Nejen změřit tlak a vyšetřit moč, ale i dozvědět se něco o prevenci a možnostech léčby nemocí ledvin. To všechno mohli zájemci, kteří přišli ve čtvrtek na nefrologickou ambulanci nemocnice. Letos poprvé se tu uskutečnil Světový den ledvin.

Mezi příchozími byla i Marie Trpáková ze Sezimova Ústí. „O možnosti přijít na preventivní vyšetření ledvin jsem se dočetla v Táborském deníku. Protože mám problémy, využila jsem této možnosti,“ svěřila se.

Od paní doktorky se dozvěděla, že by měla víc pít. „Tak se to budu snažit napravit. Nechala jsem se vyšetřit a příští týden si přijdu pro výsledky. S přístupem jsem tu velmi spokojená,“ pochvalovala si Marie Trpáková.

„Světový den ledvin má smysl hlavně proto, že spousta pacientů o svém onemocnění ani neví, protože je nebolí. Zcela náhodně můžeme třeba objevit i nádory na ledvinách,“ vysvětlila primářka hemodialyzačního oddělení Jiřina Suchanová.

Nejvíce ohroženi onemocněním ledvin jsou lidé s vysokým krevním tlakem nebo diabetem. Ledvinám škodí i nedostatečné pití nebo nadměrné užívání analgetik. Onemocnění ledvin může být i vrozené. „Když k nám někdo přijde, sice ho nevyléčíme, ale zabráníme progresi onemocnění, a tedy i následné potřebě dialýzy či transplantaci,“ ujišťuje lékařka.

Dialyzační středisko je v Táboře v provozu od roku 1997, kdy bylo po Budějovicích druhým v kraji. „Dříve byly podmínky pro zařazení na dialýzu daleko striktnější, protože středisek bylo málo. Dnes je dialyzační léčba otevřena téměř všem. Máme i pacienty starší devadesáti let,“ přiblížila primářka.