Pětasedmdesátiletá Růžena Kroužilová z Tábora odebírá Táborský deník již řadu let, ale teprve posledních deset má čas si ho pořádně přečíst. V novinách sleduje hlavně dění z města a zajímá se také o středeční články z vesnic. Minulý týden nás požádala, abychom jí sdělili novinky, které se týkají odbahňování nádrže Jordán. Práce stavbařů sleduje od začátku a věří, že vše stihnou bez zpoždění.

Jak to aktuálně vypadá na staveništi, popsal manažer projektu Karel Hotový. „Plánujeme, že do dvou týdnů by měla být hotová tlaková štola a v okolí chystané spodní výpusti jsme již ukončili těžbu sedimentu," informuje za investora Karel Hotový.

Ve zprávě dále dodal, že stavbaři tento týden vytvoří u hráze novou sedimentační lagunu s kamenným záhozem, která bude sloužit k filtraci vody před jejím přečerpáváním do Tismenického potoka.

Historické výpusti

Nedaleko jordánské hráze působí také archeologové, kteří ručně odkrývají historické výpusti. Na dně Jordánu pak pokračuje těžba bahna, jeho ukládání na meziskládku a pak převoz na konečné úložiště. Nyní auta jezdí do Plané nad Lužnicí. Zároveň si zhotovitelská firma připravuje cesty pro odbahňování horní části nádrže Jordán.

V úterý jsme zavítali na návštěvu k Rudolfu Jírovcovi a jeho manželce Janě do Slap. Dozvěděli jsme se, že jakmile vyskočí z postelí, už vybírají noviny ze schránky. „Pak přichází na řadu dělení. Já si vezmu první stránky a muž to, co zbude, tedy sport. Potom si to zase vyměníme," vysvětluje pětašedesátiletá Jana Jírovcová, která pravidelně luští křížovky a sudoku. Její o dva roky starší muž se rád začte do událostí, které se týkají nejen Táborska, ale celého kraje. „Udržuji si tím celkový přehled."

V poslední době ho nejvíce zaujala rekonstrukce Křižíkova náměstí i výměna černého mostu. „Proč některé firmy mohou dodržet stanovené termíny a jiné mají problémy a zpoždění? Vždyť stavba stojí tolik peněz a podle mě by se vyplatilo, kdyby na ní dělali přes týden déle a ještě o víkendu," soudí Rudolf Jírovec.

Jeho manželka si nejdříve prohlédne stránku určenou čtenářům, pokračuje na černou kroniku a nevynechá ani stránku servisu. Naopak politiku a sport nevyhledává. „Ve středu se těším na zaniklé školy a s manželem vzpomínáme, jak to chodívalo za nás," dodává Jana Jírovcová s tím, že oba pochází z Oltyně, kde oba chodili do školy. Ta už dnes také patří mezi zaniklé.

V příštím týdnu by se chtěli dočíst o tom, jak správně krmit parkurového koně.