V první den předčasných voleb si cestu k urnám našly podle informací volebních komisařů zhruba dvě pětiny oprávněných voličů. Volební účast na jihu Čech se pohybovala mezi 35 až 55 procenty, což byl případ Kvildy na Prachaticku. V Hluboké nad Vltavou přišlo volit 45 procent voličů, horší to bylo v menších obcích.

21.45: Táborští městští strážníci mohou s uspokojením říct: narušitel voleb se žádný nevyskytl.  "Žádné oznámení k nám za celou dobu nepřišlo. Byl klid, teď v noci ještě zkontrolujeme zapečetění volebních místností a doufám, že se už nebude nic dít," potvrdil nám strážník ve službě Miroslav Růžička.  

21.20: V táborském okrsku 21 do 20. hodiny odvolilo 35 procent voličů. "Máme stálý příliv, takhle to nebývá. Zřejmě je to tím, že bude dlouhý víkend, tak chtějí mít v sobotu už volno," odhadovala předsedkyně komise Veronika Kolářová. Do uren jim tady svoje hlasy odevzdávají i lidé od cyklokrosu, který se zítra na trati v areálu Komora pojede. Zřejmě ani Světový pohár nezviklá odpovědnost mnohých sportovců, kteří nemohou volit v místě svého trvalého bydliště.  

21.11: Dvaadvacetiletý Jan Wágner patřil k posledním pátečním voličům. Do své volební místnosti v táborské vilové čtvrti se přemisťoval ze Sídliště nad Lužnicí. "Bojím se, aby nebyla změna ještě k horšímu, to jde vždycky. Od začátku jsem úplně jasno neměl, ale favority jsem měl. Od minula jsem ho nezměnil, zůstávám věrný, i když všichni zklamou. Dávám jim druhou šanci," mluvil o svém vyvoleném, Jan Wágner, který zažívá své druhé volby. 

20.52: Posun doleva a nejistý výsledek očekávají zahraniční média v souvislosti s parlamentními volbami v České republice. Všímají si také možného návratu komunistů k moci. Volby by měly skončit vítězstvím sociální demokracie, která však nemá jisté, že bude moci vytvořit stabilní koalici, napsala francouzská agentura AFP.

20.42: V Želči si na nedostatek voličů nestěžují. Svůj hlas vhodilo do schránky 37 procent z nich. Účast je zatím dokonce vyšší, než u prezidentských voleb či voleb do sněmovny v roce 2010.

19.26: O možnost ovlivnit, jakým směrem se bude stát dále ubírat, nechtělo přijít 32 hospitalizovaných v táborské nemocnici. Členy volební komise na chodbách zastavovali pacienti a často se Josef Kratochvíl odvolil v nemocnici.dotazovali, zda smějí vhodit hlas do schránky pouze po předložení občanského průkazu. Ty, kteří si včas neopatřili volební průkaz, ale museli komisaři odmítnout. Správně připravený byl sedmaosmdesátiletý Josef Kratochvíl ze Soběslavi, který od svých osmnácti let žádné volby nevynechal. Proto pro něj byla i nyní účast samozřejmostí: „Celá dlouhá léta jsem věrný jedné straně. Moc dobře pamatuji válku. Zažil jsem osvobození Tábora, ale také masakr v Německu, kdy skončilo 204 svazáků postřelených v nemocnici. Všechny události, které mě tehdy potkaly, a lidé, se kterými jsem se setkal, moji volbu ovlivnili. Nikdy jsem volby nevynechal a i když jsem teď v nemocnici, nebudu to měnit," míní pamětník.

19.13:  "Možná bude účast o něco vyšší než minule, tipuju ji tak na 67 procent. Mám pocit, že tyto volby vnímají lidi jako hodně důležité, tak snad zareagují," odhaduje aktivitu voličů táborský římskokatolický farář Petr Plášil. To Jaroslav Zvěřina, kandidát ODS, to vidí přesně naopak. "Já myslím, že přijde méně lidí, protože je prodloužený víkend," uvedl s tím, že podle něj účast nepřekročí 60 procent.  A do třetice tip Ladislava Šedivého z kandidátky KSČM: "Bude na stejné úrovni. Možná, že hezké počasí a prodloužený víkend sehraje něco v počtu voličských průkazů," odhadoval.

