Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatováclavská koruna dorazila do Tábora

Tábor – Za přísných bezpečnostních opatření přivezl včera odpoledne ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka do Tábora svatováclavskou korunu, součást českých korunovačních klenotů. Přesněji její věrnou napodobeninu.

20.2.2014
SDÍLEJ:

INSTALOVALI SVATOVÁCLAVSKOU KORUNU. Korunovační klenot váží 2,358 kilogramů. Obsahuje mimo jiné 96 drahokamů a jedny z největších safírů na světě.Foto: Kateřina Krejčová

„Jednou z podmínek zapůjčení bylo doložení pojistné smlouvy proti rizikům, převezena musela být ve speciální, na míru vyrobené schránce a vitrína, ve které je koruna u nás vystavena, je zabezpečená tak, aby se ke klenotu nikdo nedostal. Navíc bude v gotickém sále stálý dozor," přiblížil okolnosti zapůjčení uměleckého díla zástupce ředitele muzea Zdeněk Vybíral.

Kopie koruny, kterou laik od originálu vůbec nerozezná, se do Tábora dostala z Karlštejna, kde ji má Národní památkový ústav uloženou. Jak doplnil Josef Makoč, šéf oddělení muzejních programů a expozic, jde o mladší kopii vyrobenou v roce 1995.

„Vyrobil ji profesor průmyslové školy v Turnově Jaroslav Prášil se svými kolegy a její hodnota je v řádech statisíců. Půjčuje se maximálně na čtyři dny," upřesnil.

Kdo si chce prohlédnout napodobeninu klenotu, který si pro svou korunovaci českým králem nechal po roce 1345 vyrobit Karel IV., musí se do muzea na Žižkově náměstí vydat maximálně do neděle. Pak umělecké dílo opět ukryjí zdi hradu Karlštejn.

Vzácný předmět

„Zájem o její zapůjčení je velký, ale moc často se nevystavuje, protože jde skutečně o vzácný předmět. Přesto má Národní památkový ústav snahu jej občas veřejnosti zpřístupnit," láká na výstavu Zdeněk Vybíral a dodal, že i o tuto kopii se stará stejný restaurátor jako o originál.

Rozměry kopie koruny odpovídá svému originálu, to znamená, že na na výšku měří 19 centimetrů. Jen váha nebude přes 2300 gramů, neboť levnější náhražky drahokamů váží jinak než například pravý diamant. Devatenáct let staré dílo je také jen pozlacené, přičemž pod vrstvou zlata se ukrývá stříbro.

Korunovační klenoty tvoří ještě žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, poduška pod korunu a korunovační plášť.

Legenda o svatováclavské koruně:
• Říká se, že svatováclavskou korunu si smí nasadit jen pravý král, a kdo to udělá neoprávněně, brzy zemře.

• V roce 1941 například neodolal pokušení říšský protektor Reinhard Heydrich a jeho syn Klaus. Ten vjel na kole pod automobil rok po smrti protektora.

• Koruna sv. Václava zřejmě požívá duchovní ochrany. Když ji roku 1346 nechává císař Karel IV. zhotovit na svou korunovaci českým králem, vymíní si papežskou bulu. Každý, kdo by si dělal na korunu nárok neoprávněně, nebo se ji snažil ukrást, stihne ho církevní trest umožňující odsouzence ve dne beztrestně zabít.

• Svatováclavská koruna má mít navíc i ochranu Ježíše Krista. Je v ní údajně zabudován trn z trnové koruny.

• I její kopie má mít podobné kouzlo.  

Autor: Alena Šatrová, Kateřina Krejčová

20.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Nádraží Jindřichohradeckých místních drah.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Zloděj ukradl keramickou štiku

Bechyně - Policisté pátrají po zloději, který mezi 2. až 15. říjnem vnikl na pozemek jednoho z domů v chatové osadě Lišky u Bechyně a ukradl z něj keramickou sochu štiky od autora Jana Koláře. Majiteli tak způsobil škodu ve výši dvanáct tisíc korun.

Mladým táborským judistům domácím prostředí náramně svědčilo

Tábor – Sokolovna v Táboře se v sobotu ponořila do atmosféry turnaje mladých judistů.

Vandal poničil tenisovou halu

Bechyně – Policisté v úterý vyhlásili pátrání po pachateli či pachatelích, kteří v době od pátečního večera do pondělního rána poškodili prořezáním a propálením od cigaret plášť kryté tenisové haly v areálu TJ Jiskra v Písecké ulici v Bechyni.

Své první tablo získají prvňáčci ze základních škol v Soběslavi

Soběslav - Deník ve středu zveřejní nové školáčky v unikátním projektu. S Táborským deníkem získají svoje první tablo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení