Přestože tropická vedra jsou ideálním počasím pro sjíždění řek na lodích, vodáci nyní moc nejásají. Už více než dva týdny pořádně nezapršelo, a tak je v korytě Lužnice jen pramálo vody a téměř se z něj práší.

„V tuto chvíli bych určitě sjezd Lužnice nedoporučil. Ve všech řekách v kraji je teď nízká hladina vody," radí za Povodí Vltavy Petr Hovorka. Limit splavnosti, který by určoval, od jakého stavu hladiny už se na řeku nesmí, ale neexistuje. Proto Povodí Vltavy vydává pro vodáky pouze obecná doporučení.

Na co si dát pozor když je sucho:• Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 metrů od okraje lesa a 100 metrů od stohů. Zcela zakázáno je rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem – lesy, louky, pole i strniště.
• Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů. Ideální pro rozdělání ohně je hliněný podklad a samozřejmě ohniště.
• Při teplém a suchém počasí a za silného větru je nejlepší ve volné přírodě oheň vůbec nerozdělávat.
• Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte dostatečnou vrstvou zeminy.
• Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 tisíc korun.

„Na Lužnici je situace poznamenaná tím, že na řece není žádné vodní dílo, které by tok dotovalo. Například Vltava je po celou sezonu velmi dobře splavná, protože na jejím začátku se nachází nádrž Lipno, díky které lze hladinu regulovat," vysvětluje Petr Hovorka.
Ani na příští týden nejsou podle meteorologických předpovědí vyhlídky pro vodáky příznivé. „Příští týden by nemělo nijak vytrvale pršet. Očekávají se bouřky, ale žádné dlouhodobé srážky nahlášené nemáme," dodal Petr Hovorka.

Hladina vody se tedy v dohledné době nezmění a s tím souvisí i riziko požárů. V suchém lese nebo trávě k založení požáru stačí špatně uhašená cigareta. „Pro Jihočeský kraj již platí výstražná informace hydrometeorologů, kteří upozorňující na vysoké teploty a s tím související sucho. Stejně platí i výstraha na nebezpečí vzniku požárů," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
A varují i lékaři: omezit pobyt na přímém slunci i tělesnou aktivitu a těžkou práci, vyhnout se alkoholu a kofeinu a hlavně do sebe dostat co nejvíce obyčejné čisté vody.

Autor: Veronika Gigalová