VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svobodná Evropa prozradila 
emigraci přes Balkovu Lhotu

Balkova Lhota – Pohled na železniční stanici v Balkově Lhotě navozuje pocit blaženosti. K nadstandardnímu zážitku z útulné čekárny chybí snad jen vůně horké kávy. Výpravčí přes počítač ovládá výhybky, chod a vzhled stanice pomáhá udržovat signalistka.

8.6.2012
SDÍLEJ:

Zaměstnanci dráhy o železniční stanici ve směru na Písek svědomitě pečují.Foto: Deník/ Martin Donát

Počet zaměstnanců je však o mnoho nižší než v letech 1955 – 1988, kdy na stanici sloužil jako výpravčí Bohumil Bílek. Méně častá je také přítomnost vojáků, přesto tu dodnes občas trénují nájezd tanků z rampy do vagonu. „Vojenské útvary stanici výrazně zaměstnávaly.

Nakládaly a vykládaly tu techniku, když jezdily na cvičení. Syn jim rád nosil ke svačině napečené buchty," vzpomíná Bílek.

Velká rodina

Dopravu v Balkově Lhotě vytěžoval i náklad materiálu určeného na stavbu všechovského letiště. Dostavil se i závan exotiky. „Nedaleký lihovar si nechal dovážet datle," dodává bývalý výpravčí, jenž se stěží mohl stát přednostou. Vojensky využívaná stanice si totiž v době totality žádala přednostu oddaného komunistické straně. Tím byl jeden čas Josef L. Společně s několika dalšími zaměstnanci dráhy byl prý na svěřeném úseku členem komunistického výboru, který mimo jiné pracoval na posudcích kolegů od železnice. „Nikdo mi ale nikdy neublížil. Žili jsme na stanici jako jedna velká rodina, na pracovní i osobní úrovni," chválí mezilidské vztahy Bohumil Bílek.

Osobně odmítl vstoupit do komunistické strany. „Jen před odchodem na vojnu mě k tomu donutili, ale já jsem se ke členství nehlásil, takže asi po půl roce mě takzvaně vyškrtli," usmívá se.

Směje se i při vzpomínce na cedule, které byly nápadem Josefa L. a bavily cestující. „Jejich přesné znění si nevybavuji, ale zdůrazňovaly něco ve smyslu, že Balkova Lhota se Sovětským svazem tvoří záštitu míru," popisuje Bohumil Bílek.

Emigrace v cisterně

Humor ustal ve chvíli, kdy přes stanici emigrovala čtyřčlenná rodina z Písku. Přijela v sedm hodin večer a ve dvě ráno opustila Balkovu Lhotu v jedné z cisteren vlakové soupravy. „Potřebovali nějak odůvodnit, že se na stanici zdržují. Nechali si zřejmě záměrně ujet zavazadlo do Tábora, které si pak vyzvedli ve zpátečním vlaku," naznačuje Bohumil Bílek taktiku emigrantů. Ti se pak v noci schovali do cisterny, v níž se dostali přes hranice do Vídně.

Vše prozradilo vysílání Svobodné Evropy, monitorované tehdejší státní tajnou bezpečností.

„Vypuštění této informace pro mě bylo nepochopitelné. Rodina sice získala v Rakousku svobodu, ale zveřejnění jejich úspěšného pokusu přivodilo problémy lidem, kteří se s nimi dostali do kontaktu nebo jim mohli eventuálně poskytnout pomoc," diví se Bohumil Bílek.

Začalo totiž vyšetřování. V okruhu podezřelých se ocitl bývalý výpravčí z Písku. Zrovna na čas sloužil v Balkově Lhotě jako přednosta.

„Vyšetřovatelé mu podle mě poslali od rodiny zfalšovaný děkovný dopis. Byl z toho zoufalý. Naštěstí to ohlásil na policii. Kdyby to neudělal, chytil by se na lest a zavřeli by ho. Přitom všechno muselo být připravené. Včetně prázdné a vypláchnuté cisterny. V cisternách se převážel například benzin nebo olej," uzavírá Bohumil Bílek vyprávění o nejdramatičtější události na stanici v Balkově Lhotě.

Typickou je pro ni řada odstavených vagonů, určených k opravě.

Autor: Martin Donát

8.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení