Strážníci Preventivně výchovné a informační skupiny pro ně připravili 14. ročník branného závodu s názvem O pohár Městské policie Tábor.

Jak sdělil mluvčí táborských strážníků Pavel Šimek, historie tohoto závodu sahá až do roku 2008. „Tehdy se 24. dubna uskutečnil jeho první ročník. Této premiéry se zúčastnilo 27 družstev žáků z Tábora i okolí,“ uvedl.

Za celou dobu trvání soutěže se propozice prakticky nezměnily. „Základem zůstává pět branných disciplín - střelba ze vzduchovky, hod granátem na cíl, zdravověda, dopravní výchova a myšilovka. Další disciplíny a překážky se průběžně obměňují tak, aby závod zůstával pro děti stále atraktivní,“ popsal Šimek dále. Nezměnilo se ani místo konání. „Na krásné prostředí u Harrachovky totiž nedáme dopustit,“ dodal.

Dvě změny a originální pexeso

Letos podalo přihlášku k účasti celkem 25 družstev sportovců ze všech táborských škol, dále dorazili borci z Mladé Vožice, Malšic a Sezimova Ústí. Čekala na ně 5,27 kilometru dlouhá trať se sedmi stanovišti. „Dvě disciplíny oproti loňsku doznaly změn. Kimovu hru nahradilo skládání puzzle se znakem Městské policie Tábor a namísto odpovědí na otázky z ochrany obyvatel závodníci hráli ve dvojicích pexeso. Kartičky této všeobecně známé hry si strážníci nechali vyrobit speciálně pro podobné akce, a to v podobě plastových destiček většího rozměru, než bývá obvyklé. Na jejich líc využili své vlastní fotografie s různými motivy ze své činnosti, rub destiček tvoří logo Preventivně výchovné a informační skupiny,“ přiblížil Pavel Šimek.

Na lavičce v Pražské ulici si šestašedesátiletý muž pod vlivem alkoholu pohrával s touto plynovou zbraní.
Strážníci v Táboře zadrželi bezdomovce s nabitou zbraní a celostátně hledaného

Závěrečnou překážku - myšilovku, která je záměrně umístěna ve svahu těsně před cílovou páskou, se pořadatelům podařilo zrealizovat na sněhové pokrývce i letos, navzdory padajícím plusovým teplotním rekordům v předchozích dnech. „Sníh dokonce vydržel po celou dobu závodu, a tak mohla poté, co překážku absolvoval poslední závodník, proběhnout pořádná koulovačka,“ usmíval se.

Věcné ceny i pizza

Sportovní klání skončilo před 13. hodinou a v půl druhé již mohly být při slavnostním nástupu vyhlášeny výsledky. „Vítězové si za bouřlivých ovací svých spolužáků odnášeli poháry, medaile, diplomy, pamětní hrnečky, aby si poté mohli v klidu vychutnat zaslouženou pizzu, která byla rovněž jako cena udělována i družstvům na 4. místě. Úplně všichni pak obdrželi upomínkové předměty městské policie,“ shrnul Pavel Šimek.

Kromě strážníků pomáhaly na stanovišti Zdravověda studentky Střední zdravotnické školy Tábor. Dopravní výchovu si vzal navíc na povel policista z táborské dopravní policie, na pravidla hraní pexesa dohlížely také dvě pracovnice městského odboru školství, mládeže a tělovýchovy. Zázemí poskytl majitel a personál restaurace Harrachovka a sníh pocházel z táborského zimního stadionu, tedy od Tělovýchovných zařízení města Tábora.