Z úrovně Ministerstva obrany se program podle mluvčí tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku Bechyně kapitánky Zuzany Králové zaměřil především na výročí 25 let vstupu České republiky do nejsilnější obranné aliance na světě, NATO. Žáci na píseckém gymnáziu se podle ní navíc mohli dozvědět víc o důležitosti zahraniční bezpečnostní politiky v rámci Evropské Unie a NATO přímo z úst profesionála, českého diplomata Viktora Dvořáka, pracovníka Ministerstva zahraničních věcí.

V průběhu dvou dní tak děti na jihočeských školách získaly základní informace o obraně státu, o úloze ozbrojených sil při řešení krizových situací nebo o výhodách členství v dalších mezinárodních organizacích jako je OSN, EU či OECD. „Rozhodně je to spojení teorie s praxí. V momentě, kdy přijde člověk ve vojenské uniformě, který vypráví o Armádě České republiky nebo o branné povinnosti nás občanů k našemu státu, to zní úplně jinak, než když o tom vypráví učitel matematiky nebo dějepisu,“ vyzdvihla pozitiva projektu zástupkyně ředitele Irena Petráňová ze ZŠ Český Krumlov, kde se podobná akce konala už podruhé. „Asi před šesti lety jsme zde měli vojáky poprvé, a protože se vzdělávací akce všem moc líbila, hned jsem zažádala Ministerstvo obrany o další termín,“ dodala.

Nová kolová obrněná vozidla KOVS, která obdrželi bechyňští vojáci, umožňují šifrování zpráv na moderní úrovni. Při zachycení informace nepřítelem, nebude možné ji rozklíčit.
Ženisté v Bechyni získali nová obrněná auta. Mají moderní šifrovací technologie

Jak vypadá život u jednotek, měli za úkol představit vojáci 15. ženijního pluku. "Děti se seznámily s pojmem ženista. V rámci zdravotní přípravy si mohly vyzkoušet kardiovaskulární resuscitaci, obléknout si protichemický oblek nebo ochrannou masku u chemiků," popsala Zuzana Králová. Jak vypadá nástražný výbušný systém nebo robot pak vysvětlili pyrotechnici, specialisté EOD.

„Ukazujeme žákům základní prostředky pro práci pyrotechnika, což jsou roboti DR 20; batoh, ve kterém je souprava odstupné manipulace, takže různá lana, karabiny, háčky a podobně, rozstřelovač, pyrotechnický oblek, detektor chemických látek, sestavu dálkového roznětu a spoustu dalších věcí,“ upřesnil vedoucí praporčík roty EOD 15. ženijního pluku nadrotmistr Karel Václavík.

Zdeňka Wasserbauerová s dárcem kostní dřeně Pavlem Mráčkem u 153. ženijního praporu.
Šance pro nemocné. Vojáci z Bechyně i místní obyvatelé darují kostní dřeň

Nechyběla ani ukázka vozidel 15. ženijního pluku. Děti si tak mohly zahoukat sirénou u vojenské sanity, sednout si za volant nového chemického vozidla Iveco S-LOV-CBRN, a v neposlední řadě si prohlédnout i obrněné vozidlo určené pro pyrotechniky. „Ohlasy žáků byly velmi pozitivní. Názorné ukázky při povídání o zdravovědě a chemické přípravě, i zajímavosti od pyrotechniků - vše bylo velkým přínosem nejen pro žáky. Jsme moc rádi, že se Den s armádou v naší škole uskutečnil, i proto, že u nás pravidelně organizujeme branný den,“ vyzdvihl význam akce pro školská zařízení učitel Radek Šlechta z píseckého gymnázia.