Historie v procesu obnovy Jordánu se opakuje jako přes kopírák. Již podruhé ze hry vyloučený účastník se proti takovému kroku radnice také podruhé ohradil.

„V úterý uplynula lhůta na podání námitek a my jsme ji využili. Myslíme si, že naše cena je dobrá,“ potvrdil ředitel českobudějovického Strabagu Vladimír Boršek. Strabag je lídrem sdružení spojení s firmami Swietelsky a Pavel Hron (SSH). Celou zakázku – stavbu výpusti i odbahnění Jordánu by od radnice „koupily“ za 259 milionů.

Všeobecně je známo, že tato cena se i napodruhé hodnotitelské komisi výběrového řízení jevila na základě odborných posudků riziková. Tedy příliš nízká, a proto i radní nakonec dali přednost o sto milionů dražší nabídce.

„Námitku už jsem obdržel a ve středu se k tomu mimořádně sejde rada, která posoudí, zda budeme námitku akceptovat či nikoli,“ říká starosta Jiří Fišer.
Radní dostanou k ruce další posudek odborníka, který radnici provází celým výběrovým řízením. Lze předpokládat, že hlasování dopadne poměrem 6:3. Pouze tři – Jiří Fišer, Radoslav Kacerovský a Petr Vošta by měli hlasovat pro akceptování námitky, protože byli i proti vyloučení nízké nabídky.
I před rokem takový scénář už jednou nastal a po něm se vyloučené sdružení obrátilo na antimonopolní úřad, který jej svým výrokem vrátil do hry a výběrové řízení musela radnice zopakovat.

Pokud postoup SSH zopakuje i letos, je v ohrožení i podruhé prodloužený termín ke splnění podmínek pro čerpání dotace. Ten prozatím končí 31. srpna. „Konečný termín pro dokončení akce je polovina roku 2015. Ovšem to pouze za předpokladu, že nám ministerstvo životního prostředí prodlouží termín pro čerpání dotace. Jinak musíme začít teď na podzim a práce dokončit v polovině roku 2014,“ vysvětlil šéf odboru investic Karel Hotový.

Na okraj: Říká se tomu obstrukce

Již loni jsme se ve stínu mohutných vrb na pláži u jordánské plovárny oddávali nostalgii a smutku, že na několik let přicházíme o jejich ochranný štít a koupání, které se nedá srovnat s žádným bazénem. Letos se chystá druhý happening, tedy druhá rozlučka s Jordánem, kterou si naplánovala radnice. Ale víte, co je zajímavého? U lidí, kteří si léto bez této plovárny neumějí představit, protože na ní prožili celý svůj život od útlého mládí, už ty obavy v očích nevidím. Nevěří. Už pochybují, že k odbahňování této unikátní nádrže vůbec dojde. Je to dobře nebo špatně? Na to si asi každý Táborák odpoví po svém. Já osobně se kloním na stranu pochybovačů a zároveň i na stranu těch, kteří z toho mají radost. A to proti odbahňování striktně nejsem. Jako novinář cítím ve vzduchu zajímavý materiál. Jako člověk, který u Jordánu tráví celé léto, jsem ráda, že o tuto libůstku nepřijdu. A tomu začínám věřit víc. Cítím totiž ve vzduchu ještě něco jiného. Mám strach, aby to nedopadlo ve smyslu: když nemůžu mít něco já, nebudeš to mít ani ty. ⋌ alena.satrova@denik.cz