„Původní termín v roce 2019 se podle mne nestihne. Museli jsme ukončit spolupráci s projektantem, takže budeme ve výběrovém řízení hledat nového,“ upřesnil s tím, že samotná stavba potrvá minimálně jeden rok.

Realizace se zastavila již u dokumentu od projektanta, který je nutný k územnímu rozhodnutí o stavbě. Přesto již získala jistý rukopis architekta Michala Kuzemenského, s nímž se radnice rozloučila.

„Určitou podobu jsem centru vtiskl, záležet ale bude, jak s tím město naložení. Hotová je studia, která dům umisťuje do prostoru,“ říká projektant. Stal se vítězem zakázky na vypracování projektu centra pro stavební povolení, ale v bodě dokumentu pro územnímu řízení se jeho spolupráce s městem přerušila. Obě strany potvrdily, že důvodem byly peníze.

„Architekt nás žádal o navýšení ceny za dokumentaci, to jsme ale odmítli. S určitými vícepracemi jsme souhlasili, ale na všechny jeho požadavky jsme už přistoupit nemohli. Protože jsme nebyli schopní se dohodnout, spolupráci jsme ukončili,“ řekl za stranu táborských radních starosta Jiří Fišer. Také Michal Kuzemenský připouští, že jeho návrh zvyšoval náklady na stavbu, tudíž i zdražoval jeho odměnu za projekt.

Podle radnice tento ateliér šel do veřejné soutěže s rizikovou nabídkou. Původní cenu srazil téměř o polovinu, když od radnice chtěl za projekt tři miliony. Pak se ale mohlo stát, že za tak nízké ceny nikdo postavit nedokáže.

Radní se s Michalem Kuzemenským, jenž je nominován na cenu Architekt roku, vypořádali včetně autorských práv na dokončený díl práce. Oběma stranám pomáhali právníci.

Na něj naváže jiný projektant, kterého město znovu najde ve výběrovém řízení. Zakázka je podle starosty stále zajímavá, ještě za ni zaplatí mezi dvěma až třemi miliony. Rozhodným kritériem ale již nebude jen cena, nýbrž i časová lhůta, do kdy dílo autor odevzdá.

O pár měsíců se celý proces zdrží, v polovině příštího roku chce ale investor již držet stavební povolení a hledat dodavatele stavby.

Centrum pro seniory se specializaci na Alzheimerovu chorobu vyroste u nemocnice. Finančně s ním pomůže i sousední Sezimovo Ústí, které pak bude zařízení využívat pro své obyvatele. Také v Ústí ale roste dům pro starší lidi. Ten však bude v režimu domu s pečovatelskou službou. Firma před pár týdny začala základovou deskou. Potřebu nových bytů pro starší obyvatele pociťují i v Soběslavi. Tady je zatím u plánů.