Sdružení pro ochranu botanické zahrady v Táboře letos vyhlásilo již 5. ročník ankety Táborský strom roku 2007.
„Vítězem letošního ročníku ankety se staly 92 let staré lípy na historickém náměstí Mikuláše z Husi. Z došlých návrhů o tom rozhodla na svém červnovém zasedání Komise životního prostředí. Jedná se o tři lípy, které byly do ankety přihlášeny již dvakrát, vždy se ale předtím komise s výběrem vítěze přiklonila k jiným návrhům,“ přiblížil Radoslav Kacerovský, předseda Sdružení pro ochranu botanické zahrady v Táboře.
Tyto stromy byly vysazeny v roce 1915 k pětistému výročí upálení mistra Jana Husa. V důsledku první světové války úřady zakázaly všechny oficiální připomínky této události. Dalším činem k danému výročí bylo vysázení lipové Husovy aleje od Tábora okolo Čápova dvora ke Kozímu hrádku.
Vítězné lípy se za svůj život staly svědky řady významných událostí, mimo jiné poslední veřejné popravy v Táboře v polovině května 1945.
V současnosti lípy tvoří výraznou dominantu historického náměstí. Lípy budou po dohodě s památkáři označeny informační cedulí.
V tomto roce Komise životního prostředí vybírala pouze ze dvou návrhů – lip na náměstí Mikuláše z Husi a jasanu ztepilého porostlého břečťanem, který roste v parku pod Kotnovem.
Cílem této ankety je upozornit na potřebnost stromů, které jsou nepostradatelnou součástí našeho života a životního prostředí a najít nejkrásnější táborský strom a jeho příběh. Anketa Táborský strom roku navazuje na celostátní anketu Strom roku vyhlašovanou Nadací Partnerství.