Od pondělí 12. dubna bude platit zákaz vjezdu na Žďákovský most pro kamiony těžší než třináct tun. Na osobní automobily a autobusy se zákaz nevztahuje.

„Jediná objízdná trasa povede po silnici I/29 přes Podolský most,“ informovala včera Marcela Hovorková z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu. Oprava mostu, který ničí těžké kamiony, ale nezačíná, chybí na ni 400 milionů korun.

Po Žďákovském mostě projíždí denně kolem čtyř tisíc automobilů, z toho je čtvrtina nákladních. Těžkých kamionových souprav je pak podle místních kolem tří set denně. Všechny budou od poloviny dubna jezdit osmi obcemi na silnici I/29. Jednou z nejpostiženějších bude Podolí I.
Silnice se obcí kroutí v trase středověké cesty a z bezpečnostních důvodů není v obci jediný přechod pro chodce.

„Máme obavu, že se při uzavírce Žďákovského mostu kamionová doprava přesune k nám do Podolí I. Obcí vede silnice první třídy, přes Zvíkovské Podhradí sice pouze druhé třídy, ale objížďka by tudy byla lepší. Silnice téměř nevede přes zastavěné části obcí – okrajově přes Smetanovu Lhotu. Varvažov, Kučeř i Zvíkovské Podhradí však míjí a přes Velkou vede rovný úsek,“ podotýká starosta Podolí I Vladislav Michal.

Po silnici druhé třídy ale objížďka nepovede. „Není to vhodné. V plánu jsou totiž dvě stavební omezení na této trase a objížďka by se pak musela znovu měnit,“ vysvětlila Marcela Hovorková.
Loňská kontrola Žďákovského mostu postaveného v roce 1967 odhalila špatný stav ložisek mostní konstrukce.