrocha. Kromě kraje a města konferenci organizují Gymnázium Pierra de Coubertina, Divadlo Oskara Nedbala a Jiří Návara.

„Loni jsme se o budoucnosti jen bavili, letos ji žijeme. Snažíme se ji předvídat a připravit na ni jak sebe, tak i veřejnost a stát,“ uvedl Jiří Návara.

Náměstek hejtmana Pavel Hroch označil konferenci za ojedinělou. „V celých jižních Čechách takovou s podobnými osobnostmi nepořádá. Těším se na setkání s lidmi, kteří se dívají dál, než my běžně dohlédneme,“ dodal.

Nezaměstnanost. Ilustrační foto.
Hromadná propouštění se na Táborsku nechystají. Firmám nejvíc chybějí řemeslníci

Veřejnosti přístupná část se koná ve čtvrtek 20. října od 8.45 a potrvá až do 19.30.

V pátek na ni naváže studentský panel, již veřejnosti nepřístupný. Na něm vystoupí například politický geograf Michael Romancov, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, senátor Jiří Drahoš či šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

Vstupné na čtvrteční hlavní panel je 50 korun.

Z konference bude stejně jako loni pořizován videozáznam, který posléze pořadatelé zveřejní na webu.