VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střezte se domácích rachejtlí

Táborsko - Úrazů spojených se zábavnou pyrotechnikou ubývá. Bezpečné jsou však jen ty ověřené

30.12.2010
SDÍLEJ:

Silvestr. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Jednou ročně, na Silvestra, si Pavel Dvořáček z Tábora těch pár rachejtliček neodpustí. S oblibou říká, že kvůli dětem, i když …

„Koupím jich vždycky pár v Tesku. Nic dramatického, jsou to jen takové hvězdy, co vyletí a zhasnou. Vždycky ale dávám pozor a holky ženu do bezpečné vzdálenosti,“ říká pětatřicetiletý otec dvou dcer.

Nejspíš jsou takhle obezřetní skoro všichni, protože úrazů v souvislosti se zábavnou pyrotechnikou ubývá. Podle ředitele jihočeské záchranky Marka Slabého jde ale spíš o náhodu: „V posledních třech letech evidujeme tento typ poranění jednou až dvakrát za rok na jeden okres . Obávám se, že jde však spíše o náhodu a štěstí než setrvalý trend, neboť pyrotechnika je stále oblíbenou záležitostí a jen zlomek uživatelů je střízlivým, poučeným a dospělým člověkem. Bohužel je většinou používána ve stavu poměrně vydatné opilosti či rozdováděnými pubescenty nebo obojí dohromady.“

Ředitel dodal, že jednoznačně nejpozitivnějším faktorem je to, že již není díky levnosti a dostupnosti potřeba vyrábět pyrotechniku doma nebo využívat starých zásob různých vojenských systémů nebo jejich součástí, jak bylo zvykem do poloviny devadesátých let. V této době docházelo k popáleninám a ztrátovým poraněním při využití pyrotechniky velice často.

Na bezpečnost by se měli lidé ohlížet už při koupi. Bezpečné pyrotechnické výrobky pro zábavné účely jsou takové, které byly ověřeny podle zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů v platném znění.
„Prakticky to znamená, že dovozce nebo výrobce tohoto zboží před uvedením na trh předloží výrobky a jejich varianty k ověření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Na základě ověření pak dostane certifikát typu se zkušební značkou,“ říká vedoucí oddělení kontroly úřadu Pavel Koblasa.

Pavel Koblasa: Raději utíkám od televize

K úrazům dochází nejčastěji vinou samotných spotřebitelů. Když nedodržují návod, nebo jsou dokonce podnapilí, ohrožují sebe i okolí

Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva doporučuje používat pouze výrobky schválené zábavné pyrotechniky, nikoliv podomácku vyrobené, případně vojenské imitační prostředky. Několik otázek jsme položili vedoucímu oddělení kontroly úřadu Pavlu Koblasovi.

Jak se od července změnil zákon, nebo spíš co to znamená pro spotřebitele, kdo a co tedy může nakupovat a následně používat?
Z důvodu sjednocení právních předpisů všech členských zemí vydala Evropská unie Směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2007/23/ES, která upravuje uvádění pyrotechnických výrobků na jednotný trh Evropské unie a mimo jiné stanovila i pravidla pro prodej zábavní pyrotechniky na celém území EU. Jednotlivé členské země byly povinny tuto směrnici zapracovat do svých právních norem. Česká republika tuto směrnici zapracovala do svých zákonů a nařízení a tyto předpisy vstoupily v platnost 1. července. Přinesly do našeho právního prostředí několik změn, které se přímo dotýkají ochrany spotřebitelů při nákupu zábavní pyrotechniky.

O jaké změny se tedy jedná?
Nová právní úprava již nerozděluje zábavní pyrotechniku na třídy nebezpečnosti I, II, III a IV, ale na kategorie 1, 2, 3, a 4 což nelze zaměňovat. Není pravda, že pyrotechnický výrobek kategorie 2 je obdobou pyrotechnického výrobku třídy nebezpečnosti II. Tyto výrobky se mohou lišit například povoleným množstvím pyrotechnických složí.
Rozdílné je rovněž věkové omezení u tříd nebezpečnosti a kategorií: Třídu nebezpečnosti I lze prodávat osobám mladším 18, pokud to není v návodu k používání zakázáno, třídu nebezpečnosti II lze prodávat osobám od 18 let, třídu nebezpečnosti III jen osobám s kvalifikací odpalovačů ohňostrojů. Na třídu nebezpečnosti IV se vztahují předpisy o výbušninách. Kategorii 1 lze poskytovat od 15 let, kategorii 2 od 18 let, kategorii 3 od 21 let. Kategorii 4 si pak může zakoupit osoba starší 18 let s odbornou způsobilostí. Novela zákona však umožňuje svými přechodnými ustanoveními uvádět na trh pyrotechnické výrobky pro zábavní účely tříd I a II podle dosavadní právní úpravy až do 3. července 2013 a pro pyrotechnické výrobky pro zábavné účely tříd III a IV až do 3. července 2016. V letošním roce je ještě převážná většina nabízených pyrotechnických výrobků označena podle původního zákona s platností do 30. 6. 2010.

Jaká je tedy vlastně bezpečná pyrotechnika pro zábavné účely?
Bezpečné pyrotechnické výrobky pro zábavné účely jsou takové, které byly ověřeny podle zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů v platném znění. Prakticky to znamená, že dovozce nebo výrobce těchto výrobků před uvedením na trh v České republice předloží výrobky a jejich varianty k ověření našemu úřadu. Na základě žádosti o typovou zkoušku předložených výrobků úřad provede ověření podle vyhlášky. Předkladatel žádosti navrhne zatřídění výrobků do třídy nebezpečnosti podle vyhlášky č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Úřad provede ověření zkušebními metodami pro příslušný výrobek, vyhodnotí bezpečnost výrobku, návod na použití a likvidaci selhaného nebo vadného výrobku, správnost zatřídění do třídy nebezpečnosti a vydá certifikát typu se zkušební značkou.

Proč se výrobek musí zatřídit do třídy nebezpečnosti?
Třída nebezpečnosti výrobku je určující pro možnost nabývání výrobků z hlediska uživatelů. Z hlediska dovozců a distributorů třída nebezpečnosti určuje systém skladování a prodeje.
Výrobky třídy I. lze prodávat stánkovým prodejem bez omezení věku. Věkovou hranici pro nabývání výrobků třídy I. může stanovit dovozce nebo výrobce. Potom by měl prodejce k tomuto omezení přihlížet a důsledně jej dodržovat. Pro klidný Silvestr rodičů doporučujeme při nákupu a použití těchto výrobků přítomnost osoby starší 18 let.
Výrobky třídy II. už nelze prodávat stánkovým prodejem, pouze v objektech k tomu schválených. Věková hranice pro nabývání těchto výrobků je stanovena nad 18 let. Doporučujeme nepoužívat výrobky pod vlivem alkoholu, omamných látek nebo léků snižujících pozornost, dodržovat návody na použití a zvážit vhodnost místa použití. Výrobky třídy III. a IV. už dostanou jen lidé s kvalifikací odpalovačů ohňostrojů.

Jak se dozvím, do jaké třídy nebezpečnosti je výrobek zařazen?
Každý certifikovaný typ výrobku je opatřen názvem dovozce nebo výrobce, zkušební značkou na nejmenším spotřebitelském balení nebo na jednotlivém výrobku. Grafická podoba zkušební značky pro pyrotechnické výrobky je stanovena vyhláškou. V oválu je vypodobněn lvíček pod ním zkratka našeho úřadu, XXX znamená číslo certifikátu, YY znamená rok vydání, Z-Z znamená třídu nebezpečnosti.

Jak se vyvarovat nákupu neověřených výrobků?
Nekupovat výrobky bez této zkušební značky. Některé zkušební značky jsou falšovány nebo kopírovány na jiné výrobky. Zkušební značka je v této podobě vydávána od roku 2000, číslo certifikátu by nemělo přesáhnout třímístné číslo. Jestliže je grafika lvíčka na značce velmi stylizovaná, je podezření na falešnou značku. Zásadně nekupovat výrobky označené značkou, které jsou viditelně poškozené. Stejně tak nekupovat výrobky vyšších tříd na stáncích. Doporučujeme rovněž kupovat pouze výrobky opatřené návodem na použití v českém jazyce a tento návod plně respektovat.

Předpokládám, že kontroloři mají před koncem roku plno práce…
Pracovníci úřadu provádějí kontroly prodejců pyrotechniky v rámci celé ČR ve spolupráci s ostatními orgány dozoru, Celními úřady, Policií ČR, Živnostenskými úřady, Hasičským záchranným sborem apod. Pokud tyto orgány zjistí neověřené pyrotechnické výrobky bez zkušební značky nebo prodej těchto výrobků s prošlou dobou použitelnosti, postupují tato zjištění našemu úřadu, který je prodávajícímu oprávněn uložit pokutu ve správním řízení až do výše pěti milionů korun.
Z dosud provedených kontrol lze učinit závěr, že většina pyrotechnických výrobků byla řádně předložena k ověřování a výrobky jsou označeny zkušebními značkami.

Na co si mají lidé při nákupu zábavné pyrotechniky dávat pozor?
Kupovat pyrotechnické výrobky pouze takové, které jsou označeny zkušební značkou, není překročena doba použitelnosti a postupovat při odpálení přesně podle pokynů výrobce. Velice důležité je upevnit výrobky podle pokynů výrobce. Pokud raketa, římská svíce či kompakt není řádně zabezpečen proti převrhnutí, pak po iniciaci již nelze tuto chybu napravit.
Když vidím v televizi, jak je používána zábavní pyrotechnika s příchodem Nového roku například na Václavském náměstí, tak raději od televize odcházím, protože je jen otázkou času, kdy dojde k vážným úrazům, ale ne vinou pyrotechnického výrobku, ale půjde vždy o nesprávné použití v rozporu s návodem k použití. Rovněž by lidé neměli tyto výrobky používat pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Tito lidé jsou vždy při použití pyrotechniky nebezpeční sami pro sebe, ale i pro své okolí. Pokud je zacházeno se schváleným pyrotechnickým výrobkem podle pokynů výrobce či dovozce, tyto výrobky nepředstavují pro uživatele a okolí nebezpečí.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

30.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT