„Původní termín v roce 2019 se podle mne nestihne. Museli jsme ukončit spolupráci s projektantem, takže budeme ve výběrovém řízení hledat nového,“ upřesnil s tím, že samotná stavba potrvá minimálně jeden rok.

Realizace se zastavila již u dokumentu od projektanta, který je nutný k územnímu rozhodnutí o stavbě. Přesto již získala jistý rukopis architekta Michala Kuzemenského, s nímž se radnice rozloučila.

S pojetím Centra pro seniory v Táboře v architektonické soutěži nejlépe uspěly ateliéry Skutek architecture (CZ) a Raumleipzig architekten (DE).
Tábor vyhodnotil architektonickou soutěž na Centrum pro seniory

„Určitou podobu jsem centru vtiskl, záležet ale bude, jak s tím město naložení. Hotová je studia, která dům umisťuje do prostoru,“ říká projektant. Stal se vítězem zakázky na vypracování projektu centra pro stavební povolení, ale v bodě dokumentu pro územnímu řízení se jeho spolupráce s městem přerušila. Obě strany potvrdily, že důvodem byly peníze.

Vítězný návrh domu s pečovatelskou službou v SÚ.
Sezimovo Ústí našlo podobu očekávané stavby

„Architekt nás žádal o navýšení ceny za dokumentaci, to jsme ale odmítli. S určitými vícepracemi jsme souhlasili, ale na všechny jeho požadavky jsme už přistoupit nemohli. Protože jsme nebyli schopní se dohodnout, spolupráci jsme ukončili,“ řekl za stranu táborských radních starosta Jiří Fišer. Také Michal Kuzemenský připouští, že jeho návrh zvyšoval náklady na stavbu, tudíž i zdražoval jeho odměnu za projekt.

Za investora smlouvu podepsal starosta Martin Doležal (vpravo), za stavebníky Jiří Kápl.
Na tyto podpisy čekali v Sezimově Ústí 25 let

Podle radnice tento ateliér šel do veřejné soutěže s rizikovou nabídkou. Původní cenu srazil téměř o polovinu, když od radnice chtěl za projekt tři miliony. Pak se ale mohlo stát, že za tak nízké ceny nikdo postavit nedokáže.

Radní se s Michalem Kuzemenským, jenž je nominován na cenu Architekt roku, vypořádali včetně autorských práv na dokončený díl práce. Oběma stranám pomáhali právníci.

Jako vítězný vyšel z architektonické soutěže návrh Jiřího Šťávy, Veroniky Kejdové a Milana Grygara ze společnosti DIS projekt Třebíč.
O stavbu domu ze více než 90 milionů byl velký zájem

Na něj naváže jiný projektant, kterého město znovu najde ve výběrovém řízení. Zakázka je podle starosty stále zajímavá, ještě za ni zaplatí mezi dvěma až třemi miliony. Rozhodným kritériem ale již nebude jen cena, nýbrž i časová lhůta, do kdy dílo autor odevzdá.

O pár měsíců se celý proces zdrží, v polovině příštího roku chce ale investor již držet stavební povolení a hledat dodavatele stavby.

Stavbaři z firmy Outulný, která zakázku vyhrála,  pracují na stavbě nového moderního domu pro seniory v Bechyni. Práce jdou zatím podle harmonogramu a mají být hotové do konce října. Poté je na řadě kolaudace, stěhování a zkušební provoz.
Ústí Táboru nabízí přes čtyři miliony

Centrum pro seniory se specializaci na Alzheimerovu chorobu vyroste u nemocnice. Finančně s ním pomůže i sousední Sezimovo Ústí, které pak bude zařízení využívat pro své obyvatele. Také v Ústí ale roste dům pro starší lidi. Ten však bude v režimu domu s pečovatelskou službou. Firma před pár týdny začala základovou deskou. Potřebu nových bytů pro starší obyvatele pociťují i v Soběslavi. Tady je zatím u plánů.

Domov pro seniory v Soběslavi.
Soběslavští připravují přístavbu domova pro seniory