Vliv počasí

V porovnání s ostatními finančními produkty představuje stavební spoření stále ještě atraktivní formu dlouhodobého zhodnocení úspor, navíc se stálou možností poskytnutí úvěru na bydlení.
„V oblasti stavebního spoření se nyní snížil zájem o poskytnutí úvěrů, ale tato situace se opakuje rok co rok a není závislá na letošním zvýšení DPH, nýbrž na počasí,“ vysvětluje finanční poradce Dušan Horčík. V období od konce podzimu do začátku jara lidé podle něj prostě nestavějí, a pokud se pouštějí do nějakých rekonstrukčních prací, pak jen do těch drobnějších uvnitř objektu. Do konce loňského roku sice zájem o úvěry ze stavebního spoření neustával, ale to bylo podle Dušana Horčíka mimořádně způsobeno právě faktem navýšení DPH od prvního ledna. „Kdo mohl, pořizoval především byty a rekonstruoval. Zájemců o vlastní bydlení a jeho případnou rekonstrukci je však stále dost a přibývají další, a proto očekávám, že se na začátku jara standardně zvýší počet žadatelů,“ dodal.

Souboj produktů?

Dušan Horčík na základě svých zkušeností vyhodnocuje, že loni mezi jeho klientelou zájem o úvěry ze stavebního spoření vítězil nad hypotékami. Předpokládá, že tato situace bude pokračovat.
„Úroková sazba hypoték se loni několikrát zvýšila, zatímco pevná úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je uvedena ve smlouvě již na začátku vlastního spoření. Úrok případného meziúvěru je rovněž pevně daný. Hypotékám se nedá upřít, že jsou z hlediska poskytnutí pružnější, nicméně jejich úroční je pevné jen po určité úvodní období. Poté přecházejí do pohyblivého úroku, u nějž se dá předpokládat, že se bude výrazně zvyšovat,“ upozorňuje.
Poskytnutou hypotéku lze časem uhradit i úvěrem ze stavebního spoření. Klienti pravděpodobně budou v období přechodu hypoték na pohyblivý úrok oba produkty účelně kombinovat. „Stavební spoření už je mezi občany naší země dostatečně známým produktem a nyní si je lidé uzavírají především kvůli předpokládanému dalšímu snížení státní podpory a prodloužení doby vlastní spořicí fáze. Tyto změny se ale netýkají již sjednaných smluv v jejich původním znění,“ sdělil Horčík.

JOSEF MUSIL