Kdy jste v Borotíně začali šít roušky, pro koho a jak těžké byly výrobní začátky?

Kontakt s Krizovým štábem ORP Tábor jsme navázaly 19. března potom, co jsme zahlédly výzvu města Tábor o pomoc. Výrobní začátky nebyly nijak složité a vše šlo hladce. Jednalo se hlavně o zajištění potřebného materiálu, nalezení a doladění střihu roušky, rozdělení práce v týmu a nalezení vychytávek, které zrychlily a zjednodušily výrobu.

Kolik žen se v Borotíně do šití zapojilo?

V našem šicím týmu je pět maminek. Ale nejsme jediné, které v Borotíně šily.

Kde jste sháněly materiál, látky, tkalouny, gumičky? Na kolik vás to přišlo, pokud to chcete prozradit?

První roušky vznikaly z toho, co jsme měly doma. Nadále jsme pořídily látky v DITA Tábor a bavlněné nitě na internetu. Cena materiálu nejde měřit s hodnotou času a odhodláním, které šití roušek obnáší.

Komu všemu jste roušky rozdaly?

Rodiny, známí, Borotín, Tábor.

Mezi pilné dobrovolnice, které šily roušky, patřila skupina žen z Borotína.Zdroj: Archiv Romany Pacovské

Na jaké typy roušek jste se zaměřily?

Skládané obdélníky s jednou či s dvěma vrstvami a s kapsou na filtr.

Jak funguje nebo fungovala spolupráce s městem Tábor?

„Velmi dobře. Spolupráce a komunikace s nimi je efektivní, rychlá a příjemná. Mají sběr roušek výborně zorganizovaný. Nebyl vůbec žádný problém k nám vyslat kurýra, který si roušky přebral či vymyslet předání v Táboře.

Co pro vás šití roušek znamená, co bylo hlavní motivací?

Šití roušek pro nás byla přirozená reakce na vývoj situace, kdy jsme se rozhodly věnovat svůj čas pro pomoc ostatním a aktivně se smysluplně zapojit. Velmi nás těší, že jsme byly součástí vlny solidarity, která se v ČR rozhýbala a jsme hrdé, že v našem národě je stále dost šikovných a obětavých lidí, kteří nesedí se založenýma rukama.

Co vám při šití dělalo největší radost, případně přinášelo největší trable?

Největší radostí byl pohled na narůstající hromádku hotových roušek, které byly připraveny na předání. Jediné trable se týkaly technických problémů u šicích strojů a časové náročnosti, která se odrážela na chodu domácnosti a péči o děti a školáky.