Někteří totiž pojali cestu na Monínec jako rodinný výlet. „Vnukovi jsem v poledne objednával lyžařskou školu. Měla volno od tří. Pro nás ostatní je to výlet, pro malého zase povyražení,“ říká Jiří Beneš z Tábora, když usedá ke stolu v restauraci. Rozesměje se, když si vzpomene, jak jeho vnuk reagoval po první jízdě s instruktorkou. Zeptala se ho, jestli pojede ještě jednou. Tříletý Jiří se nenechal otázkou zaskočit. „A proč?“ odvětil pohotově.
Před restaurací si nasazuje helmu Václav Chvátal z Prahy. Ke sjezdovce vede své dva dvanáctileté syny. „Jezdíme sem pravidelně. Když je sníh, jsme tu každou chvíli. Máme totiž blízko odtud chalupu,“ svěřuje se lyžař. Podle něj sníh chyběl místy ve spodní části sjezdovky. „To mi ale nevadí. S počasím nikdo nic neudělá, ale spíš bych předpokládal, že budou účtovat ceny jako mimo hlavní sezonu, když není sjezdovka dokonale zasněžená,“ myslí si Chvátal.
Jan Dvořák z Tábora je s prvním lyžováním na Monínci spokojený. „Chtělo by to ale ještě aspoň dvacet čísel přírodního sněhu. Ale souhlasím, už teď se dá lyžovat bez problémů,“ dodává.
Dětský smích a křik je slyšet z prostoru lyžařské školy. Sousedí s ní tubingová dráha. Laik by ji mohl popsat tak, že vzdáleně připomíná bobovou dráhu, akorát děti místo do bobu usedají do sněhových člunů.
Jiní rodiče s dětmi dávají přednost klasickému bobování. „Karolínka už stála loni na lyžích. Letos chceme zkusit, aby se naučila trochu jezdit,“ mluví Pavel Hladík hrdě o dceři, které je tři a půl roku. V tuhle chvíli si ale s manželkou a čtrnáctiměsíčním Tobiášem společně užívají bobování.
Z Tábora je to na Monínec kolem pětadvaceti kilometrů opatrnější jízdy po zavátých silnicích. „Jeli jsme sem přes Borotín zhruba tři čtvrtě hodiny,“ dodává časový údaj Hladík.
Už je po čtvrté hodině a lyžaři se schovávají před sílícím větrem a čerstvou chumelenicí. Tu však v noci vystřídal déšť. „Museli jsme zúžit pruh dojezdu k nástupu na lanovku. Dole je tak deset čísel sněhu,“ hodnotí nedělní stav sjezdovky ředitel areálu Jaroslav Krejčí.Umělé zasněžování plánuje na úterý. Pokud se mu nepodaří zajistit skvělé podmínky, uvažuje o nižších cenách za lyžování.