Je libo čerstvé mléko? Přímo od zemědělce? Nemusíte na žádnou farmu a nikdo vás nebude nutit do dojení. Načepovat si ho můžete z nového automatu, který od pátku funguje na konečné autobusu č. 10 na sídlišti Nad Lužnicí. Po Soběslavi a Veselí tak mají možnost zakoupení čerstvého mléka také Táborští.

„Jsem moc ráda, že to máme přímo pod nosem. Já mléko sice moc nemusím, ale manžel pro něj jezdil do Soběslavi. Oba ho se synem moc rádi pijí,“ svěřila se Olga Kolínová ze sídliště.

Moravská firma dodává podobné automaty po celé republice. Miloslav Drhovský, který si jej objednal, je jejich 121. zákazníkem.

„Naše myšlenka je prostá. Za poslední tři roky neslyšíme nic jiného, než že výkupní cena mléka je nízká a výrobce to likviduje. Není nic snazšího, než je tímto způsobem přivést rovnou ke konečnému spotřebiteli,“ uvedl servisní technik dodávající firmy Lukáš Jirků.

Nový automat na mléko na sídlišti vypadá skoro jako pouťová atrakce. Zákazníky už z dálky láká obrovská umělá kráva na střeše pizzerie. Malované kravičky zdobí i samotný přístroj. Kromě mléka na vás z automatu vypadne i potřebná lahev. Litrová z plastu stojí 10 korun, skleněná o stejném obsahu vyjde na 15 korun. Děti možná neodolají dalším dvěma nabídkám, a to skleněné lahvi s potiskem kravičky, či půllitrové plastové lahvi s ochuceným brčkem.

„Dovážet sem budeme denně čerstvé mléko, které odpovídá nejvyšší kvalitě. Tu garantuje i mlékárna, která nám čtyřikrát do měsíce odebírá vzorky a laboratorně je prověřuje,“ ubezpečil farmář z Maršova Miloslav Drhovský.

Ani o půlnoci by se vám nemělo stát, že by automat zahlásil: Mléko došlo. Když je v tanku posledních padesát litrů, dodavateli dojde SMS, že je třeba mléko doplnit.

Přísně se bude dbát také na hygienu. „Tank se každý den umyje studenou vodou, poté horkou s dezinfekcí a pak znovu čistou vodou. Omývá se také vnitřek automatu a ostatní plochy,“ ujistil Drhovský.

Ve Veselí nad Lužnicí a Soběslavi už mohou zhodnotit, jaký je o čerstvé mléko přímo od zemědělců zájem. „Začínali jsme zhruba na čtyřiceti litrech denně, dnes se jeho spotřeba pohybuje okolo sto až sto padesáti litrů,“ řekl jednatel soběslavské pekárny Peta Bohemia Josef Kouba. Pekárna pořídila na svoje náklady automat, mléko dodává Zemědělská společnost Ostrov. „Naše byla počáteční investice. Je to pro nás ale pouze marketingová záležitost. Aby si zákazník, který k nám přijde pro čerstvé pečivo, mohl zakoupit i čerstvé mléko. Vše si kompletně zajišťuje dodavatel, veškerý zisk jde za ním. Nám platí jen spotřebu energie,“ vysvětlil Kouba. V soběslavské pekárně v Nerudově ulici si zákazníci čepují buď do svých lahví, nebo si je mohou v prodejně zakoupit za tři koruny. Litr mléka tu pořídíte za 14 korun.

Novinkou se jak ve Veselí, tak v Soběslavi, stal sortiment probiotických kultur. Ty si na obou místech můžete koupit i s podrobným návodem, jak si s jejich pomocí udělat doma kefír, jogurt nebo dokonce tvaroh.

„K tomu se také chystáme. Rádi bychom tady každých čtrnáct dní udělali prodejní akci, při níž bychom tyto sady kultur nabízeli i s výkladem, jak by měli lidé postupovat,“ nenechal se zahanbit Drhovský. Deníku navíc prozradil, že zřejmě v Táboře nezůstane u jednoho automatu. Do měsíce by se ho mohli dočkat také obyvatelé Pražského sídliště.