Lokalitu pro nové toalety radnice nevybrala náhodou. Poblíž je totiž rekreační zóna a dětské dopravní hřiště, kolem zároveň vede frekventovaná pěší a cyklotrasa pod botanickou zahradou. „Provoz veřejných toalet budou zajišťovat Technické služby Tábor. Režim provozování je nastaven pro měsíce duben a říjen v době od 7 do 18 hodin a v období květen až září v čase 7 až 22 hodin. Tyto záchodky tedy nebudou provozovány od listopadu do března,“ upřesnil místostarosta Martin Mareda s tím, že nové toalety budou k dispozici už od pátku 1. září. Jejich provoz bude bezobslužný s automatem.

Zatímco v jiných městech je návštěva veřejných toalet často hororovým zážitkem, v Táboře se návštěvníci ani místní bát nemusí. Například veřejné záchodky v centru na Žižkově náměstí je radost navštívit. Interiér zdobí květiny a barevné dekorace. Péči prostorám věnuje spolu s kolegyněmi čtyřiasedmdesátiletá Marie Říhová z táborských Klokot. „Myslím, že se tu cítí dobře zaměstnanci i uživatelé. Je to tak útulné pro nás i pro lidi, kabinky jsou veselejší a návštěvníci odchází s úsměvem,“ řekla seniorka, která si na veřejných toaletách přivydělává k důchodu už sedmnáctým rokem. Díky její péči na stěnách najdete například i historické snímky Tábora nebo jihočeské hrady a zámky jako Červenou Lhotu i Hlubokou nad Vltavou. Toalety jsou v hlavní sezoně bezplatné, mimo ni se platí pětikoruna.

Veřejné toalety v Táboře na Žižkově náměstí mají své kouzlo. Lidé se sem rádi vracejí.
Nejkrásnější veřejné záchodky v Evropě i dál mají v Táboře, tvrdí návštěvníci

Město Tábor má v současné době pět veřejných WC. Na provoz trojice toalet v soukromých objektech přispívá, dvoje veřejné záchodky jsou pak v majetku města, ty provozuje prostřednictvím Technických služeb Tábor. Veřejné toalety najdete na Novém hřbitově, hřbitově Klokoty, na autobusovém nádraží Comett Plus, na Křižíkově i na Žižkově náměstí.