Během jediného týdne se v Bechyni ztratila dvě auta. Vandalové co víkend zničí někomu majetek, v parku se povalují injekční stříkačky. Přesto až dosud chyběli městští strážníci.
Ani takový obrázek však nestačil k tomu, aby Josef Válek (KSČM) s nadšením pro městskou policii zvedl ruku. Když šéf táborských strážníků Petr Svoboda, který je u MěP od roku 1993, zastupitelům garantoval i při dvou lidech městské stráže nižší škody a méně trestné činnosti, označil Válek jeho vyčíslení za improvizaci. „Já sice městskou policii chci, ale dva strážníci budou málo a všechno zkrachuje. Mělo by jich být minimálně šest a když strážníky, tak také kamerový systém,“ vysvětlil Válek.
Na takový počet strážníků by však město muselo hodně „došetřit“ a bezpečí občanů by se ještě dlouhé roky nezvýšilo. Přitom občané v internetové anketě jasně řekli, že už mají vandalů plné zuby. Z 1760 hlasujích jich plná polovina zaškrtla možnost „určitě ano“ a dalších devět procent „spíše ano“. Čtvrtina hlasujích (440) byla pro „určitě ne“ a osm procent pro „spíše ne“. Zbývajícím osmi procentům je jedno, zda Bechyně městskou policii zřídí či nikoli.
Při konečném hlasování se z jedenácti přítomných zastupitelů zdržela pouze Stanislava Vogeltanzová (ČSSD)
Bechyně počítá, že na vyškolení a vybavení dvou strážníků bude potřebovat přes 800 000 korun. Záleží, jak bude štědrá nebo naopak šetrná ve vybavení dvoučlenné hlídky. Více si zatím dovolit nemůže. „Teď nemáme peníze, ale do budoucna počítám s rozšířením,“ potvrdil starosta Jaroslav Matějka (SNK–ED).
Zastupitelé kývli i na návrh Jiřího Kokeše (Volba pro Bechyni) aby s pokrytím nákladů pomohl již letošní rok. „Mohlo by se zajistit nějaké materiální vybavení, například i výstroj, pokud už vybereme lidi,“ mínil.