Všichni řidiči si ještě nových piktogramů na vozovkách v Táboře nevšimli, přitom jsou důležité i pro ně. Ochraňují totiž cyklisty.    Obrázek cyklisty na kole a směrové šipky, na některých místech ještě vodorovný pás navíc. Tak to jsou nové značky, které brzy uvidíte po celém městě. „I když autem jezdím po Táboře minimálně, tak těchto značek jsem si všiml. Říkají mi, že mám dávat pozor na cyklisty," správně vysvětlil Štefan Struk. „Proti cyklistům ve městě nic nemám, podle mě je tedy dobře, že teď budou víc chránění," dodal osmapadesátiletý Táborák.

Martin Jirků (33) z Tábora si nový navigační a bezpečnostní systém už vyzkoušel 
v praxi. „V úterý jsem jel na kole a všiml si těch symbolů, tak jsem se jich hned držel. Je to dobrý," hodnotí.

Tábor se řadí k městům 
v republice, která podporují cyklodopravu. Zdatný cyklista je i šéf odboru investic Karel Hotový, který tak navíc zastává bezplatnou funkci cyklokoordinátora, což vyžaduje účast Tábora v tak zvané Uherskohradišťské chartě. Ta prosazuje tento druh dopravy stejně jako vznik nových tras.

Tábor si ty svoje označil písmeny abecedy. „Právě tyto trasy jsou nyní vyznačené zmíněnými piktogramy. Na každém vjezdu do města pak ještě budou umístěné mapy, které cyklistovi napoví, o kterou trasu jde 
a kam ho zavede," upřesnil Karel Hotový.

Cyklisté již nebudou tápat

Tábor – Nové značení včetně drobných stavebních úprav, aby trasy byly dobře průjezdné, vyšlo městský rozpočet na 2,35 milionu korun.

close ZÁKAZ VJEZDU. Kde to šířka vozovky dovoluje, dostali cyklisté vlastní pruh. Za plnou vodorovnou čáru auta bez zvláštního důvodu nesmějí. zoom_in Tábor v současné době nabízí cyklistům 15,5 kilometru tras, z nichž některé jsou již cyklostezkami. K novým patří například stezka na Knížecí rybník nebo v Tismenickém údolí kolem Housova mlýna. Piktogramy na silnicích teď poslouží k lepší navigaci a orientaci v husté síti.

Pokud chce cyklista městem pouze projet a potom zamířit do přírody, určitě by neměl minout novou cyklistickou cestu kolem Lužnice.

„Její slavnostní otevření se uskuteční sedmého června před nádražím v Českých Velenicích, kde bude v devět hodin start a cíl potom ve Veselí nad Lužnicí U Hokejky, kde vydáme pamětní listy," zve Václav Průcha ze sdružení Cyklostezka Lužnice na 70 kilometrů dlouhou vyjížďku.

close POZOR CYKLISTA. Tento symbol upozorňuje řidiče, že projíždí místem, kudy vede trasa pro cyklisty. zoom_in Z Tábora se touto cestou můžete vydat přes Bechyni do Týna nad Vltavou, nebo opačným směrem do Veselí a dál do Českých Velenic. Celá již bude značená, ale v horizontu dvaceti let se promění ve stezku, a to i pro bruslaře, a nabídne 150 kilometrů.

Táborské stopy pro cyklisty

Trasa A: z Náchoda přes Křižíkovo náměstí do Ústecké ulice a dál kolem řeky až na Sídliště nad Lužnicí.
Trasa B: z Varšavské ulice na Sídlišti nad Lužnicí vede kolem supermarketů, pod tratí Na Kopečku k nádraží a přes most nad kolejemi do Čekanic a ven z Tábora.
Trasa C: z Klokot po hrázi Jordánu, za autobusové nádraží a Vodňanskou a Vožickou ulicí ven z Tábora.
Trasa D: od Knížecího rybníka přes Měšice, pod Černými mosty, Údolní, Lužnickou a přes Lužnici na Horky až na Větrovy.
Trasa E: začíná na Pintovce, vede po hraně Vilové čtvrti a Starého Města a končí na hrázi.
Trasa V: vede z Kozího hrádku kolem Knížecího rybníka, přes Smyslov, Čekanice a kemp Malý Jordán do Náchoda.
Trasa Z: vede ze Žižkova na Křižíkovo náměstí Pražskou ulicí, odtud ulicí Na Parkánech zpět do Pražské.

Nezapomeňte světla 
a předvídejte i chodce

Tábor – Květen je měsícem, kdy se naplno rozjíždí cyklistická sezóna. Vědí to i policisté, kteří se zaměřují také na jejich kontrolu. Při ní například zjišťují, zda není cyklista pod vlivem alkoholu a zdá má veškeré vybavení.

„Důležité je osvětlení. Vpředu bílým světlem, vzadu červeným. To stejné platí i o odrazkách, které musí být kromě toho i v paprscích kol. Pokud nejsou, musí mít cyklisté například světelný pásek po obvodu kola," vyjmenoval mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Pokud cyklista před jízdou požije alkohol, vztahují se na něj stejné paragrafy jako na řidiče motorového vozidla. Jen s tím rozdílem, že nepřijde o body a o řidičský průkaz.

Aby nedocházelo ke zbytečným nehodám, měli by být k sobě všichni účastníci provozu ohleduplní a měli by předvídat, co by se v určitých situacích mohlo stát. Toho by se měli držet nejen cyklisté na cyklostezkách, kde se míjí s chodci, ale i na komunikacích, kde se potkávají s auty.

Letos se zatím stala jedna nehoda, která skončila smrtí cyklisty. V lednu v ranních hodinách se nedaleko Měšic srazilo osobní auto s cyklistou. Ten následky zranění nepřežil. Policisté proto apelují na cyklisty, aby byli osvětlení, a to nejen večer, ale také brzy ráno či při horší viditelnosti. Pomoci může i oblečení, které na sobě bude mít reflexní prvky, které řidiče upozorní na přítomnost cyklisty na vozovce.

„Zrovna ve středu jsme řešili případ, kdy starší muž ve Veselí nad Lužnicí odbočoval doleva, aniž by dal znamení o změně směru jízdy," upozornil na jednu z hlavních příčin, při které kolize vznikají.

Tábor jede – týden na kole

20. května areál Komora
15 hodin – cyklo a in-line závody pro příchozí
16 hodin – cyklo závody škol
17 hodin – Táborské okruhy – kategorie dospělých
21. května Střelnice
19 hodin – cyklofórum
Debata o cyklistické dopravě ve městě, nových trasách a jejich značení, nápadech a námětech.
22. května Housův mlýn
Konferenční čtvrtek pouze pro odbornou veřejnost.
23. května Tismenické údolí
15 – 21 hodinrelaxační pátek
soutěže pro děti, občerstvení, hudba, film, divadlo.
24. května dopravní hřiště
10 hodin – rekreačně sportovní sobota.
Průvodci na cestě budou Karel Hotový a starosta Jiří Fišer.
Na výběr budou tři trasy: rodiče a děti od 8 let, rekreační cyklisté 
a jezdci na horských kolech.