Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor očekává příjmy přes miliardu

Tábor – Lidé se mohou vyjádřit k návrhu rozpočtu.

4.12.2009
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto:

Scénář, podle kterého bude radnice inkasovat i investovat, je již na webových stránkách města a občané se k němu mohou vyjadřovat.

Hlavní šéfová přes městskou kasu Dana Daňková současný návrh rozpočtu pro rok 2010 hodnotí jako životaschopný celek, který zajistí všechny potřeby města i komfort pro jeho občany.

Táboru v současné době chybí na daních 35 milionů, aby se propad vyrovnal, musel ustoupit od některých investic. A škrty je poznamenáno i hospodaření v příštím roce. Přesto je na příjmech počítáno s více než jednou miliardou korun. Miliarda se poprvé v historii v rozpočtu města objevila letos – na straně výdajů.

Výdaje klesnou

„Výdaje pro příští rok jsou jen přes devět set devadesát milionů,“ říká Daňková. Tedy o něco méně než letos. Přes 70 milionů, které do investic nepůjdou, zůstane na splácení úvěrů.

Každá položka rozpočtu přišla o nějaké miliony. Jak potvrdila Daňková, škrtalo se napříč celým spektrem.

„To znamená, že šetřit se bude i na provozu města. Ze 140 letošních milionů na sto třicet šest. Úspory musí být například ve spotřebě materiálů nebo ve vybavení úřadu,“ upřesnila.

Se zřejmě největším propadem se musí smířit položka kapitálové výdaje. Zatímco letos disponovala více než půlmiliardou, v příštím roce si bude muset vystačit s 255 miliony. Tento propad ale nezpůsobil nižší příjem peněz, protože jde o financování projektů dotovaných z fondů Evropské unie.

„Protože většina je realizována již letos, tyto peníze budou použity jen na jejich dokončení,“ vysvětlila vedoucí odboru financí.

V investicích počítá Tábor s největší položkou na opravy výtahů a zateplování domů – 63 milionů, a dofinancování projektu integrovaného plánu rozvoje pro Pražské sídliště. Pro něj se počítá s 37 miliony korun.

Občané se v příštím roce dočkají opravených silnic a chodníků na Starém městě a náměstí Miluláše z Husi a peníze půjdou i na zavedení městské dopravy do historického centra.

Tábor -Příjmy: 1,065 miliardy, Výdaje: 993,6 milionu


M. Vožice - Příjmy: 38,087 milionu, Výdaje:30,186 milionu


Chýnov - Příjmy: 30,624 milionu, Výdaje: 29,987 milionu


Veselí n/L. -Příjmy : 84,523 milionu, Výdaje: 81,807 milionu


S. Ústí - Příjmy: 98,460 milionu, Výdaje: 96, 916 milionu


Bechyně - Příjmy: 115,630 milionu, Výdaje:115,610 milionu


Planá n/L. - Příjmy: 59,248 milionu, Výdaje:59,248 milionu


Soběslav - Příjmy:223,625 milionu, Výdaje: 223,625 milionu

Města na Táborsku do dluhů nejdou. Rozpočty budou vyrovnané a s rezervou


Táborsko – Radnice při sestavování rozpočtů na rok 2010 vycházely z letošního roku i z prognóz ekonomických analytiků

Je to jako doma. Kdo si kupuje na dluh, zadělává si do budoucna na pěkný problém. Města na Táborsku se ale chovají ke svým občanům zodpovědně. I pro příští rok, který by měl pro ně být kritickým, sestavila vyrovnané rozpočty.

Mladovožický rozpočet počítá pro nadcházející rok s téměř osmimilionovou rezervou. Vedení při sestavování rozpočtu vycházelo zejména z příjmů v roce 2009.

„Tento přebytek je zatím historicky nejvyšší. Museli jsme totiž vycházet ze zkušenosti, kterou jsme nabyli při posledním rozdělování peněz z regionálního operačního programu. Musíme počítat s penězi na investice,“ zhodnotil starosta Jaroslav Větrovský.

O investičních prioritách už jednala rada, jasno bude po prosincovém zasedání zastupitelstva, které bude rovněž schvalovat samotný rozpočet.

Mladovožičtí by v příštím roce chtěli například zrevitalizovat Táborskou ulici včetně rozšíření parkovacích míst nebo vybudovat výtah ve zdravotnickém středisku.

