Listopad je již tradičně Měsícem filmu na školách, což je filmový festival, který pořádá Člověk v tísni. V tomto roce se uskutečnil již 16. ročník a stejně jako jiné akce probíhal tentokrát netradičně – online. Organizace se ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře chopila Veronika Smetanová a Miroslav Velík. Letošním tématem byla média a totalita.

Před samotnou debatou jsme měli zhlédnout dokumentární film Případ Dr. Horáková, který pojednával o právničce a feministce Miladě Horákové. Snímek nás provedl jejím životem od začátku její politické činnosti přes pobyt v Terezíně a soud v Drážďanech za 2. světové války až k zinscenovanému procesu probíhajícímu na začátku června r. 1950.

Zapnuté webkamery, domácí prostředí a studenti přikovaní k obrazovkám svých počítačů. Jiní s rouškami uvelebení v žákovské knihovně na gymnáziu. To byl způsob, jakým probíhala následná debata, která se uskutečnila ve středu 2. prosince. V 9 hodin ráno ji otevřela slova jako odvaha, nebojácnost a odhodlání, která se objevila v myšlenkové mapě vytvořené námi studenty. Dále jsme pracovali s dobovými dokumenty, abychom zjistili, jakými prostředky ovládala tehdejší média společnost. Poté se chopili slova hosté z Husitského muzea v Táboře, Kateřina Nimrichtrová, která vedla debatu, a Zdeněk Vybíral, jenž se hlavně soustředil na roli husitství v komunistické době.

Po krátké pauze se k nám připojil další host, zkušený žurnalista a držitel Ceny Ferdinanda Peroutky – Jindřich Šídlo. S ním jsme řešili hlavně funkci médií. Obdrželi jsme i několik rad, jak se v mediálním prostředí orientovat, jak poznat kvalitní média a jak se vyvarovat dezinformací.

Samotný film a následná debata nás upozornily, že nezávislá média jsou jedním z pilířů demokracie. Proud našich myšlenek o Miladě Horákové se ale ani po ukončení hovoru nezastavil a plynul dál. Pokud se vše vydaří, setkáme se s ní i na chodbách našeho gymnázia, a to v podobě výstavy komiksu o jejím životě.

Barbora Soukupová