Inspektoři životního prostředí z Českých Budějovic se ve čtvrtek poprvé přijeli podívat na pohromu na Jordánu. Podle ředitele Vladimíra Jiráčka to však nebylo naposledy. Škody na rybách se budou počítat ve stovkách tisíců korun.

Inspektoři si v Táboře vyžádali další podklady. „Chceme zjistit, zda byla dodržena projektová dokumentace 
a zda práce probíhaly tak, jak měly. Věcí se budeme dál zabývat," řekl Jiráček s tím, že v této fázi je na rozhodnutí 
o pokutě brzy.
Veřejnost, jak je patrné 
z internetových diskuzí, je ale přesvědčená, že za úhyn ryb musí viník nést zodpovědnost. „Škodu by měla zaplatit firma, která hráz stavěla," potvrzuje mínění veřejnosti Miroslav Kašpar z Tábora. Firma Daich se podle jednatele místního rybářského svazu Jaromíra Procházky k zodpovědnosti hlásí. „Jednali jsme už s panem Kubíkem a přistupují k tomu vstřícně. Už nám nabídli náhradu za práci, kterou odvedli naši chlapi při záchraně a odlovu ryb," říká jednatel.

Náhrada je také předmětem jednání i mezi táborským úřadem a Jihočeským územním svazem ČRS, kterému ryby v Jordánu patří. „Řekli jsme, že na vyčíslení škod najmeme znalce, aby byl posudek objektivní. Pak se rozhodneme, zda budeme náhradu požadovat po městě, nebo dodavateli stavby," říká jednatel svazu Jan Štěpán. Odhaduje, že uhynout mohlo až 16 tun ryb, jejichž hodnota se bude pohybovat v řádu stovek tisíc korun. 

České inspekci životního prostředí nikdo oficiálně podnět k šetření nepodal. Stejné kompetence má i táborský městský úřad, který si tedy situaci na Jordánu řeší sám.
„Pokud rybáři budou požadovat náhradu po nás, tak my ji pak budeme řešit dohodou s dodavatelem z jejich pojistky. V rámci výběrového řízení zakázky totiž bylo povinné pojištění vůči třetím osobám," naznačuje starosta Jiří Fišer, z čí kapsy peníze půjdou.

Ještě je rezerva

V očích veřejnosti utrpěla prestiž firmy Daich, ale starosta Fišer emoce uklidňuje tím, že evropskou dotaci to nyní neohrožuje. A jednatel firmy Daich Josef Kubík ji vylepšuje ujištěním, že s rybáři jednají a netočí se zády.
„Vůči dotaci máme velkou rezervu, až do poloviny roku 2015, což je tedy téměř rok," připomíná starosta. Veškeré práce na Jordánu mají dle upraveného harmonogramu, s ohledem na tříměsíční posun zahájení prací ze září na prosinec 2011, skončit 30. července příštího roku. Od tohoto termínu se počítá, že Jordán přestane být staveništěm a bude opět uveden do provozu.

Manažer projektu Karel Hotový aktuálně uvádí, že zatím byla obnovena dodávka vody jen na sádky, sladovna napojení ještě nedokončila. Sběr mrtvých ryb kolem Tismenického potoka je dokončen a nadále pokračuje podél Lužnice. Ve chvíli, kdy se bude voda v Jordánu znovu zachycovat za sedimentační hrázkou a odtud ji čerpadla převedou přes vodopád, znovu se rozjede bagrování.

Příroda si poradí

Jaromír Procházka z místní organizace rybářů sice mluví o lavině bláta, katastrofě a ohrožení i dalších živočichů především v potoce, ale na druhou stranu věří v sílu sebezáchovy přírody.
„Nechci situaci zlehčovat, ale příroda je mocná, ona si poradí stejně jako si poradila po povodních. Teď je v řece dost vody, tak se vyčistí."

Dělicí hráz na Jordánu se protrhla 28. prosince. Valící se voda s sebou brala černé bahno, které bylo v Lužnici patrné až pod stádleckým řetězovým mostem. Zahynuly tisíce ryb.