„My vlastně připravili i takovou rezervu v rezervě. I kdybychom zrealizovali všechny naplánované akce, zbydou nám dva miliony na případné kofinancování akcí s dotací,“ upozornil starosta.

Šetření ale pocítí všude. Rozpočet je totiž nastaven velmi úsporně. „Je možné, že se v příštím roce nebude někde nic nového budovat, ale topit a svítit se bude všude,“ ubezpečil Větrovský.

Zpátky o pět let

Ve Veselí se při sestavování rozpočtu dostali zpátky na čísla z roku 2005.

„Rozpočet už prošel finančním výborem a filozofie zůstává stejná. Výdaje se rovnají příjmům a k tomu počítáme se závazky, které město má. Vycházeli jsme z letošního roku a prognózy na ten příští,“ shrnul starosta Jaromír Novák.

I ve Veselí se škrtalo téměř ve všech oblastech. Město je navíc provozovatelem domova pro seniory. Když stát nedá dost peněz do sociální sféry, bude muset provoz opět doplácet. Za letošní rok spolkl z rozpočtu dva miliony korun.

„Přímo v rozpočtu máme zabudovanou rezervu přes dva miliony korun. Letos jsme z ní pokryli pokles daňových příjmů. Je to taková pojistka i pro příští rok,“ vysvětlil starosta.

Kritický rok

Chodníky a komunikace na náměstí, v ulici Vítkovců a Vášově, zateplení chodby mateřské školy, nové veřejné osvětlení u sportovního areálu, doplnění herních prvků dětských hřišť a pokračování úprav na fotbalovém hřišti. To vše by rádi udělali v příštím roce v Chýnově. Na tyto investice mají přichystaných 5,15 milionu korun.

„Letos budeme o něco níž než loni, ale ne nijak dramaticky. I letos jsme počítali s tím, že příjmy nebudou nijak velké. Snad se nám i v příštím roce podaří získat nějaké dotace, tak jako každý rok. Rozpočet ale musím vytvořit jen z jistých věcí. Je to jako doma. Také si nemůžete koupit něco, na co nemáte peníze,“ naznačil starosta Pavel Eybert. Dodal, že pro obce, města a stát bude rok 2010 nejproblematičtější. Zatímco firmy už by mohly v příštím roce zaznamenat nějaký růst, obce a stát to pocítí až s ročním zpožděním.

Něco ušetří

Zatímco letošní rozpočet mělo Sezimovo Ústí vyrovnaný, troufá si v příštím roce dokonce ušetřit. Celkové výdaje by měly činit téměř devadesát sedm milionů korun, příjmy by měly být zhruba o milion a půl vyšší.

„Vzhledem k situaci v celé zemi se raději držíme při zemi, proto volíme cestu mírného přebytku. Ten je určen ke splácení jistin úvěrů z předcházejících let. samozřejmě jde o první návrh rozpočtu a lze očekávat i jisté změny,“ míní místostarosta Miroslav Vocílka. Největší investiční akcí v příštím roce pravděpodobně bude rekonstrukce Základní školy na Školním námětí za 18,5 milionu.

Soběslavští radní půjdou před zastupitelstvo s návrhem vyrovnaného rozpočtu. „V příštím roce se budeme snažit na co nejvíce akcí získat peníze z dotací. Z vlastních peněz plánujeme jen menší projekty v řádu sta tisíců,“ nastínil způsob šetření místostarosta Zdeněk Vránek.

Autor: Alena Šatrová

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Jiří Fišer dorazil volit už sedm minut po otevření volební místnosti.

Starosta odvolil mezi prvními. Na koloběžce

Výprava Karate-P-Klubu na Národním poháru v Kadani.

Závodnice Karate-P-Klubu loupily cenné kovy v královském městě

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Víkend na Táborsku: dechovky v Zálší či pivní slavnosti v Plané

Táborsko – Jakkoliv jsou hlavním tématem dění na Táborsku volby, chybět nesmí ani bohatá nabídka zajímavých akcí. Vyberete si?

OBRAZEM: Cyklisté Klíčku mají za sebou nejlepší závod

Tábor - Cyklisté z Klíčku mají za sebou účast na 5. mistrovství ČR v závodech na horských kolech pro mentálně postižené.

Hokejový kraj má o víkendu nabitý program, Tábor i Soběslav hrají dvakrát

Tábor - Krajská hokejová liga o víkendu využije k urychlení svého programu páteční termín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení