Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatojánská noc je kouzelná, když u vás sedí mladá dívčina

Jižní Čechy - Opět je tu nový díl „nekonečného" seriálu jihočeských Deníků s názvem 70+. Věříme, že s chutí usedáte ke čtení 
o době, od níž uplynuly i desítky let, ke čtení o tom, jak se žilo
v době vašeho dětství a mládí třeba před půl stoletím. Budeme ještě vyprávět o době, kterou vaše vnoučata vnímají jako historii, ale vy, starší ročníky, tomu říkáte „náš život".V minulém týdnu jste vzpomínali, jak jste jako malí chodili na dobrodružné výpravy na sousedova jablka.Dnes se začteme do vašeho vyprávění o svatojánském veselí. 

23.6.2014
SDÍLEJ:

Jaroslav Klaus.Foto: Archiv

Tábor – Již zítra, 24. června, oslaví svůj svátek všichni Janové. Toto známé a druhé nejpoužívanější mužské jméno u nás má ve své oblibě i Jaroslav Klaus, byť se Jan nejmenuje. Honzové byli a jsou především jeho přátelé, se kterými hrál tento osmdesátiletý táborský rodák téměř až do nynějška stolní tenis. V jeho blízké rodině na toto jméno však nenarazíte. „U nás byli jen samí Jirkové a Jardové," dodává s úsměvem na rtech.

Vzpomene 
na Jana Masaryka

Z významných osobností ve vztahu k tomuto jménu se mu  hned vybaví československý politik a syn prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Jan, a také svatý Jan Nepomucký, jehož svátek v kalendáři připadá na 16. května. Jméno Jan spojuje Jaroslav Klaus i díky tomuto světci právě s náboženskou tradicí. „Dneska však především mladou generaci už dávno netáhne," mávne rukou. Čtyřiadvacátý červen je také připomínkou narození Jana Křtitele. Tento křesťanský svátek bývá spojován i se starými pohanskými tradicemi, panu Jaroslavovi však blízké nikdy nebyly.

„Když jsem byl malý,  často jsem se svými kamarády ohně nebo hranice zakládal, ale s jakýmikoliv svatojánskými tradicemi jsme to nikdy nespojovali. I bez zvyků a pověr ale považuju svatojánskou noc originálním způsobem přece jenom za okouzlující. Je kouzelná, když bývá teplé počasí a vedle sebe  máte  mladou dívčinu,"  šibalsky mrkne.

V tomto období rád trávil čas na své zahradě v Klokotech, kde bylo tehdy běžné, že vám světluška  jen tak přistála na natažené ruce. I to se ale změnilo. Jak Jaroslav Klaus říká, zejména v průběhu jeho pracovního života, kdy pracoval u podniku Kancelářské stroje Tábor. K technickému rozvoji té doby poté dává do protikladu vývoj ochrany životního prostředí, kterou stále považuje za nedostatečnou. „Ničíme vše kolem sebe," rozhořčeně zdůrazňuje a přináší konkrétní osobní zkušenost: „Dnes na naší zahradě v Klokotech už žádné světlušky nejsou."

Příčinu úbytku světlušek, ale i ostatních dříve běžných živočišných druhů, spatřuje hlavně v neohleduplné výstavbě, ničení křovisek a používání chemie.

Ohně pálili, ale na čarodějnice

František Rytíř.Dub u Ratibořských Hor – Svatojánská noc, to je velká oslava slunce, přírody a lidského bytí. V předvečer svátku svatého Jana, 23. června – lidé zakládali ohně, hořící větve vyhazovali vysoko k nebi a někde dokonce zapalovali sudy a dřevěná kola, která s velkým jásotem kouleli z kopců. Svatojánská noc byla plná magie a kouzel, otevírala se země a skály, aby vydaly svá tajemství. Říká se, že svět nadpřirozených bytostí se na chvíli propojil se světem lidí.

Taková noc musela být opravdu zvláštní, vždyť slunce bylo na vrcholu svých sil.
V Dubu u Ratibořských Hor se Františka Rytíř narodil a vesničce zůstal po celých 72 let věrný. V širokém okolí je známý vynikající pamětí a sdílností. Vypráví o všem, třeba o zemědělství, které se stalo jeho celoživotní obživou. Láska k půdě mu zůstala a ještě dnes ho můžete spatřit za volantem traktoru, jak si to frčí po loukách. Vypomáhá se sklizní sena, v létě pomůže při žních, na podzim půjde vyorávat brambory. Kamkoli jde, nese s sebou historky.

Svatojánské slavnosti? Tak zrovna na ně si nepamatuje. „Tyhle slavnosti se u nás nikdy nedržely, to bych si určitě pamatoval. Ani v Dubu, ani v okolí. A od rodičů jsem o takových oslavách také neslyšel," říká se stoprocentní jistotou. Ale tak rád by povídal! Chvíli přemýšlí a pak spustí. „Ohně jsme pálili, ale to bylo na čarodějnice a také šestého července. Říkali jsme tomu pálení na Husa," zasmál se spokojeně, že jsme našli téma. „Vůbec nechápu, proč se u nás ty svatojánské svátky neslavily. Možná proto, že jsme v tomto měsíci stavěli májky. To je také moc krásná tradice," odpoví si.

Jednou dokonce s kamarády postavili celkem 19 májek pro stejný počet svobodných dívek. Ovšem pozor, všechno stihli za jedinou noc a všechny májky museli samozřejmě uhlídat.

„To se pak nedivte, že nám na svatojánské tance s ohněm už nezbyly žádné síly," dochází František Rytíř k logickému závěru.

Autor: Redakce

23.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

OBRAZEM: Fotbalisté z Klíčku si odnesli putovní pohár

Tábor - Po nezvykle dlouhé přestávce se sešli ve středu 11. října v tělocvičně Střední školy obchodu, služeb a řemesel domácí FK Rohlík a hosté FC Klíček Záluží, aby soupeřily v sálové kopané o putovní pohár.

Okresní hokej nabírá na obrátkách, suverénní jsou už jen tři týmy

Táborsko – Deset účastníků okresní hokejové soutěže má Táborsku má za sebou kompletní dvě kola.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

Tábor - Táborští kriminalisté, kteří se specializují na potírání drogové trestné činnosti, vypátrali a zadrželi dalšího dealera pervitinu.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení