Nesouhlas, výčitky, křik, hledání viníka, ale hlavně spousta zoufalých apelů obyvatel Zářečí, které opět spláchla voda. Takovou atmosféru mělo středeční jednání zastupitelů. Téměř čtyři hodiny starostu Jaroslava Matějku bičovali nejen samotní občané, ale i někteří zastupitelé: za postup povodňové komise, které předsedal.

Za obyvatele, kteří kritizovali především prodlení ve stavbě protipovodňové zdi a nulovou informovanost, vystoupila Alice Suchanová:
„Neustále se tady napadá funkčnost protipovodňové zdi, ale jsme si stoprocentně jistí, že vodu udrží? Viděli jsme to v minulosti na vlastní oči. Nebyli jsme o nebezpečí včas informováni a došlo k porušení protipovodňového plánu," konstatovala a dodává: „Starosta nechal lidi v naději, že jsou v bezpečí."

Podle Jaroslava Matějky byla právě funkčnost zdi tou okolností, proč nevydal pokyn k její stavbě dříve. Povodí Vltavy ji zatím nenechalo zkolaudovat. „Když není stavba zkolaudovaná, nesmí se ani použít. Hasiči neměli ani možnost nějakého nácviku, ale poprali se s tím výborně. Snažil jsem se lidem sdělit co mě vedlo k rozhodnutí, ale nechtěli nic slyšet. Emoce tam ale stále jsou a já je chápu," připouští starosta.
Občanům se pak omluvil. „Omlouvám se za to, že došlo ke zpoždění, ale nebylo to 
v žádném případě proto, že bych někde spal. Myslím to upřímně, ale kdo mi to v této situaci uvěří?"

Zastupitel Pavel Houdek (ČSSD) nadhodil, že by měl starosta nést osobní odpovědnost. Návrh na jeho odvolání ale nikdo nepodal. „Neprahneme po hlavě starosty, ale chceme konstruktivní jednání, aby se situace neopakovala," ujistil za Zářecké Pavel Baracký. Bechyňští nyní budou jednat o vyčištění koryta Lužnice.

„Mám bordel v baráku a chci žít, být a bydlet"

Bechyně – Zářečtí vznesli na hlavu starosty Matějky řadu otázek a argumentů. Přečtěte si nějaké z nich:

Pavel Baracký: „Děláte furt, že nic, a že za všechno může voda. Kde byly pytle a všechno ostatní? Já nejdu po vaší hlavě, ale chci, aby se tato záležitost už neopakovala. Už ve dvě ráno jste nás měli budit a křičet: Holky, kluci vstávejte! Prostě nás varovat!"

Jaroslav Matějka: „To, co říkám, neberu jako výmluvy, ale jako náhled na celou situaci. Při jakékoliv povodni jsem měl informace z Povodí Vltavy, ČHMÚ a o vývoji na Lužnici od měst položených výše proti proudu. Nyní jsem žádné upozornění neměl k dispozici. Jinde se nic nedělo."

Pavel Baracký: „Zeď se začala stavět až v půl sedmé ráno a zjistilo se, že od ní chybí planžety. Najednou byli všichni po kolena ve vodě. Jako starosta máte neomezené možnosti a neříkejte mi, že není možné povolat vojáky. Když se tady dělaly nějaké stavební úpravy, veškerý bordel se nahrnul do řeky. Sám bych klidně hnal Povodí Vltavy před soud, dokud to nevyhrabe. Mám bordel v baráku a potřebuji žít, být a bydlet. Nějaká politika je mi ukradená. Chci konstruktivní jednání!"

Antonín Fousek: „Upozorňoval jsem, že říčka je nebezpečná. Bývalo tam šest metrů hloubky a nyní je to několik desítek centimetrů. Proč budeme stavět zdi do nebe, když stačí vyčistit řeku. Hasičská louka je k ničemu, tak proč tam nerozšířit koryto. Už dávno jsem říkal, že je potřeba se situací něco dělat."

Jaroslav Matějka: „Povodí jsem se na to ptal. U ústí do Smutné býval ostrůvek, který Povodí vybagrovalo. Ten ale posílal Smutnou zpět proti proudu. Prý je tam zbytečný, já si to ale nemyslím. O prohloubení jsme také jednali, se stejným výsledkem. Znovu se na ně obrátím."

Alice Suchanová: „Podle zákona jste zodpovědný za informování občanů při 2. a 3. povodňovém stupni, ale tak se prostě nestalo! Vy máte ke všemu závažné důvody a my vytopené baráky."

Gabriela Fousková: „Byla bych ráda, kdyby se vyřešilo, co dělat s pravou stranou řeky. Apeluji na to, aby nám příště volali z protipovodňové komise osobně. Kdybychom tu noc spali, mohli jsme se utopit. Naštěstí jsme slavili narozeniny a když jsme přišli ve dvě ráno domů, rovnou jsme stěhovali nábytek. Jinak bychom přišli o všechno."

Dobrovolný hasič Stanislav Šmejkal

„Dobrovolní hasiči z Bělče a z Vilic zasahovali při úklidu v Zářečí a ve mlýně na pravém břehu Lužnice ve středu 5. června. Od 8 do 15 hodin jsme vyklízeli mlýn a myli jak interiéry, tak dvorek a trávník. Když už nebylo co dělat (tím mám na mysli, že opravdu ve mlýně bylo kromě stále zatopené mlýnice všechno hotové), byli jsme přesunuti k rekreačnímu objektu do Zářečí. Třetí štace bylo mytí trávníku u rodinného domu v Zářečí. Skončili jsme v 18:30 a v Zářečí nebylo do čeho píchnout. Místo vypadalo spíše ospale než pracovně. To, že odjela armáda, je podle mého názoru pochopitelné. Nemohu posoudit, jestli se staly chyby na počátku povodní, ale ve středu při úklidu podle mého názoru běželo vše, jak mělo."

Krajské oddělení krizového řízení

Upřesnění informací k využití AČR od Vladimíra Medvedza z krizového štábu Krajského úřadu Jihočeského kraje: „Využití příslušníků AČR je v současné době velmi citlivou otázkou. V této etapě platí § 14 (zákon o ozbrojených silách ČR, 219/1999 Sb.) týkající se likvidace následků pohromy. Není možné využívat příslušníky AČR k úklidu budov, vynášení nábytku, obecně: k úklidové činnosti v soukromých stavbách či zahradách aj."

Co říkají zastupitelé na vrub starosty?

Pavel Houdek, ČSSD

„Jste tady patnáct let a pořád říkáte, že něco uděláme a že se poučíme. Měli jsme na to dost času. Myslím si, že odpovědnost by od starosty měla vzejít a měl byste z funkce odstoupit. Učený sice z nebe nespadl, ale za tu dobu tady není ani poučení. Zažil jste tady již několik povodní, tak měl systém fungovat. Situace se nezvládla. Vy jste to nezvládl."

Miloš Sedlák, KSČM

"Chyba byla už v projektu a jestli je projekt protipovodňových opatření tak špatný, proč se to neřešilo, už když se zpracovával? V neděli 2. června rozhodoval čas a ten ovlivnil všechno. Stěna mohla stát již v sobotu. V případě ohrožení života se papíry o tom, že není nějaká kolaudace, házejí do záchodu. Kdyby byla postavená zeď, zbytek se mohl zahradit pytli."

Josef Válek, KSČM

„Slyšeli jsme spousty argumentů s neustálým odvoláváním se na byrokratické důvody. Krizové štáby jsou proto, že když je problém, mají ho řešit. Je bordel po celém státě a i tady. Štěstí totiž přeje připraveným. Už dříve jsem upozorňoval na to, že všechny komponenty k protipovodňové zdi musí být co nejblíže Zářečí. To jste vyčkával, než někdo zatroubí? Můžete používat argumenty jaké chcete, ale bylo to selhání. Pane starosto, organizační schopnosti vy prostě nemáte."

Lenka Bakulová KDU – ČSL

„Když projíždím místa postižená povodní, musím potvrdit, že velkou roli hrál čas. Zářečtí jsou plni emocí a přijde mi, že chtějí něčí hlavu. Jak se ale říká, po bitvě je každý generál. Povodňová komise se ale skládá z více lidí. Každý poví, že tohle je špatně, ale už my, zastupitelé, jsme se tím měli zaobírat. A co ostatní radní? Je tu kritika jen na pana starostu, ale kdyby zeď postavil, ta by se třeba protrhla a někdo by se utopil. A protože není zkolaudovaná, šlo by to na jeho krk. Váhal by každý z nás. Jestli chcete, aby starosta odstoupil, tak ať odejde celá rada. Ale ani zastupitelé nefungovali, když nekontrolovali činnost komise. Musíme se také podívat na to, kolik práce tady pan starosta za ta léta udělal. To, co tady říkám, není útok na radní. Chci, aby si všichni uvědomili, jaké měl těžké rozhodování."

Ladislav Sviták, SNK – ED

„Nyní je v módě sestřelit vždycky vedoucího představitele, ale máme lepšího? Nějakého vizionáře? Jak měl vědět, co přijde, když nebyly žádné prognózy? Rok před volbami nevidím důvod, aby starosta odstupoval."

Hlava na špalku…

Po středečním jednání zastupitelů, kdy lidé dávali hodně hlasitě najevo své emoce, zvedám palec nahoru pro zastupitelku Lenku Bakulovou, která situaci – jak se říká – zpacifikovala. Chápu Zářečské, mají vyplavené domy a navíc se s touto katastrofou potýkají již poněkolikáté. Zřejmě bych také kopala kolem sebe a snažila se najít viníka. Chtějí, aby za to nesl někdo odpovědnost nebo alespoň slyšet, že nyní se udělá takové opatření, aby je už voda nechala na pokoji. Zábrany sice mohly stát dříve, ale souhlasím se zmíněnou zastupitelkou, že povodňová komise nemá pouze předsedu a že aby něco dobře fungovalo, je nutná spolupráce. Hlava na špalku zatím nikomu nezůstala, ale popel na hlavě bude mít starosta od Zářečských ještě dlouho.