Patricie Pitříková představuje lidem problematiku týkající se starých ušlechtilých zvířat. „Lidé nevědí, co se děje s koňmi, kteří jsou už unavení, staří a nemocní. Ať už jde o dostihové, skokové či drezurní. Máme tu i šampiona. Tiumen s Josefem Váňou vyhrál třikrát Velkou pardubickou,“ prozradila duše projektu.

O svou vizi se podělila i Lucie Kraifová. „Ukazujeme dětem jaká je práce se zvířaty, že to není jen nárazová záležitost a zábava. Učíme je zodpovědnosti, pořádáme také tábory s koňmi,“ zmínila.

Domov funguje již devátým rokem, momentálně zde mají na dožití 42 koní. Letošní program Dne otevřených očí byl opravdu pestrý. S pohádkovým představením přijel Aleš Bílek a jeho divadlo Vysmáto. „Loutky si vyrábím sám, jsou to moje výmysly,“ vysvětlil.

Návštěvníci přispívali na fungování zařízení pro koňské seniory mnoha způsoby, vybírat si mohli z dobrot, domácích marmelád, květin, keramiky, hraček i knih. Malý Ondřej Pacák prodával ačokču. „Je kříženec papriky a okurky, nepálí to a má to drobné pecky,“ popsal zvláštní zeleninu.

Vystoupila historická hudba Kvardich a zpěvačka Viktorie Horáková. Jógu cvičila Klára Pokorná. Děti zabavily hry či tvořivé dílny a jízdy na koních. Na památku dostaly medaile.