Stehýnko nebo křidýlko? Třináct studentů oboru kuchař – číšník v úterý obsluhovalo VIP hosty na slavnostním obědě v táborské restauraci Beseda. Skládali tak závěrečnou praktickou zkoušku.

„Studium letos ukončí sedmdesát učňů. Jen někteří ale bohužel zůstanou po vyučení v oboru,“ sdělila zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Střední školy obchodu, služeb a řemesel v Táboře Marta Musilová.
Ti nejšikovnější se po tříletém studiu pustí ještě do nástavby, na jejímž konci je čeká maturita.

„Až si dodělám maturitu, chci určitě v oboru zůstat. Práce mě baví. Už jsem brigádně pracovala v hotelu Dvořák i v Palcátu. Pravidelně pomáhám na pivních slavnostech,“ tvrdí osmnáctiletá Klára Katonová. Studentku láká i práce v zahraničí, a tak se poctivě učí jazyky.
„Každoročně najde minimálně deset z našich žáků uplatnění v zahraničí,“ upozornila Musilová.
I v Čechách je ale po kuchařích a číšnících stále velká poptávka. „Jenom na Starém městě je osmačtyřicet zařízení, kde naši studenti mohou najít práci,“ uvedla Musilová.

Hustá síť restaurací ale tvoří zároveň pro výukové středisko pro gastroobory v táborské Besedě ostrou konkurenci. To si totiž na sebe musí umět vydělat. K tomu napomohla i loňská rozsáhlá rekonstrukce.
„Sedm milionů šlo do budovy a tři miliony na technologii. Na akci se částečně podílel Jihočeský kraj, sedm milionů investovala škola,“ řekl ředitel Jaroslav Petrů.

Zatím se tu připravují jen kuchaři a číšníci, do budoucna se ale v prvním patře počítá i s cukrářskou dílnou.
Beseda si postupně získává zpět své dlouholeté renomé. Lidé sem chodí na obědy i večeře, vrací se večírky i svatební hostiny.
I hosté včerejší slavnostní tabule si pochvalovali. „Chodím sem na obědy pravidelně. Neservírují tu klasické hospodské jídlo, ale poctivou kuchyni,“ zhodnotil ředitel oblastní hospodářské komory Tábor Zdeněk Švarc.