Voličských průkazů vydal Tábor 453, což je podle Vladimíra Helmy z odboru vnitřních věcí vysoké číslo. Zhruba o čtvrtinu vyšší než minule. Vladimír Helma navštěvuje volební okrsky a sleduje, že účast si zatím drží dobré tempo.  

19.10: V Radeníně odvolilo 25 voličů ze 411. Voliči přicházejí průběžně.

18.46: Po čtyřech hodinách od otevření místností odvolila v Táboře - Čekanicích odhadem asi čtvrtina voličů. Zájem je poměrně velký, zkušení komisaři odhadují, že volební účast by mohla být vyšší než v prezidentských volbách, kdy přišlo 61,31 procenta v I. kole a 59,11 procenta voličů ze seznamu ve II. kole.

Věk není překážkou

Nejdříve nám paní Miroslava Fučíková pohrozila vztyčeným ukazováčkem, že rozhodně ji nebudeme fotit a rozhodně nebude nic říkat. Jenže pak se rozpovídala, že by stránka nestačila.

Na konci září oslavila stovku, ale volby si ujít nenechala. Ve tři odpoledne za ní přišly komisařky s přenosnou urnou. „Vždycky jsem volila,Stoletá volička Miroslava Fučíková. jenže teď jsem naštvaná, že se mi špatně chodí. Jinak mluvit, číst, luštit křížovky, to všechno můžu. A sleduju, i co se děje v televizi," zlobila se sama na sebe, ale i mnohý podstatně mladší senior by jí mohl závidět. Vždyť i s výběrem kandidátky si poradila.
„Vždycky volím stejně, zaváhala jsem jen jednou, to jsem ještě bydlela v Praze. Od té doby už vím, co chci a volím jen tu jednu stranu. Něco jsem v televizi viděla, ale ty besedy jsem nesledovala. Vybírala jsem lidi podle sympatií a taky podle toho, jak to tady vedou. Co udělají dobrého, aby to špatný potírali," prozradila nám svůj klíč k rozhodování.

Přeje lidem práci

A co dobrého by od politiků ráda viděla?
„Hlavně, aby lidi měli práci, aby si mohli něco koupit. A taky, aby byla zvýšená bezpečnost. Je tu moc lidí, co sem nepatří, kteří se tu potulují a ohrožují a ztěžují život ostatním," míní seniorka.
Jejím přáním je i vychovanější mládež. Jak upřesnila, aby mladí byli „rovnější" a trochu víc na sebe dbali.
Táboračkou Miroslava Fučíková není ještě ani celý rok. „Je to přesně devět měsíců, co jsem tady. Předtím jsem třicet let bydlela v Prachaticích. Ale tady mám dceru, šest vnoučat a šest pravnoučat. Teď je mám hezky pohromadě. Syn je vdovec a žije v Praze," vyjmenovala svou rodinu. A vzpomněla i na manžela, lékaře a profesora, který býval přednostou 4. interní kliniky v Praze.
Miroslava Fučíková vystudovala Masarykovo univerzitu, učila na gymnáziu v Třebíči a Uherském Brodě a posledních deset let profesního života vyučovala v Praze na jazykové škole němčinu.

V roce 1913 se narodila ve Všetatech u Frymburka do tehdejšího Rakouska – Uherska. Bylo jí pět let, když skončila první světová válka a spolu s ní i monarchie. Atmosféru vzniku samostatného státu si již ale nevybavuje.
A víte, co Miroslava Fučíková snídá? Stopečku becherovky. „Jenom maličkou, ale to stačí, že nemám potíže se žaludkem. Jinak se cítím dobře. Dobře i celou noc spím, vůbec se nebudím. A hlavně tady mám všechny kolem sebe. Jen mi vadí, že jsem trochu přestala slyšet na jedno ucho," popsala nám svou kondici zodpovědná volička.

18.35: I v Řípci je situace srovnatelná s volbami v minulých letech. V oci je 257 voličů a zatím do volební místnosti na obecním úřadě přišla osmdesátka z nich.

18.29: Po čtyřech hodinách od otevření místností odvolila v Táboře-Čekanicích odhadem asi čtvrtina voličů. Zájem je poměrně velký, Zkušení komisaři odhadují, že volební účast by mohla být vyšší než v prezidentských volbách, kdy přišlo 61,31 procenta v I. kole a 59,11 procenta ve II. kole.

18.23: V Mažicích na Veselsku se komisaři nenudí. Účast je zatím srovnatelná s prezidentkými volbami. "Druhý den bývá vždy slabší, tak jsem sám zvědavý, kolik lidí ke schránkám zítra zavítá," podotkl místopředseda komise Jan Mach. Vhodit hlas do schránky přišlo zatím 35 voličů ze 119.

17.55: Studentka táborského gymnázia Valérie Dvořáková byl letos v lednu v den svých osmnáctin poprvé volit, a to rovnou prezidenta.
 „Rozhodla jsem, že půjdu i tentokráte, že u voleb do sněmovny nebudu chybět. Mezi mými vrstevníky se vedou velké diskuse, koho volit, co má budoucnost a co je naopak zbytečné podporovat a přemýšlet nad tím," řekla gymnazistka, která kampaň sledovala hlavně na sociálních sítích. „Většina mých spolužáků volit jde, ale názory koho, jsou velmi různé. I pro mě bylo svým způsobem těžké si vybrat. Rozhodovala jsem se nakonec mezi TOP 09, lidovci a Zelenými. Doufám, že můj hlas té straně pomůže," svěřila se Valérie Dvořáková.

17.00: Veselský okresek číslo 6 zažil úsměvné situace. Nejdříve jedna volička ve vysokém věku byla zřejmě z důležitosti okamžiku tak rozrušená, že si nevzpomněla na svoje jméno. Pohotové komisařky si ho musely přečíst z jejího průkazu samy. Rozruch způsobil i prvovolič, který nevěděl, kam s neúřední obálkou, a tak ji málem vhodil do urny. "To máme zkušenosti, že jsme z urny vylovili i občanský průkaz," nedivil se roztržitosti mladíka předseda komise Václav Suchan.  

Krátká porada nad volbou. Sestry Petra Husáková a Jana Pancířová - Kopřivová s dcerami. 16.11. Pěkně pohromadě přišlo k urně dámské rodinné kvarteto: Petra Husáková s dcerou Kateřinou (vlevo) a svojí sestrou Janou Pancířovou-Kopřivovou, která si v kočárku přivezla dceru Sofii. Na chodbě školy na náměstí Mikuláše z Husi se ještě zastavily a krátce debatovaly, koho voli,. „Máme poslední poradu," usmála se Petra Husáková.

16.08: Mezi pravidlené voliče se řadí Táborák Petr Bystřický (50 let). Ani tentokrát s účastí neváhal. „Vybral jsem to nejlepší, co si myslím. Vybráno jsem měl dlouho dopředu. Volím doprava," řekl Petr Bystřický.

Projektant Štěpán Pavlík (42), který přišel k volbám na Starém Městě v Táboře se synkem Štěpánem, měl o své volně jasno předem. Volil pravici. „Bylo to pro mě snadné, protože vnímám obrovské nebezpečí, jak nás chce levice zavléci pod vliv Kremlu. Volil jsem stranu, která nás jasně ukotvuje ve strukturách Evropy a Západu."

16.01: Z Roudné dostáváme informace, že první voliči přišli hned na start voleb a poslední je budou zase končit. Tempo se rozbíhalo pomaleji, za hodinu vhodilo obálku 10 lidí. Pravidelně tady chodí volit přes 60 procent. V Klenovicích odvolili dokonce i dva lidé na voličský průkaz. Čtyři mají nahlášené ve Vescích, kde je v seznamu 219 voličů. "Dlouho jsem vybírala, než jsem se rozhodla. Dokonce několik hodin a vybrala jsem až dnes," uvedla volička Anna Jiráčková z Vesců. 

15.57: Během půl hodiny odvolilo u okrsku na úřadě v Sezimově Ústí I 28 lidí z 500 jmen v seznamu. V podstatě co minuta, to jeden volič. Místopředseda komise Vladimír Friedl také pyšně říká, že na úřadě je nejsvědomitěšjší okresek, účast tu bývá vždy nejvyšší. V roce 2010 také Sezimovo Ústí patřilo k nejlepším z kategorie měst. Dosáhlo na účast 70,70 procenta. 

15.45: Mezi prvními voliči, kteří přišli k urně ve škole na náměstí Mikuláše z Husi, byl scenárista Jan Míka (Život na zámku, Náves, Náměstíčko, Šípková Růženka, Cukrárna či Příkopy). „Dlouho jsem váhal, koho volit, protože stejně jako spousta lidí jsem i já už hodně naštvaný na všechny ty politiky, kteří způsobili situaci v této republice. Teď stojím před vraty volební místnosti a ještě si nejsem jistý, koho zvolím. Až tam vlezu, tak to budu vědět. Že bych nešel volit, to jsem si nepřipouštěl. To nemá cenu nevolit. Trošku se přikláním ke středu, možná i doleva, a to nejsem žádný levičák. Ale myslím si, že to nakonec stejně nedodržím," řekl Deníku Jan Míka. 

Scénárista Jan Míka u voleb.

Jiří a Veronika Sychovi z Tábora patřili k prvním voličům ve volebním okresu č. 1 v Táboře. Manžel se vyjádřil, že původně k volbám jít ani nechtěl, ale pak ke všemu přistoupil velmi zodpovědně. „Sledoval jsem předvolební debaty, četl jsem nabídky. Nakonec jsem si vybral. Volil jsem menší stranu," řekl čtyřiatřicetiletý Jiří Sycha. S manželkou se na volbě strany shodli.

15.38: Komisaři ve volebních místnostech odbavili první voliče. Již ve 14 hodin bylo v okrsku Tábora č. 1 na náměstí Mikuláše z Husi plno. Zapisovatelka Jana Nováková z městského úřadu je poměrně překvapena. „Nestává se často, že přede dveřmi před otevřením místnosti stojí dvacet lidí. Mezi lidmi se ale proslýchá, že o tyto volby bude zájem," řekla Jana Nováková, která v komisi zasedala už tak často, že nedokáže spočítat, na kolikátých volbách se podílí.

K prvním voličům tu patřili Jiří a Veronika Sychovi z Tábora. Manžel se vyjádřil, že původně k volbám jít ani nechtěl, ale pak ke všemu přistoupil velmi zodpovědně. „Sledoval jsem předvolební debaty, četl jsem nabídky. Nakonec jsem si vybral. Volil jsem menší stranu," řekl čtyřiatřicetiletý Jiří Sycha. S manželkou se na volbě strany shodli.

Ve 14 hodin se otevřely všechny volební místnosti, do nichž přicházejí první voliči. 

Ve 12 hodin začala příprava volebních komisí. Členové do místností nosí všechno potřebné vybavení od archů se jmény voličů až po to nejdůležitější: volební urnu. My jsme při práci zastihli komisaře ze třetího táborského okrsku, tedy v budově obchodní akademie. V seznamu mají 735 voličů a v komisi zasedne 11 lidí. "U nás volí kolem pětatřiceti procent voličů, myslím, že by to mohlo být o něco víc," říká Blanka Vyskočilová, která plní úlohu zapisovatelky a při volbách pracuje už téměř deset let. S kolegy vyklidili třídu o zbytečné lavice a z auta nanosili vybavení. Čekali také na příchod předsedkyně Jaroslavy Brázdové. "Spolu budeme poprvé, ale věřím, že zase u nás bude pohoda," dodává Blanka Vyskočilová. 

Kontrola před volbou

Než se vydáte do volební místnosti, zkontrolujte si vše tak, aby vaše hlasování bylo platné. To znamená mít s sebou platný občanský průkaz nebo pas. V případě nouze funguje během voleb tak zvaná občanková pohotovost, kde vám na volby vystaví náhradní doklad. Ovšem v případě, že budete mít u sebe dvě fotografie, rodný list a případně i doklad o ztrátě průkazu. Pokud volíte mimo trvalé bydliště, musíte se prokázat voličským průkazem. Pak si zvolte kterýkoli okresek, ale vybírat budete pouze z tamních kandidátů. Počítejte s tím, že duplikáty těchto průkazů vám nikde nevystaví. 

Po obcích a městech Táborska je připraveno 207 okrsků. „V porovnání s volbami v roce 2010 je počet volebních stran o jednu vyšší. Proti situaci z roku 2006 je to však o čtyři méně," zhodnotil Josef Šimek z krajského statistického úřadu. V celé republice je v registru 5 923 kandidátů, ale křeslo ve Sněmovně může získat jen dvě stě z nich.

Patnáct politických stran a tři politická hnutí mohly za sebe navrhnout vždy maximálně 22 kandidátů. Jen tři subjekty této možnosti plně nevyužily a všechna místa na kandidátkách neobsadily. „Z celkového počtu navržených kandidátů připadá 28,8 procenta na ženy. Je to zcela srovnatelné s volbami před třemi roky i v roce 2006. Desetina navržených kandidátů je ve věku do 29 let, nejmladšími jsou tři kandidáti ve věku 22 let. Ve věku 50 a více let je 43 procent kandidátů a sedm z nich již překročilo 70 let," shrnul Josef Šimek.

Aby vaše hlasování bylo platné, vyberete si pouze jednu stranu či hnutí, kterou vložíte do úřední obálky. Preferenční hlasy označujte pouze kroužkem, křížky vám hlas zneplatní, a maximálně u čtyř jmen. Pokud jste hlasovací lístky nedostali do schránky, ve volební místnosti vám je vydají. 

Ještě nyní můžete svůj úřad, a v průběhu voleb svou komisi, požádat, aby například za vaším rodičem či sousedem došli s přenosnou urnou.

Volit budeme v pátek do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Předpokládá se, že sečteno bude kolem 18. hodiny. 

O vaše hlasy za Táborsko bujuje: Barbora Janíčková z Chýnova, Ivana Vaváčková z Tábora, Zuzana Pečmanová z Tábora, Michaela Petrová z Tábora, Bedřich Kalina z Veselí nad Lužnicí, Petr Moos z Tábora, Zdeněk Maxera ze Soběslavi, Lenka Horejsková z Tábora, Václav Matějů z Veselí nad Lužnicí, Vlastimil Bočánek ze Sedlečka u Soběslavi, Martin Záhora ze Soběslavi, Jaroslav Hejl z Veselí nad Lužnicí, Viktor Mačura z Tábora,  Jaroslav Rosol z Řemíčova, Miroslav Ryba z Tábora, Jindra Matlachová z Tábora, Václav Klecanda z Tábora, Radek Smíšek z Bechyně, Jaromír Novák z Veselí nad Lužnicí, Olga Bastlová z Tábora, Pavlína Glotzová z Opařan,  Petr Heinrich z Tábora, Jan Vrátný ze Smilových Hor, Elena Tomášková z Košic, Jaroslav Zvěřina z Tábora, František Dědič z Tábora, Jindřich Bláha ze Soběslavi, Bedřich Jan Skočdopol ze Soběslavi, Jaroslav Mrúz z Tábora, Ivan Sova z Tábora, Radka Maxová z Tábora, Vladimír Švec z Hlavatec, Radek Přílepek z Tábora, Jiří Holub z Chotovin, Ladislav Šedivý z Tábora, Zdeněk Straka z Lomu, Růžena Novotná z Tábora a Josef Válek z Bechyně.  

V úterním tištěném vydání Táborského deníku přineseme kompletní výsledky ze všech obcí okresu.