VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stoletých žen žije na jihu dvaatřicet

Tábor - V rubrice Na slovíčko s předplatitelem jsme si tentokrát povídali s Růženou Kroužilovou

3.8.2013
SDÍLEJ:

Marie NoskováFoto: Lucie Janečková

Když jsme se minulý týden s devětaosmdesátiletou předplatitelkou Táborského deníku Marií Noskovou z Haškovcovy Lhoty dostali na téma dlouhověkost, přála si, abychom zjistili, kolik sto a víceletých lidí nyní v republice žije. Abychom její přání splnili, obrátili jsme se na tiskovou mluvčí České správy sociálního zabezpečení Janu Buraňovou.

„V červnu jsme evidovali 365 důchodců narozených 
v roce 1913. Převažují mezi nimi tradičně ženy, kterých je 292 a mužů 73. U příležitosti stých narozenin obdrželi i rozhodnutí o zvýšení důchodu o dva tisíce a dopis z ministerstva práce a sociálních věcí," popsala Jana Buraňová.

Dodala, že Česká správa sociálního zabezpečení letos v červnu vyplatila důchod také 850 seniorům, kteří se narodili v letech 1904 až 1913. Z nich je 712 žen a 138 mužů. Nejstarší žena bydlí v Moravskoslezském kraji a nejstarší muž v kraji Královéhradeckém. Ten se narodil v roce 1905.

V současné době žije nejvíc sto a víceletých lidí v Praze – 144 a v Jihomoravském kraji – 112, naopak nejméně – 21 v kraji Karlovarském. V Jihočeském kraji je to šest můžu a dvaatřicet žen.

Ve středu jsme oslovili pětasedmdesátiletou Růženu Kroužilovou z Tábora. „Noviny jsme před lety začali odebírat kvůli mému muži. Bez čerstvého tisku se ani nenasnídal," směje se paní Kroužilová a vzpomíná na dobu, kdy jim začalo předplatné. Jak říká, sama na noviny nejdříve neměla vůbec čas. „Už tehdy jsem se starala o vnoučata. Dcera i syn začali stavět vlastní domy a já měla plné ruce práce," vysvětlila seniorka, která Táborský deník čte přibližně posledních deset let.

Stačila jedna třída

Nejraději má středeční vesnické vydání, v němž se věnujeme zaniklým školám a historii domů na obcích. „Člověk si připomene, kolik škol kdysi bývalo. Stačila jedna třída a učit se v ní mohlo až čtyřicet dětí najednou všech ročníků. Odpadlo i dojíždění. To už teď není pravda," shrnula Růžena Kroužilová.

V novinách si ráda počte i černou kroniku. „Kolikrát se divím, že ten lup stojí zlodějům za vězení," kroutí hlavou seniorka, které dva dny zabrala náprava škod na zahradě po pondělních kroupách. „Mám zničenou hlavně úrodu. Tu už nezachráním. Snad se mi to alespoň podaří u truhlíků s květinami," doufá naše předplatitelka.

V příštím vydání by se ráda dočetla novinky od Jordánu. Odbahňování nádrže sleduje od začátku a věří, že se práce stihnou bez zpoždění.

Autor: Lucie Janečková

3.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení