Řež, která zlomila páteř císařským vojskům. Padlo při ní okolo sedmi tisíc vojáků a letos si na ni opět můžete přijít zavzpomínat. Skupinka nadšenců z Tábora a Jankovské Lhoty totiž připravila rekonstrukci krvavé bitvy.

Těšit se můžete na vojenské střetnutí císařské armády se Švédy, které skončí – jak jinak – kapitulací císařského maršála Hatzfelda.

Akci společně připravili obec Jankov, město Votice, Císařský regiment z Tábora a Jankovští žoldáci z Jankovské Lhoty.

Bitvy se zúčastní kolem 250 nadšenců, a kromě mušketýrů a pikenýrů také jezdectvo a obsluha čtyř kanónů. Dojde i na souboje muže proti muži.

Vlastní bitva se koná v sobotu v Jankově, na pomezí Voticka a Táborska. Ve 13 hodin se vojska seřadí na jankovském náměstí a společně odtáhnou na bojiště.

Ceny pohonných hmot trhají rekordy i na Táborsku.
Ceny pohonných hmot trhají rekordy i na Táborsku

Jak za organizátory sdělila Lenka Kavková, diváci budou mít možnost si dopodrobna prohlédnout vojenské ležení. „Návštěvníci si také můžou promluvit s vojáky či vzít do ruky zbraně, které se v době třicetileté války používaly,“ dodala.

Po pietní akci ve 13.30 bude následovat křest nově vydané knihy Lukáše Slámy Bitva u Jankova 6. 3. 1645, která bude společně s předchozími díly edice Útrapy a hrůzy třicetileté války na místě k zakoupení.

Tomáš Zikmund s Michaelem Kramplem putovali na maďarské hranice s humanitární pomocí. Zpět vezli několik uprchlíků.
Řidiči z Tábora vezli na ukrajinské hranice pomoc a vrátili se s uprchlíky

Ve 14 hodin proběhne ukázka velkého regimentu, kdy všichni účinkující utvoří jednu velkou jednotku, pro přibližnou představu, jak taková jednotka v době bitvy u Jankova mohla fungovat a pohybovat se. Dále se můžete těšit na ukázku útoků jízdy.

Program vyvrcholí komentovanou bitevní ukázkou v 15 hodin. Bitva potrvá zhruba hodinu.

„Budeme se snažit předvést vybrané okamžiky, které se u Jankova opravdu odehrály,“ vysvětlila. Po sobotní bitvě bude večer akce pokračovat šermířským plesem v Jankově.