To potvrdil i provozovatel a spoluvlastník motocentra Pavel Bratránek. „Stavba už dostala odklad, díky žalobě nám to přiznali již 11. března. Soud to nyní přerušil, protože je na celý zákon o vyvlastnění podaná ústavní stížnost,“ informoval s tím, že řízení by mělo být přerušeno než rozhodne nejvyšší instance.

Nevzdá se

Podle jeho slov to tedy na nějakou dobu vypadá na klid zbraní. „Bude chvíli klid, kdy rozhodne ústavní soud, to netuším,“ zmínil Pavel Bratránek. Může jít však i o delší časový horizont. „Může to trvat dva měsíce, dva roky, ale nevzdám to nikdy. Musíme počkat na rozhodnutí,“ sdělil s nadějí v hlase. „Oni slušně jednat neumí, na to už dávno zapomněli,“ dodal.

Chtějí mít hotovo do konce roku

Jak informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl, správní lhůta činí 60 dní. „Jedná se o předběžné opatření, po uplynutí této doby jsme připraveni pokračovat v přípravě stavby. Po dokončení vyvlastnění odhadem do konce letošního roku, by na tomto úseku mohl být zahájen provoz,“ upřesnil, že samotná výstavba povrchu dálnice v těchto místech potrvá jen čtyři až pět měsíců.

Krajský úřad o vyvlastnění rozhodl letos v únoru. Majitelé by za pozemek měli obdržet finanční kompenzaci dle odhadu znalce. Ti však považují vyvlastnění za nezákonné a doufají, že ústavní soud rozhodne v jejich prospěch. V místě podnikají již 21 let. ŘSD o vyvlastnění požádala v roce 2019, vlastníkům nabízelo odškodnění v řádech milionů, které však odmítli. Toto tvrzení dlouhodobě popírají. Anabáze trvající přes dvě desetiletí podle ŘSD chybou úředníka stavebního úřadu v Táboře již v roce 1998, kdy byla stavba zapsána jako trvalá. V současnosti funguje 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu a České Budějovice. Ve finále má mít délku 170 kilometrů, hotovo má být do roku 2028.

"Na základě podané žaloby vydal Krajský soud v Českých Budějovicích usnesení, v němž žalobě přiznal odkladný účinek. ŘSD tedy nyní vyčká na rozhodnutí soudu. Dle zákona 60 dní. Pokud bude vyvlatnění potvrzeno, dálnici je možní dokončit do konce letošního roku. Předpokládaná cena je cca 20 mil. korun," doplnil  tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký.