Tak to si proti sobě postaví Topolánkův kabinet nejen tisíce spokojených strávníků po celé republice, ale také majitelů restaurací.
Ti se totiž shodují, že zrušení stravenk jim může neblaze ohrozit příjmy.
„Zcela určitě by strávníků v poledne ubylo, protože ti, co za stravenky nenakupují v obchodech, je skutečně utratí v restauraci. Obávám se, že část z nich by pak už na obědy nechodila,“ říká provozovatel táborské restaurace Jiří Krejčí. Dodal, že v poledne u něj v restauraci dokonce převažují lidé platící stravenkou, a to v poměru 3:2.
Provozní plánské restaurace Aleš Krákora přiznal, že i na jeho tržbách se nejvíce podepisují obědy, ale se zrušením stravenek se ztráty věrných zákazníků neobává.
„Spousta lidí k nám chodí na obědy, a osobně si myslím, že pokud stravenky nebudou, zákazníci budou platit hotově a chodit nepřestanou. Věřím, že se nemýlím, protože klientela by klesla tak o polovinu,“ nastínil možnou situaci Krákora.
I když restauratéři vydavateli stravenek z každého lístku odvádějí určitý poplatek, systém se jim vyplácí. Českého zaměstnance možná právě zvýhodněné stravenky naučily chodit do restaurací.
„Dříve neexistovalo, abychom chodili na jídlo do restaurací; na to jsme neměli. Do práce jsme si nosili svačiny nebo se chodilo do školních jídelen, které vařily i pro cizí strávníky. Zaměstnavatel nám na ně sice také přispíval, ale je pravda, že prostředí školních jídelen nebylo tak příjemné jako dnešních restaurací. A navíc tak mají lidé daleko více možností k výběru jídla,“ říká dnes důchodkyně Marie Šimková z Tábora.

 

Jozef Oravec, Tábor: "Pokud zruší stravenky, nebudu zbytečně utrácet. Občas si udělám svačinu nebo si nakoupím v obchodě. Bylo by fajn, kdyby zaměstnavatel situaci řešil třeba příplatkem."


Renata Zdráhalová, Tábor: Jelikož ještě studuji, stravenky jsem nikdy neměla. Pokud by ale reforma vstoupila v platnost, zaměstnavatel by měl určitě svým zaměstnancům dávat nějakou náhradu."


Jan Šimík, Tábor: "Pracuji jako číšník a od Nového roku nám majitel restaurace zrušil zaměstnanecké obědy v hodnotě třiceti korun. Teď musím platit sto třicet korun, takže tolik nejím."

ALENA ŠATROVÁ, DANIEL VACEK