V pondělí odpoledne bylo v Jihočeském kraji stále 30 nakažených. To znamená, že během neděle a zatím v pondělí nepřibyl žádný nový případ. Tento mírný optimismus je podle epidemiologů výsledkem toho, že v jižních Čechách svolala hygienická stanice první schůzku už 24. ledna. Tím má naše oblast oproti některým jiným krajům v ČR náskok. Situace je pod kontrolou a trvá maximální snaha o nešíření nákazy. To je hlavní zpráva pro náš region k dnešnímu dni.

Téměř 2000 testů

Dosud proběhlo v kraji téměř 2000 testů, což je jedna z největších tzv. protestovaností v zemi. A zároveň s minimálním procentem tzv. záchytu nakažených. Celkem 1721 lidem byla nařízena karanténa, někteří už z nich byli „propuštěni“ zpět do běžného režimu. Většina případů má přímou souvislost se zahraničím, tedy klíčové je tzv. zavlečení nemoci.

V případě kapénkového šíření se nakažení nedá bez vakcíny bránit, pouze poctivou karanténou a dodržováním všech známých opatření. Nošení roušky, odstup dva metry mezi lidmi, důkladná hygiena rukou, dezinfekce povrchu osobních předmětů jako mobilní telefon.

Paní hejtmanka a paní epidemioložka chtějí poděkovat především veřejnosti a samosprávám za to, jak se postavily ke karanténě a opatřením. Praktickým vzkazem veřejnosti je: sledujte, kde je velký výskyt nakažených, např. v Praze, a tam vůbec nevyjíždějte. S respiračním onemocněním doprovázeným teplotou 38,5 a vyšší se telefonicky obraťte na praktického lékaře. Ten po konzultaci s hygienou doporučí testování.

Počet odběrných míst stoupne

Kraj má několik odběrných míst – v Českých Budějovicích, v Táboře, v Jindřichově Hradci. V úterý 24. března bude další zprovozněno v Písku, chystá se v Prachaticích. S testováním vzorků v budějovické nemocnici ode dneška pomáhá pracoviště Akademie věd ČR v krajském městě. Kapacita vyhodnocování vzorků by měla být až 300 za den.

Osoby, které jsou nemocné či v karanténě, prosím nestigmatizujme, nestresujme. Ti zodpovědní, kterých je velká většina, poctivě s hygieniky a lékaři spolupracují. V disciplíně je naše veliká šance. I díky ní a včasným opatřením v Jihočeském kraji vykazujeme mnohem mírnější čísla než v sousedních oblastech Rakouska a Bavorska.

Na rozdíl od těchto oblastí to máme ve svých rukou, při dodržování všech opatření by měl být časem u nás pozitivní pouze člověk z karantény. Musíme však dbát na ochranu před přenosem z okolních států. Vláda na doporučení kraje omezila přeshraniční pohyb tzv. pendlerů.

Nesmíme polevit

Přesto, že nebudeme mít žádný nový výskyt, nesmíme slevit z dosavadních nároků a doporučovaných návyků, v přísných opatřeních se musí semknout celá Evropa. Krajští pracovníci věří, že situace se zásobováním ochrannými pomůckami už se zlepší. V neděli dostali zdravotníci včetně pediatrů a praktiků první, i když minimální várku, v pondělí a úterý toho bude více.

Hodně síly všem.

Štěpán Pavlík, starosta Tábora