Podívali se například do zákulisí tamního soudnictví či školství, uplatnili se ale také v oblastech jako je marketing nebo účetnictví. Své zážitky i za ostatní zprostředkovaly žákyně 3. L třídy, Tereza Procházková a Barbora Machoňová.

Podle jejich slov samotné cestě na odbornou stáž v zahraničí předcházelo loni na podzim výběrové řízení mezi žáky Obchodní akademie (OA) Tábor. „Mezi kritéria pro přijetí patřilo napsat životopis a motivační dopis v angličtině, nutné bylo zúčastnit se pohovoru v angličtině a úspěšně zvládnout odbornou zkoušku z počítačových dovedností,“ naznačuje Tereza Procházková.

Z 3. ročníků OA a ekonomického lycea vybrali deset nejlepších, kteří odletěli reprezentovat školu do hlavního města Irska. „V Dublinu jsme pobývali od 28. dubna do 18. května. Ještě před odletem jsme si zopakovali znalosti, jako například vázání či kopírování dokumentů a správného chování v pracovním kolektivu,“ dodává Barbora Machoňová.

V Táboře účastníky stáže vyzvedl autobus, který je dovezl na Letiště Václava Havla. „Z Prahy jsme letěli přímým letem do Dublinu, kde si nás na letišti vyzvedla auta ze společnosti ADC College, která nám stáž zprostředkovala. Její zástupci každému z nás předem sehnali vhodnou pracovní pozici, na základě našich životopisů, včetně ubytování v hostitelské rodině,“ vysvětluje Tereza s tím, že většinou se jednalo o zaměstnání spojené s účetnictvím nebo administrativou v právních kancelářích, marketingových společnostech, jazykových či vysokých školách.

„Naše práce spočívala převážně na počítači v programu Excel a v komunikaci s klienty, poté záleželo na druhu zaměstnání. Někteří se podívali k soudnímu řízení, jiní dostali možnost během pracovní doby prozkoumat ulice Dublinu nebo se podíleli na tvorbě plakátů pro místní volby do Evropského parlamentu a jiné zajímavé činnosti,“ dodala Barbora.

Bydleli ve dvojicích na okraji města, tudíž museli každý den za prací dojíždět do centra. „K přepravě jsme využívali převážně místní dvoupatrové autobusy, tramvaje Luas a během cestování kolem pobřeží i vlaky Dart,“ vyjmenovala Tereza.

Mimo práce i zábava

Během pobytu si dvě volné soboty zpestřili vlastním programem. „Vyrazili jsme na výlety za nejznámějšími památkami a přírodou Irska. Nejvíce se nám líbilo na Giant’s Causeway, na útesech The Cliffs of Moher nebo v přístavu Howth. Dále jsme navštívili město Galway a museum Titanicu v Belfastu,“ podotkla Barbora.

Neděle pak každý trávil individuálně. „Každý si naplánoval program na celý den a podívali jsme se na nejrůznější památky v centru Dublinu, ochutnali jsme spoustu nejrůznějších místních dobrot, včetně známého fish and chips. Během pobytu nám dny místy komplikovalo přímořské podnebí, které se v Irsku mění z minuty na minutu a podle toho jsme také museli měnit naše plány, ale i přes nepříznivé počasí jsme si stáž naplno užili a odnášíme si z ní mnoho krásných vzpomínek a zkušeností do našich budoucích kariér,“ míní studentky OA Tábor.

Kromě zkušeností a zážitků, navázali i nová skvělá přátelství. „I přes obavy, které jsme měli na začátku ohledně jazykové bariéry a rozdílnosti angličtiny jsme se velmi rychle adaptovali, a nakonec jsme si cizí řeč dobře osvojili a naučili se spoustu nových výrazů,“ shrnují Tereza Procházková a Barbora Machoňová.

I proto chtějí apelovat na každého studenta, kterému se naskytne možnost vycestovat se školou na zahraniční stáž, aby ji vzal a vytěžil z ní maximum. „Není se čeho bát, budete mít zážitky do konce života,“ vzkazují.