Jak přiblížila ředitelka Kulturního domu Veselí nad Lužnicí Marcela Rybářová, s nápadem na nasvícení kostela přišla loni ona a rozhodli se v akci pokračovat i letos. „Během covidu nás napadlo nasvítit některé budovy ve městě, stačí k tomu klasická divadelní světla různě zbarvená, která máme k dispozici,“ naznačila.

K 17. listopadu jim přišlo vhodné pokračovat v podobném duchu na místě, kde veselští obyvatelé skutečně v roce 1989 zahajovali boj za svobodu a demokracii. „Loni to vypadalo moc hezky, tak jsem se rozhodli to zopakovat,“ dodala Rybářová.

Veletrh kreativního tvoření Kreativ v Soběslavi.
Nejkrásnější dekorace jsou k vidění v Soběslavi. Kreativ představil novinky

Podle jejích slov nejde jen o připomínku sametové revoluce, ale i dne studentstva včetně uzavření vysokých škol a odvlečení studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. „Při revoluci 17. listopadu se lidé setkávali na náměstích, ve Veselí nad Lužnicí se ale shromáždili tady, proto jsme symbolicky jako připomínku zvolili stejné místo,“ vysvětlila.

Do kostelní zdi příchozí umísťovali svíčky a pamětní desku zdobili stuhami taktéž v barvách trikolory. Od 17 hodin se konalo společné setkání ještě při zpěvu písní.