Maturitní zkoušku vykonal ze zkoušek: Že vám to nedává smysl? To ani pedagogům, kteří k této větě zanesené v oficiálních verzích vysvědčení nové státní maturity poslali na Cermat připomínky. Teprve den před zveřejněním výsledků byla zjednána náprava. Maturitní zkoušku vykonávají studenti samozřejmě z předmětů.

A je toho určitě víc, co by se dalo státním maturitám vytknout. Studenti kritizují úroveň otázek, učitelé a především ředitelé škol obrovskou administrativní zátěž.

„Je to náročné na čas, na lidi i na materiál. V době maturit je takřka nemožné, aby se v ostatních třídách vyučovalo. Ale především mi to přijde velmi stresující pro studenty. Ti čekají na výsledky tři až čtyři týdny a navíc ještě v době, kdy většina z nich dělá přijímačky na vysokou, ještě neví, zda vůbec odmaturovali,“ říká ředitel veselské ekologické školy Ladislav Honsa.

A studenty nestresuje zřejmě jen tohle. Lenka Hralová z Tábora patří na gymnáziu rozhodně k premiantům. Přesto si především z češtiny nebyla vůbec jistá. „Zvolila jsem si vyšší úroveň, protože při generálce mi přišlo, že to v pohodě zvládnu. Tentokrát to ale bylo o dost těžší, spousta otázek navíc byla položena sporně. Chvílemi se to podobalo Sciím, což podle mého názoru nemá s maturitou moc společného.“
S výsledky je ředitel SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí spokojen. Míra neúspěšnosti jeho studentů je velmi nízká a zdaleka nedosáhla celorepublikového průměru.


Celostátně neprošlo maturitním sítem 19,5 procenta maturantů. Na táborské průmyslovce jen 11,5 procenta. Samotné technické lyceum bylo ještě daleko úspěšnější. „U nás na technickém lyceu bylo toto číslo 1,7 procenta, což je fyzicky jeden žák, zatímco celostátní průměr gymnázií je 5,1 procenta a lyceí dokonce 9,8 procenta. Dá se tedy říci, že táborští lyceisté jsou třikrát, resp. šestkrát úspěšnější,“ pochvaluje si vysledky zástupkyně ředitele Libuše Trávníčková. I ona si však postěžovala na administrativní i finanční zátěž, která se týká především tisku pracovních listů.

„Snad ani jaderné hlavice v Pentagonu nemají lepší zabezpečení. Tolik bezpečnostních plomb, co jsme s maturitní komisařkou během sedmi dnů plombovaly a odplombovaly jsem ani nepočítala! Bylo to náročné. Naštěstí naše školní DDT, což není proslulý pesticid, ale Digitalizační Datový Terminál, pracoval spolehlivě. Ovšem oddychla jsem si teprve ve čtvrtek, když jsme úspěšně vytiskli všechna maturitní vysvědčení a protokoly,“ dodala Trávníčková.

Stoprocentní a devadesáti procentní úspěšnost. To je výsledek dvou maturitních tříd Táborského soukromého gymnázia. Všichni žáci, kteří volili vyšší úroveň maturity (30 zkoušek), uspěli. Storpocentní úspěšností se tu mohou pochlubit i v matematice a v němčině v obou úrovních.

„Nechci obtěžovat veřejnost se stížností na gigantickou administrativní náročnost maturity, je úkolem odborných institucí pod koordinací MŠMT, aby zajistily rozumnější a účelnější průběh celého procesu, bude tak zároveň i levnější a kratší. Ale to, co již po několikátý rok prožívají učitelé základních a středních škol v rámci celé školské reformy, je přetížení naprosto neuvěřitelných rozměrů, kde se ve finále a pod horami formulářů zcela ztratí žák a původní smysl - totiž kvalitně a zajímavě učit, s kvalitními výsledky,“ shrnula svoje dojmy ze státních maturit ředitelka TSG Markéta Švadlenová.
Samotnou myšlenku státních maturit však ředitelé hodnotí pozitivně. I ředitel táborské průmyslovky Marcel Gause: „Ať má na státní maturity kdokoli jakýkoli názor, jedno je nezpochybnitelné: nastavily všem stejnou laťku.“