Starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) mu poděkoval, že přišel osobně a rozhodl se čelit dotazům z fóra. Přítomným zastupitelům také popsal, že jde skutečně o velké a složité téma. „V žádném případě to nepodceňujeme, nesnažíme se to přehlížet. Jsme v kontaktu s veřejností ze Stoklasné Lhoty, kde má situace vývoj,“ připomněl starosta podrobnosti týkající se nešťastné události a postřelení místního muže za předchozího provozovatele. Opakovaně také konstatoval, že na prvním místě je bezpečnost.

Střelnice nesmí být hrozbou

Také popsal složitý proces povolování provozu policií a dalšími orgány. Dodal, že radnice je účastníkem správního řízení a angažuje se také na popud občanů a osadního výboru tím, že poslala policii připomínky k budoucímu provozu. „Věnujeme tomu bedlivou pozornost a samozřejmě si přejeme, aby nové zařízení v žádném případě, ani stínem pochybnosti, nebylo pro kohokoliv ohrožením. Je ve veřejném zájmu, aby střelnice byla bezpečná a mohla fungovat například pro strážníky městské policie, různé střelecké oddíly či složky chránící občany,“ podotkl Pavlík.

Střelnice v Čekanicích má nového majitele, který chce zahájit provoz. K větší bezpečnosti začal na místě dělat úpravy. Prý neunikne už ani kulka.
V Táboře brojí proti střelnici v Čekanicích. Lidé se bojí zbytečně, říká majitel

Do debaty se vložila místostarostka Lenka Horejsková (Společně pro Tábor). „Jde o věc, která hýbala veřejnou diskusí s občany v knihovně. Zajímají mě nejbližší záměry se střelnicí a aktuální situace kolem ní,“ ptala se provozovatele.

Profesionální přístup a bezpečnost nutná

Majitel objektu za přejezdem v Čekanicích Vítězslav Bureš uvedl, že se sportovní střelbou zabývá přes 10 let. „Mám bohaté zkušenosti v oboru a podařilo se nám dát dohromady dobrý tým instruktorů a správců střelnice,“ popisoval a jmenoval například střeleckého metodika Richarda Tomáše, který pracujeme pro Armádu ČR, bývalého instruktora Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martina Tiefenbacha a další. „Jsme tým profesionálů a chceme se soustředit na sportovní střelbu, přípravu veřejnosti a mládeže a střeleckou připravenost záloh státu,“ dodával Bureš.

Střelnice v Čekanicích má nového majitele, který chce zahájit provoz. K větší bezpečnosti začal na místě dělat úpravy. Prý neunikne už ani kulka.
Tábor připomínkuje otevření střelnice v Čekanicích. Radní poslali policii dopis

Střelnice je podle něj zatím staveniště. „Vše připravujeme. Bezpečnost je pro nás hrozně důležitá. Víme, co se stalo, strašně nás to mrzí. Vůbec nechápeme, jak se něco takového mohlo stát. My jsme stříleli na střelnicích po celém světě a musíme říct, že tady ta střelnice, kterou Tábor postavil před 40 lety, je jedna z nejhezčích a je škoda, že nebyla vedena nejlepším způsobem a mohlo se něco takového stát,“ hovořil o postřelení muže zbloudilou střelou v roce 2017.

Konkrétní opatření

Do objektu prý kromě jeho pořízení v dražbě a dalších oprav investoval dalších 2,5 milionu do samotného zabezpečení. Zastupitelka Alena Heršálková (Ano 2011) chtěla znát konkrétní opatření. „Mě by zajímalo, co jste udělali pro zajištění bezpečnosti, aby už nikdy nemohlo dojít k takové nešťastné události, která se tam stala,“ ptala se.

Bureš popsal fyzické překážky i opatření týkající se lidských faktorů a pohybu osob v areálu. „Důležitý je také lidský faktor a kontrola procesu střelby. Vylepšili jsme také překážky, čelní val na stometrovém dostřelišti jsme zvedli na maximální výšku, kterou nám umožnilo stavební povolení, clony zabraňující přestřelení nad střelištěm jsme vylepšili neprůstřelným plechem,“ jmenoval majitel střelnice.

Zdroj: Záznam části živého vysílání města Tábor

Další zárukou bezpečnosti má být provozní řád vytvořený soudním znalcem v oboru balistiky Janem Komendou. „Například, když bude střílet člověk bez zbrojního průkaze, může jen na základní palební čáře a jen pod dozorem kvalifikovaného instruktora. Dřív mohl jen pod dozorem kohokoliv se zbrojním průkazem,“ uvedl Vítězslav Bureš.

Střelnice už má nové webové stránky, pod názvem Střelecké centrum Tábor, tam si lze přečíst novinky a aktuální informace. V anketě Deníku, kde jsme se čtenářů ptali, zda souhlasí s obnovou provozu, bylo 91 procent hlasujících pro a 8 procent proti (uděleno bylo celkem 1015 hlasů).