Tohoto nelehkého úkolu se zhostilo 36 studentů ze čtvrtého ročníku táborské obchodní akademie. Zapojili se do mezinárodního projektu Bell, pracovali na něm dva roky a odměnou jim teď je druhé místo v soutěži o Evropské ceny eTwinning.

„Účastnilo se šest partnerských škol ze Španělska, Islandu, Německa, Rakouska, Lucemburska a České republiky. Hlavním tématem projektu byl Fair trade. Studenti v průběhu dvou let pracovali v mezinárodních týmech online, navštěvovali se mezi sebou a prostřednictvím prezentací si vyměňovali zjištěné poznatky," popsala systém projektu Bell jeho koordinátorka a učitelka angličtiny Alena Jandlová.

Dvouletý maraton

Vše odstartoval jednoduchý dotazník na téma Co víš o Fair trade. Studentům pak začala práce v ulicích města, kdy obcházeli místní obchody a zjišťovali, jak jsou tyto výrobky pro spotřebitele dostupné. Získané údaje z terénu pak porovnali s výsledky z ostatních zemí a zpracovali výstup formou videa.

„Ve druhém roce jsme potom založili na webu cvičnou firmu OA Trade. Studenti se věnovali etickým aspektům podnikání a na stránku svého internetového obchodu umístili veškerou obchodní korespondenci a Fair trade výrobky, se kterými mezi sebou obchodovali," upřesnila další postup Alena Jandlová.

Zasloužená odměna je po práci zavedla na módní přehlídku do Historického muzea holandského Lucemburku, kam někteří ze studentů vycestovali.

„Každá škola měla vytvořit jeden model, který jsme prezentovali. Udělali jsme sukni z plastových lahví a vršek z bublinkové fólie, aby šlo vše recyklovat. Pak jsem model předvedla. Nakonec se ale přehlídky účastnili všichni, dostali modely, které jim dala tamější škola. Půjčila si je z nějakého obchodu, kde mají Fair trade oblečení," vzpomíná na svoji cestu do Holandska Lucie Vojtová, která kladně hodnotila hlavně příležitost vylepšit se v angličtině. „Podpora Fair trade je podle mě dobrá věc, protože zakazuje například dětskou práci a dohlíží, aby dělníci nepracovali nepřiměřený počet hodin," dodává studentka.

Úzké obzory

Také Agáta Chrudimská dostala příležitost navštívit Hamburk a přehlídku v Lucembursku.

„U nás o Fair trade moc lidí ani neví. V Lucembursku mají lidé větší přehled. Tady tyto výrobky najdete jen na několika místech a obvykle jde jen o čokoládu, kafe, čaj nebo kakao. V zahraničí není problém sehnat například oblečení, kytky či šperky," upřesnila Agáta Chrudimská.

Také ona na celém projektu ocenila příležitost poznat jiné kultury a procvičit si cizí jazyk. „Když nám paní učitelka projekt představila, zaujal mě, protože jsme věděli, že ho bude dotovat Evropská unie a my se podíváme do zahraničí. Za největší plus považuji, že jsme se setkali s lidmi, kteří jsou staří jako my a představili nám svoji kulturu," konstatovala.

Nejdelší pouť

Zřejmě nejdál ze spolužáků se podíval Tomáš Pospíchal. Své zkušenosti totiž sbíral na Islandu. „Na Island jsme jeli tři. Byl o něj veliký zájem. Třída nakonec tajně hlasovala, kdo si ho nejvíc zaslouží. Dělal jsem prezentaci, kterou viděly děti základky. Moc tam nekoukají na televizi a i přesto, že děti byly o několik let mladší, s angličtinou na tom byly stejně," usmíval se Tomáš Pospíchal. „Zjišťoval jsem taky, kolik spotřebitel za Fair trade výrobky zaplatí. Například u nás je cena za nějaké kafe i třikrát vyšší než u jiné značky, to jinde takové rozdíly na ceně nemají," dodal.

Bez ohledu na cenu, produkty oceňuje: „Když si takové kafe koupím, můžu si být jistý, že na něm nepracovaly například africké děti, které jsou takto často využívané," uzavřel Tomáš Pospíchal.

Mezinárodní porota vybírala z tří set projektů z celé Evropy, které postoupily z národních kol. Za podporu Fair trade získala táborská škola druhé místo. Cenu převezmou zástupci školy příští měsíc v Lisabonu.

Fair trade

Fair trade, neboli spravedlivý či férový obchod je organizované sociální hnutí a tržní přístup, který usiluje o pomoc producentům ze zemí třetího světa a prosazuje platbu spravedlivých cen za výrobky jako je káva, čaj, čokoláda, kakao ovoce či víno. Podle zjištění nevládní organizace NaZemi, která u nás v republice Fair trade prosazuje, je například při produkci kakaa v západní Africe (Ghana, Pobřeží slonoviny, Kamerun a Nigérie) využívána dětská práce a organizované gangy zde děti pro otrockou práci dokonce i unáší. Výrobky Fair trade zaručují, že u jejich zhotovení nebyla nijak porušována lidská práva.