VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střezte se domácích rachejtlí

Táborsko - Úrazů spojených se zábavnou pyrotechnikou ubývá. Bezpečné jsou však jen ty ověřené

30.12.2010
SDÍLEJ:

Silvestr. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Jednou ročně, na Silvestra, si Pavel Dvořáček z Tábora těch pár rachejtliček neodpustí. S oblibou říká, že kvůli dětem, i když …

„Koupím jich vždycky pár v Tesku. Nic dramatického, jsou to jen takové hvězdy, co vyletí a zhasnou. Vždycky ale dávám pozor a holky ženu do bezpečné vzdálenosti,“ říká pětatřicetiletý otec dvou dcer.

Nejspíš jsou takhle obezřetní skoro všichni, protože úrazů v souvislosti se zábavnou pyrotechnikou ubývá. Podle ředitele jihočeské záchranky Marka Slabého jde ale spíš o náhodu: „V posledních třech letech evidujeme tento typ poranění jednou až dvakrát za rok na jeden okres . Obávám se, že jde však spíše o náhodu a štěstí než setrvalý trend, neboť pyrotechnika je stále oblíbenou záležitostí a jen zlomek uživatelů je střízlivým, poučeným a dospělým člověkem. Bohužel je většinou používána ve stavu poměrně vydatné opilosti či rozdováděnými pubescenty nebo obojí dohromady.“

Ředitel dodal, že jednoznačně nejpozitivnějším faktorem je to, že již není díky levnosti a dostupnosti potřeba vyrábět pyrotechniku doma nebo využívat starých zásob různých vojenských systémů nebo jejich součástí, jak bylo zvykem do poloviny devadesátých let. V této době docházelo k popáleninám a ztrátovým poraněním při využití pyrotechniky velice často.

Na bezpečnost by se měli lidé ohlížet už při koupi. Bezpečné pyrotechnické výrobky pro zábavné účely jsou takové, které byly ověřeny podle zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů v platném znění.
„Prakticky to znamená, že dovozce nebo výrobce tohoto zboží před uvedením na trh předloží výrobky a jejich varianty k ověření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Na základě ověření pak dostane certifikát typu se zkušební značkou,“ říká vedoucí oddělení kontroly úřadu Pavel Koblasa.

Pavel Koblasa: Raději utíkám od televize

K úrazům dochází nejčastěji vinou samotných spotřebitelů. Když nedodržují návod, nebo jsou dokonce podnapilí, ohrožují sebe i okolí

Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva doporučuje používat pouze výrobky schválené zábavné pyrotechniky, nikoliv podomácku vyrobené, případně vojenské imitační prostředky. Několik otázek jsme položili vedoucímu oddělení kontroly úřadu Pavlu Koblasovi.

Jak se od července změnil zákon, nebo spíš co to znamená pro spotřebitele, kdo a co tedy může nakupovat a následně používat?
Z důvodu sjednocení právních předpisů všech členských zemí vydala Evropská unie Směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2007/23/ES, která upravuje uvádění pyrotechnických výrobků na jednotný trh Evropské unie a mimo jiné stanovila i pravidla pro prodej zábavní pyrotechniky na celém území EU. Jednotlivé členské země byly povinny tuto směrnici zapracovat do svých právních norem. Česká republika tuto směrnici zapracovala do svých zákonů a nařízení a tyto předpisy vstoupily v platnost 1. července. Přinesly do našeho právního prostředí několik změn, které se přímo dotýkají ochrany spotřebitelů při nákupu zábavní pyrotechniky.

O jaké změny se tedy jedná?
Nová právní úprava již nerozděluje zábavní pyrotechniku na třídy nebezpečnosti I, II, III a IV, ale na kategorie 1, 2, 3, a 4 což nelze zaměňovat. Není pravda, že pyrotechnický výrobek kategorie 2 je obdobou pyrotechnického výrobku třídy nebezpečnosti II. Tyto výrobky se mohou lišit například povoleným množstvím pyrotechnických složí.
Rozdílné je rovněž věkové omezení u tříd nebezpečnosti a kategorií: Třídu nebezpečnosti I lze prodávat osobám mladším 18, pokud to není v návodu k používání zakázáno, třídu nebezpečnosti II lze prodávat osobám od 18 let, třídu nebezpečnosti III jen osobám s kvalifikací odpalovačů ohňostrojů. Na třídu nebezpečnosti IV se vztahují předpisy o výbušninách. Kategorii 1 lze poskytovat od 15 let, kategorii 2 od 18 let, kategorii 3 od 21 let. Kategorii 4 si pak může zakoupit osoba starší 18 let s odbornou způsobilostí. Novela zákona však umožňuje svými přechodnými ustanoveními uvádět na trh pyrotechnické výrobky pro zábavní účely tříd I a II podle dosavadní právní úpravy až do 3. července 2013 a pro pyrotechnické výrobky pro zábavné účely tříd III a IV až do 3. července 2016. V letošním roce je ještě převážná většina nabízených pyrotechnických výrobků označena podle původního zákona s platností do 30. 6. 2010.

Jaká je tedy vlastně bezpečná pyrotechnika pro zábavné účely?
Bezpečné pyrotechnické výrobky pro zábavné účely jsou takové, které byly ověřeny podle zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů v platném znění. Prakticky to znamená, že dovozce nebo výrobce těchto výrobků před uvedením na trh v České republice předloží výrobky a jejich varianty k ověření našemu úřadu. Na základě žádosti o typovou zkoušku předložených výrobků úřad provede ověření podle vyhlášky. Předkladatel žádosti navrhne zatřídění výrobků do třídy nebezpečnosti podle vyhlášky č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Úřad provede ověření zkušebními metodami pro příslušný výrobek, vyhodnotí bezpečnost výrobku, návod na použití a likvidaci selhaného nebo vadného výrobku, správnost zatřídění do třídy nebezpečnosti a vydá certifikát typu se zkušební značkou.

Proč se výrobek musí zatřídit do třídy nebezpečnosti?
Třída nebezpečnosti výrobku je určující pro možnost nabývání výrobků z hlediska uživatelů. Z hlediska dovozců a distributorů třída nebezpečnosti určuje systém skladování a prodeje.
Výrobky třídy I. lze prodávat stánkovým prodejem bez omezení věku. Věkovou hranici pro nabývání výrobků třídy I. může stanovit dovozce nebo výrobce. Potom by měl prodejce k tomuto omezení přihlížet a důsledně jej dodržovat. Pro klidný Silvestr rodičů doporučujeme při nákupu a použití těchto výrobků přítomnost osoby starší 18 let.
Výrobky třídy II. už nelze prodávat stánkovým prodejem, pouze v objektech k tomu schválených. Věková hranice pro nabývání těchto výrobků je stanovena nad 18 let. Doporučujeme nepoužívat výrobky pod vlivem alkoholu, omamných látek nebo léků snižujících pozornost, dodržovat návody na použití a zvážit vhodnost místa použití. Výrobky třídy III. a IV. už dostanou jen lidé s kvalifikací odpalovačů ohňostrojů.

Jak se dozvím, do jaké třídy nebezpečnosti je výrobek zařazen?
Každý certifikovaný typ výrobku je opatřen názvem dovozce nebo výrobce, zkušební značkou na nejmenším spotřebitelském balení nebo na jednotlivém výrobku. Grafická podoba zkušební značky pro pyrotechnické výrobky je stanovena vyhláškou. V oválu je vypodobněn lvíček pod ním zkratka našeho úřadu, XXX znamená číslo certifikátu, YY znamená rok vydání, Z-Z znamená třídu nebezpečnosti.

Jak se vyvarovat nákupu neověřených výrobků?
Nekupovat výrobky bez této zkušební značky. Některé zkušební značky jsou falšovány nebo kopírovány na jiné výrobky. Zkušební značka je v této podobě vydávána od roku 2000, číslo certifikátu by nemělo přesáhnout třímístné číslo. Jestliže je grafika lvíčka na značce velmi stylizovaná, je podezření na falešnou značku. Zásadně nekupovat výrobky označené značkou, které jsou viditelně poškozené. Stejně tak nekupovat výrobky vyšších tříd na stáncích. Doporučujeme rovněž kupovat pouze výrobky opatřené návodem na použití v českém jazyce a tento návod plně respektovat.

Předpokládám, že kontroloři mají před koncem roku plno práce…
Pracovníci úřadu provádějí kontroly prodejců pyrotechniky v rámci celé ČR ve spolupráci s ostatními orgány dozoru, Celními úřady, Policií ČR, Živnostenskými úřady, Hasičským záchranným sborem apod. Pokud tyto orgány zjistí neověřené pyrotechnické výrobky bez zkušební značky nebo prodej těchto výrobků s prošlou dobou použitelnosti, postupují tato zjištění našemu úřadu, který je prodávajícímu oprávněn uložit pokutu ve správním řízení až do výše pěti milionů korun.
Z dosud provedených kontrol lze učinit závěr, že většina pyrotechnických výrobků byla řádně předložena k ověřování a výrobky jsou označeny zkušebními značkami.

Na co si mají lidé při nákupu zábavné pyrotechniky dávat pozor?
Kupovat pyrotechnické výrobky pouze takové, které jsou označeny zkušební značkou, není překročena doba použitelnosti a postupovat při odpálení přesně podle pokynů výrobce. Velice důležité je upevnit výrobky podle pokynů výrobce. Pokud raketa, římská svíce či kompakt není řádně zabezpečen proti převrhnutí, pak po iniciaci již nelze tuto chybu napravit.
Když vidím v televizi, jak je používána zábavní pyrotechnika s příchodem Nového roku například na Václavském náměstí, tak raději od televize odcházím, protože je jen otázkou času, kdy dojde k vážným úrazům, ale ne vinou pyrotechnického výrobku, ale půjde vždy o nesprávné použití v rozporu s návodem k použití. Rovněž by lidé neměli tyto výrobky používat pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Tito lidé jsou vždy při použití pyrotechniky nebezpeční sami pro sebe, ale i pro své okolí. Pokud je zacházeno se schváleným pyrotechnickým výrobkem podle pokynů výrobce či dovozce, tyto výrobky nepředstavují pro uživatele a okolí nebezpečí.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

30.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 27 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři Projekční technik - doprava. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odbornost SOŠ stavebního směru, technické lyceum, znalost ACAD nezbytná., Zaměstnanecké výhody: flexibilní pracovní doba, kariérní růst, home office, Kontakt emailem: jirovsky7@seznam.cz. Pracoviště: Atelier m.a.a.t., s.r o., Převrátilská, č.p. 330, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Jirovský, +420 725 032 534.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sváření nerezových materiálů pro profesionální výrobu gastro zařízení - fritézy, pizza pece, sporáky atd, Příspěvek na stravování, nadstandardní zdravotní péče, bonus za docházku, kontakt tel: 8:00 - 15:00 nebo e-mail. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 23 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativa - nákup. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: komunikace se zákazníky, zpracování objednávek, nákup materiálu, příprava podkladů pro výdej materiálu, drobná administrativa. Pracoviště: Aknel group a.s., Strkovská, č.p. 1, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jakub Jirovský, +420 605 400 775.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 35 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství obchodník (hypotéky, investice, pojištění). Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme kolegu s praxí ze stavební spořitelny nebo pojišťovny pro zajištění financování nemovitostí a kompletní pojistné a investiční projekty. , Dotovaný leasing Škoda Octavia, příspěvek 10 000 Kč na licenci od ČNB. , Zdroj klientů je podporován naší sesterskou realitní kanceláří Fincentrum reality, která nám dodává klienty na obsloužení. Nástup možný ihned. , Zázemí kanceláří, odborných a osobních asistentek k dispozici pro usnadnění práce., Strukturovaný životopis zasílejte na mail martin.franc@fincentrum.com nebo volat 602184597.. Pracoviště: Martin franc - fincentrum, a.s., nám. F. Křižíka, č.p. 348, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Franc, +420 602 184 597.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Země živitelce bude jako každý rok připraven program i pro ty nejmenší.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Ilustrační snímek

Staví moderní zdravotnické středisko

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

V kempu Karvánky létali závodníci vzduchem

Soběslav – Kemp Karvánky mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí obsadili tuto sobotu závodníci na wakeboardech.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT